20. prosince 2021 00:02

9 věcí, které nevíte o seriálu Spartakus: Krev a písek: Sexuální orgie měly být ještě realističtější

Andy Whitfield si bohužel legendárního Spartaka moc dlouho nezahrál, i tak ale na seriálovém poli zanechal nesmazatelnou stopu.

V úterý večer dorazí na COOL první díl gladiátorských jatek nazvaných Spartakus: Krev a písek. Andy Whitfield se tu připomene jako legendární vzpurný gladiátor, který dal co proto Římské říši. Legendární se však i samotný seriál, a to nejen kvůli smutnému konci jeho ústředního představitele. Připomeňte si obojí – a zjistěte ještě mnohem více o vzniku tohoto seriálového opusu.

09) Hlavní styl seriálu zjevně vděčí inspiraci sparťanskému filmu 300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Jeho kombinace vysoce stylizované akce na modrém pozadí byla jako stvořena pro nižší televizní rozpočty. Nešlo přitom o náhodu – premiéru Třístovky a přípravy Spartaka totiž dělily pouhé dva roky.

08) První klapka Spartaka padla u kraje roku 2009 a na premiéru došlo na počátku roku 2010. Ještě předtím, než se seriál vůbec objevil v televizi, schválil kanál Starz jeho pokračování. Nakonec se Spartakus dočkal tří hlavních řad (krom Krve a písku dále série Pomsta a Válka zatracených) sumírujících vzpouru reálného Spartaka + prequelovou řadu Bohové arény.

07) Jak bylo (a je!) populární, Spartakus je plný explicitních scén. A to prosím z doby před tím, než se podobnými kvalitami proslavily jiné pseudohistorické seriály z dílny HBO. Spartakus však skoro překonal všechny konvence – původně se totiž pro některé scény najala novozélandská společnost zaměřená na pořádání skutečných orgií, jejímž členům filmaři řekli, aby v pozadí scén “dělali, co se jim zachce”. Leccos z toho však bylo příliš silné kafe a muselo to skončit na podlaze střižny.

06) Dřevěné meče, s nimiž gladiátoři trénují, působí velmi lehce a obratně. Ve skutečnosti byly dřevěné meče používány i skutečnými gladiátory mimo jiné proto, že byly vyrobeny tak, aby byly těžší než reálné kovové meče. To jednak posilovalo gladiátorům paže pro skutečné bitvy a jednak to demonstruje, že kovové meče byly mnohdy lehčí, než dnes filmy naznačují.

05) Spartakus je v průběhu první řady mnohdy zesměšňován pro svůj thrácký původ. Thrákie, ležící dnes na území Bulharska a Turecka (spadala by sem i evropská část Istanbulu), však byla notoricky obtížně udržitelným územím zejména kvůli bojovému umění Thráků. Region měl skutečně pověst "barbarského místa", tu mu však dávali relativně vyspělejší Řekové. Naproti tomu gladiátoři, kteří Spartaka za jeho Thrácký původ urážejí, jsou typicky Galové, tedy etnikum s tehdejší podobnou historií pověstí jako Thrákové.

04) Andy Whitfield nikdy nenatočil žádnou scénu zcela nahý. Dokonce i scény, ve kterých působí jako zcela nahý, jsou nějakým způsobem trik – například v sexuální scéně s Ilithyií má na sobě Andy dokonce falešný penis.

03) Andy Whitfield alias ústřední Spartakus byl v březnu 2010 – na vrcholu popularity seriálu – diagnostikován s Non-Hodgkinovým lymfomem, tedy typem onemocnění rakoviny krve. Okamžitě nastoupil léčbu a filmaři dokonce vytvořili prequelovou řadu Bojové arény, aby mu dali čas se vrátit v plné síle. V červnu téhož roku se zdálo, že je vyléčen – ale diagnóza jen o dva měsíce na to odhalila relaps.

02) Nemoc postupovala velmi rychle a již v lednu 2011 bylo jasné, že se Andyho stav nevyvíjí dobře. V srpnu 2011, jen rok a půl po původní diagnóze, pak Andy zemřel ve věku 39 let – v podobném věku jako původní Spatakus. Ačkoliv seriál po přeobsazení Spartaka solidním kolegou Liamem McIntyrem pokračoval dalšími dvěma řadami, Andyho předčasná smrt se na atmosféře příběhu Spartakovy předčasné smrti navždy podepsala.

01) Je pak jen příhodné, že “pravé” jméno Spartaka není nikdy v průběhu seriálu odhaleno…

Seriál Spartakus: Krev a písek začíná na Prima COOL v úterý ve 22.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný