22. září 2019 09:15

Pod černou vlajkou: Pravý Černovous zahájil zlatý věk pirátství

Co všechno nevíte o nejslavnějším pirátovi všech dob?

V neděli ve 22.50 na COOL dorazí premiérové díly 3. série Pod černou vlajkou. Nejspíš už víte, že má v nových epizodách prominentní roli sám Černovous. Legendární pirát, který svým zjevem inspiroval davy fiktivních následovníků, skutečně existoval. A jeho reálný příběh je stejně dechberoucí jako ty vymyšlené.

Byl to dost možná největší z pirátů, ale podobně jako řada jeho kolegů z Karibiku ani Edward Teach alias Černovous nebrázdil pod pirátskou vlajkou moře příliš dlouho. Původně totiž sloužil v britském královském námořnictvu, ostatně jako většina pirátů. Když však v roce 1713 skončila táhlá Válka královny Anny, stejně jako řada kolegů se ocitl bez živobytí.

I v legitimním námořnictvu totiž loupeživé získávání kořisti tvořilo velkou část příjmu. Námořníci bez něj měli notoricky malý žold. Ničemu nepomohla ani skutečnost, že velká část "vojensky nasazených" námořníků byli freelanceři, takříkajíc bukanýři. Dnes, kdy vojenské námořnictvo platí za vysoce profesionální sílu, je těžké si to představit. V 18. století ale byly války z velké části vedeny hlavně žoldáky.

Mír jim však nesvědčil. Teach se ocitl na mizině a na Bahamách se setkal s Benjaminem Hornigoldem, který začal přepadávat lodě i v době míru. Pirátství tím vynalezeno nebylo, praktika se datuje přinejmenším do starověku. Lze tu však najít zrod onoho karibského "zlatého věku pirátství", jak jej známe dnes.

Teach se stal součástí Hornigoldovy posádky a plenil s ním dostupná moře, přičemž si velmi rychle osvojil nutnost dobrého PR. Jeho pověst jej předcházela díky šíření strašidelných historek, které byly vlastně tehdejší formou memů. Začal si říkat Černovous a při jednom z tažení zajal i loď, z níž udělal svou legendární vlajkovou základnu: plavidlo jménem Pomsta královny Anny.

Postupně se Černovous osamostatnil, nejlepší kariérní období jej však čekalo, stejně jako většinu jeho kolegů, v roce 1718! Černovous si tehdy dokonce troufl na blokádu Charles Townu (dnešní Charleston) a přepadával každou loď, která mířila do města i ven. Tím však překročil pomyslnou hranici. Britská koruna totiž začala (i díky nájezdům Černovousových kolegů Charlese Vanea nebo Jacka Rackhama) pirátskou otázku velmi rychle řešit.

Zprvu dostala část pirátů nabídku milosti. Podobně jako Vane ji Černovous přijal, ale jen dočasně, než se k řemeslu velmi rychle zase vrátil. Když to však nešlo po dobrém, bylo nutno přistoupit k silovému řešení. Do Karibiku se tak začalo stahovat stále více lodí, aby bránily zdejší obchodní trasy.

Již v listopadu téhož roku tak britské lodě dostihly Černovousovu flotilu v Ocracokské zátoce, kde údajně obránci svedli majestátní bitvu. Na jejím konci byl však Černovous sám a prý v osobním souboji na kordy zemřel poté, co prohrál souboj s poručíkem Maynardem, který útoku velel. Co je na tom pravdy, nevíme, historky totiž Černovouse předcházely nejen před jeho smrtí, ale i po ní.

Černovous mimochodem inspiroval spoustu fiktivních pirátů. Variace na jeho pověstný plnovous najdeme hlavně u kapitána Hooka nebo u Barbarosy z Pirátů z Karibiku. Drsný originál je však jenom jeden!

Premiérová 3. série Pod černou vlajkou pokračuje na Prima COOL už v neděli ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný