Jak hvězdy Teorie velkého třesku vzpomínají na Stephena Hawkinga?
Legendární fyzik zanechal stopu i ve světě sitcomu.
Doktoři mu předpovídali smrt již před půlstoletím – geniální Stephen Hawking však na věčnost odešel teprve na konci letošní zimy. Poslední rozloučení s ním si připravili i herci Teorie velkého třesku, kteří měli navíc tu čest jej potkat osobně.
Úmrtí Stephena Hawkinga zasáhlo celý vědecký i laický svět. Bez přehánění lze říct, že byl Hawking nejznámějším fyzikem 21. století a dost možná i druhé poloviny století předchozího. Svědčí o tom ostatně i bohatá paleta jeho epizodního výskytu v populárních pořadech. Od prvního camea v Simpsonových přes hostování ve Futuramě až po poslední blejsknutí se v Teorii velkého třesku si Hawking uměl svou slávu náležitě užít.
Své poslední sbohem mu tak vyjádřil i ansámbl nejslavnějšího sitcomu současnosti – Jim Parsons alias představitel Sheldona to dokázal na dojemné fotografii, kterou herci na place věnovali Stephenu Hawkingovi. Památku na fyzika v hereckém obležení Parsons doprovodil komentářem "Thank you, Stephen Hawking", tedy "Díky, Stephene Hawkingu".
Později k tomu Parsons dodal více ze svých pocitů. "Obrovská část našeho seriálu je nějak vztažena nebo inspirována tím, co Stephen Hawking dělal, čeho se snažil dosáhnout a co jej zajímalo," řekl. "Skutečnost, že o našem seriálu věděl, že se v něm chtěl ukázat a pár dní si s námi opicemi hrát, byla dojemná."
Parsons dále prohlásil, že natáčení s Hawkingem bylo zážitkem jak unikátním, tak i děsivým. "Když jsem ho měl poprvé poznat naživo, byl jsem vyděšený. Je to (dnes) jeden z okamžiků, který je skutečně hořkosladký – poté, co odešel a vzpomínáme na něj, je teprve skutečně znát, jak velké štěstí jsme měli, že jsme s ním mohli trávit čas."
Hawking se v Teorii velkého třesku objevil v díle Hawkingova excitace vydaném 5. dubna 2012, tedy skoro přesně před šesti lety.
Parsons ovšem nebyl jediný, kdo si na Hawkinga vzpomněl. K Hawkingově odchodu se později vyjádřili i jeho kolegové. Kaley Cuoco (Penny) například napsala: "Pracovat s fantastickým Stephenem Hawkingem byla opravdu čest. Budete nám chybět, ale svět je vděčný za objevy i kuráž, kterou jste mu předvedl. Díky za to, že jste nám byl inspirací."
Jim Galecki (Leonard) zase sdílel barevnou verzi fotky s citací "Život by byl tragický, kdyby nebyl vtipný" – adresovanou právě Hawkingovi. A Mayim Bialik (Amy), která je v reálu sama držitelkou doktorátu z chemie, při příležitosti Hawkingova úmrtí zmínila i "Pí den" (alias 14. března) symbolizující číslo 3,14.
Snad je symbolické, Hawking zemřel právě 14. března – v den symbolizující právě vědění. Od člověka, který výrazně posunul naše chápání černých děr a zároveň dovedl inspirovat v zápasu s těžkou nemocí, bychom ale nečekali nic menšího.
Premiérová 11. série Teorie velkého třesku běží na Prima COOL každé pondělí ve 20.50.