17. května 2017 12:23
Adam Vala

Začíná se naplňovat nejstarší teorie o Hře o trůny! Uhádli fanoušci čtyři roky dopředu, kdo porazí Bílé chodce?

Mají fanoušci slavného seriálu mezi sebou věštce?

Je to až k nevíře, ale mozky některých fanoušků knižní ságy Píseň ledu a ohně, která stojí předlohou seriálu Hra o trůny, jsou doslova geniální. Před dlouhými čtyřmi lety sepsal fanoušek Martinova díla OneEyedCheshire teorii, která se začala postupně vyplňovat a ani nejnovější díl s ní nestojí v rozporu. Je tomu ve skutečnosti přesně naopak.

Teorie pojednává o tzv. Světlonoši, kterého vyznavači plamenného boha Rhllora nazývají Azor Ahai. Má jít o bájnou zbraň proti Bílým chodcům, není však úplně zřejmé, jestli jde skutečně o zbraň, věc, nebo osobu. V teorii se píše, že by měl být Azor Ahai napevno spojen se Zimohradem a poukazuje na to, že prvním Azorem Ahai byl před osmi tisíci lety Bran Stavitel z rodu Starků. Od té doby funguje Zimohrad jako štít proti postupu zla ze Severu a bude tomu tak i v nadcházející válce s Chodci.

V proroctví, které do Západozemí přinesla Mellisandre, se uvádí, že Azor Ahai musí být třikrát vykut, a tím pádem dvakrát padnout. Pokud se však odpoutáme od představy, že jde doslova o meč, znovu vše sedí na Zimohrad. Pokud si pamatujete, Zimohrad padl do rukou Theona Greyjoe a byl získán zpět. Ovšem nikoliv Starky, ale Lannistery skrze jejich vazaly Boltony. Jenže i tentokrát se podařilo Zimohrad získat zpět a tentokrát už těmi správnými lidmi.

Znovuzrozený Jon Snow (o němž rovněž mluví proroctví) získal Zimohrad-zbraň pro sebe a čeká ho důležité poslání. Musí spojit Zimohrad s duší Nissa-Nissa, což je manželka Azora Ahaie, a tou má být podle teorie Daenerys. Její duše však náleží Drogonovi, který by měl ze tří draků jako jediný přežít bitvy o Západozemí, čímž se dostáváme ke třetí a poslední zradě, kterou si bude muset Daenerys projít. Její vlastní proroctví o této zradě mluví a zatím jsme byli svědky pouze dvou z nich. Má se tedy za to, že Jon zklame důvěru Daenerys tím, že v zájmu vyššího dobra obětuje Drogona v kobkách hluboko pod Zimohradem, aby rozproudil horké prameny a Zimohrad se tak mohl stát baštou světla a tepla v mrazivém Severu.

Zní to možná komplikovaně, ale k tomuto závěru skutečně seriál spěje. O knihách nemůže být řeč, protože si Martin dává hodně na čas, ale hořkosladký závěr by seděl i na spisovatelovy sliby, že se nemáme těšit na žádný standardní happyend. Tak uvidíme!

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný