Proč jsou vlastně Simpsonovi žlutí? Tady máte detailní (a vědecky podložené) vysvětlení!
Žlutá je dobrá, už je to tak.
Možná jste již slyšeli některá vysvětlení toho, proč mají Simpsonovi žlutou barvu. Někdo argumentuje kontrastem, jiný nápadem tvůrců. Nejde však jenom o Simpsonovi, ale i jiné kreslené postavičky – a vysvětlení přitom spočívá ve vědě!
Když vyslovíte výraz "žlutá rodinka", existuje šance, že pokud se zrovna nenacházíte v oblasti s epidemií hepatitidy, prakticky každý si ihned vzpomene na Simpsonovy. Ve světě kreslených seriálů jsou ovšem obyvatelé Springfieldu podezřele neoriginální. Možná si vzpomenete, že postavy Futuramy žluté nejsou - to je však zjevně výjimka.
Spongebob v kalhotách, Medvídek Pú, Pikaču, Mimoni, částečně i Kačeři anebo starý dobrý ptáček Tweety, ti všichni platí za natolik populární a zároveň echt žluté postavy, že musí existovat racionální vysvětlení toho, proč tolik kreslířů sahá při malbě postav právě po barvě Slunce.
Tradiční vysvětlení Matta Groeninga je, že žlutá při překlekávání kanálů ihned zaujme pozornost diváků – a je to zřejmě pravda. Proč tomu tak ovšem vlastně je? Naposledy si na fenomén posvítil youtubácký kanál Channel Frederator, který přišel s relativně sofistikovanou teorií čerpající ze světa vědy.
Simpsonovi Zdroj: FOX
Možná znáte barevné kolo alias color wheel, jež ukazuje, které barvy jsou nejvíce kontrastující vůči jiným. Z něho čerpá kontrast RGB barev alias Red, Green, Blue alias Červené, Zelené a Modré – právě z nich se tradičně skládají další části barevného spektra v obrazovkách, a platí to mimochodem i u dnešních displejů.
Pokud se na RGB kontrast zadíváte, můžete si všimnout, že žlutá (vzniklá složením červené a zelené) je ideálním kontrastem vůči modré a solidním kontrastem vůči růžové (vzniklé z červené a modré) i bledě modré (vzniklé ze zelené a modré).
Pokud nejste zrovna David Cameron, modrou, bledě modrou i růžovou barvu potřebujete pro prostředí, nikoliv pro postavy. Nebe je modré anebo narůžovělé (rána, večery), popřípadě černé (noc). Tudy tedy cesta pro barvu postav vést nemůže. Země je navíc tradičně zelená nebo našedivělá – ani tuto barvu zvolit nelze.
To jediné, co proto z nebohého spektra vyplývá jako ideální možnost, je barva žlutá – bez ní by prostředí nepůsobilo věrohodně a animovaní panáci by v něm zapadali. Tím však teorie nekončí – žlutá je navíc totiž tradičně "teplá barva" a dle psychologických tezí na diváka působí pozitivněji než barvy jiné.
RGB Zdroj: Wikipedia
V kontrastu k tomu modrá barva je obvykle známkou smutku a červená naopak agrese. Žlutá je však známkou optimismu, hravosti a aktivity – což je ideální konotace pro obvykle odpočinkovější animáky. Jak navíc víme z optiky, žlutá je pro naše oko přirozeně nejatraktivnější.
Žlutá je totiž se všemi svými variacemi nejen pro lidské oko nejviditelnější barvou celého spektra! Není náhodou, že je žlutá často barvou kytek, které vyžadují pozornost opylovačů – příroda je prostě do žluté zblázněna. A lidé, i když si to většinou nepřipouštějí, jsou pořád její součástí.
Smiřte se s tím – jsme jenom stroje z masa a Simpsonovi nás do nemalé míry zaujali jednoduše kvůli tomu, že prostě mají tu „správnou barvu“.
Simpsonovi běží na Prima COOL každý všední podvečer.