20. října 2018 10:44

Znáte Teorém Futuramy? Slavný seriál obohatil matematiku!

Tímhle se televizní zábava moc často chlubit nemůže...

Řada sci-fi seriálů má svého vlastní vědeckého poradce, který scenáristům říká, čeho by se měli vyvarovat, aby byly vědecké skutečnosti zneuctěny jenom minimálně. Pouze Futurama však skloubila práci vědeckého poradce a scenáristy – Ken Keeler, který je rovněž držitelem doktorátu v matematice, si totiž vytvořil vlastní matematickou větu, kterou využil pro epizodu Futuramy v roce 2010. Takzvaný "Teorém Futuramy" však může najít uplatnění i mimo seroš samotný!

Na otázku, co odlišuje Futuramu od jiných serálů, Keeler na nedávném sci-fi conu v Texasu odpověděl žoviálně slovy: "Většina jiných seriálů není zrušena třikrát za sebou!" V závěru debaty však rovněž připomněl relativně slavný Teorém Futuramy, který vznikl pro epizodu Tělo mého přítele z roku 2010.

Možná si na tento díl pamatujete – jde o ten, v němž si naše partička z Planet Express vymění hlavy. Pár, který si hlavy již vyměnil, však nemohl měnit hlavy zpět. Aby však již tak dost nerdí zápletka byla trochu originálnější (podobnou story s menším počtem postav měla třeba i Hvězdná brána), Keeler do druhého dne sesmolil matematickou větu, která dokazovala možnost návratu do původního stavu, pokud si mezitím těla vymění dostatečný počet dalších postav.

"Vsadím se, že je to poprvé v nějakém sitcomu, kdy je finále dílu proloženo střihem na matematickou větu," řekl Keeler.

Věta je specificky omezena tak, aby k výměně do původního stavu byli potřeba jenom dva další (výměnou nedotčení) lidé. S neomezeným počtem postav by samozřejmě návrat do původního stavu nebyl problém, to by však jednak neodpovídalo počtu postav seriálu... a jednak by to nebyla taková zábava!

Celý postup, tedy pokud si nechcete nakoukávat daný díl nebo luštit rovnici nahoře, můžete bod po bodu najít zde. Vtipnou pointou pak je, že začal teorém Futuramy od vysílání v roce 2010 žít svým vlastním životem.

Dva roky nazpět byla na prepublikačním vědeckém webu aRxiv (který v zásadě k otištění přijímá jakékoliv práce) vydána studie Jennifer Elder a Oscara Vegy, která vyšla z možností generalizace Keelerovy vědy pro alternativní použití.

Jedná se samozřejmě spíše o matematické cvičení než důkaz, že díky Futuramě bude od zítra levnější chleba. Právě možnost spojit matematiku, pro řadu lidí vysoce abstraktní a nudný obor, s populárním seriálem, však může být nakonec značně užitečná i ve skutečném světě. Teorém Futuramy je totiž ideálním nástrojem pro edukaci a vzdělávání – a kdyby jej vytáhl pro praktickou ilustraci nejeden učitel nebo učitelka matematiky, možná by to v součtu mohlo v dětských hlavách pomoct víc než obyčejné recitování z učebnic matematiky.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický