6. října 2016 14:17

Od Pána prstenů k Harrymu Potterovi: 5 nejlepších fantasy světů

Letopisy rodu Shannara (3) - upoutávka

Na trůn může usednout jenom jeden.

Již toto pondělí ve 20.15 na COOLu pokračuje nová epická fantasy Letopisy rodu Shannara, jež se snaží být cosi jako Hra o trůny, avšak méně ve středověkých kulisách a více v klasickém tolkienovském zasazení. Různé fantasy se snaží najít cestu do srdce fanoušků různými metodami, které však fungují nejlépe? Seřadili jsme pět nejlepších fantasy světů od her po seriály podle toho, jak originálně či poutavě jejich svět působí.

5) Azeroth

Nepřekvapí, že Azeroth zůstává stále populárním koutkem fikčního světa – koneckonců, miliony lidí v něm stále žijí! Kouzlem Azerothu však není jenom možnost ve fantasy světě (tak trochu, digitálně) pobýt, ale také jistá humanizace záporáků. Zatímco obvykle platí invaze nelidských padouchů jako zlo z vnějšího vesmíru (zeptejte se Pána prstenů), Azeroth dovedl své Orky polidštit natolik, že dnes po světě běhají miliony jejich příznivců. A není snad právě to v dnešním turbulentním světě, kde se různé názorové skupiny vzájemně vnímají extrémně negativně, zajímavým poselstvím?

4) Potterverse

Ačkoliv nejde o oficiální název, snad každý při vyslovení Potterverse tuší, která bije. Svět Harryho Pottera se během dvou dekád stal moderní klasikou oscilující kdesi mezi tradiční fantasy a urban fantasy. Ještě více fascinující je, že Potterverse byl masově populární ještě v éře před vydáním filmů. Po boku těch nejdrsnějších fantasy světů nahoře i dole navíc zejména oceňujeme, že se to v tomhle světě hemží někdejší naivitou a dětskostí, která už většině fantasy světům příliš vlastní není.

3) Hyboria

Možná vám tento název nic moc neříká, to je však chyba jako ryba! V Hyborii totiž pobíhá klasik jménem Barbar Conan! Svět vzešlý před polovinou 20. století z pera Roberta E. Howarda přitom vlastně není klasickým fantasy územím, ale jakože "zapomenutým" historickým obdobím naší planety. To umožnilo Howardovi sesmolit historii prehistorie do takové míry, že možnost, že "se to fakt nějak takhle mohlo odehrávat" dodnes jitří představivost. Nakonec, Barbar Conan z roku 1982 platí za snímky, které celou moderní éru fantasy svépomocí nastartovaly!

2) Westeros

Je jedině příhodné, že se v dnešní éře, kdy už lidem nic není svaté, dostal do takové obliby fantasy svět, který podrývá prakticky vše, co s fantasy souvisí. Westeros ze Hry o trůny je místem, kde jsou vznešení rytíři odsouzeni umřít ve zmaru a špíně, kde se daří hrdlořezům a konspirátorům, a kde královské rody – kdysi považované za vrchol společnosti – operují daleko více jako moderní mafie. Už jen pro pošlapání posvátných klišé žánru je třeba Westerosu zvednout palec nahoru! Jenže… Fantasy je zejména romantickým žánrem, v němž teskníme po dřívějším, klidnějším světě. A proto nakonec na prvním místě nemůže být nic jiného, než…

1) Středozemě

Ano, tentokrát vzdáváme čest hlavně důchodcům – Tolkienova Středozemě totiž za rok oslaví skoro osmdesáté výročí! Právě v roce 1937 J. R. R. Tolkien vydal první verzi svého slavného Hobita, na nějž navazovala pozdější trilogie Pán prstenů. Slavný lingvista v ní mimoděk vytvořil dodnes platný archetyp moderní fantasy – představu elfů žijících ve stromech, trpaslíků žijících v dolech a nastupujícího věku lidí lze datovat až k němu samotnému. Starší vize elfů či trpaslíků byly daleko barvitější a méně svázané s politickými uskupeními, jež najdeme právě ve Středozemi (už jen kvůli tomu, že elfové a trpaslíci ve skutečném středověku neexistovali). Na mustru Středozemě existuje jenom asi pět bambilionů kopií ve světě knih a zejména ve světě videoher, a proto si stále zasluhuje jedině první místo!

Letopisy rodu Shannara se znovu připomenou již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický