4. listopadu 2015 16:50

Od Apokalypsy k Mariňákovi: 4 nejpůsobivější válečné filmy

Nejsou jatka jako jatka!

Natočit válečný film je vlastně překvapivě snadné – stačí někde sehnat bambilion komparzistů, dám jim do ruky kvér a mezi davovými scénami občas zaměřit kameru i na hlavní postavu vzpomínající na manželku. Většina diváků totiž očekává právě opulentní scény bitev. Bam! A máme válečný film! Pak ovšem existují režiséři, kteří se z konfliktu snaží vydolovat víc než jen množinu výbuchů trhajících kečupem polité figuríny. Náš čtvrteční Mariňák, startující na COOLu ve 22.00, je jedním z nich. Vzpomněli jsme na tři další podobně působivé válečné běsy.

Mariňák

Co se stane, když se generace odchovaná machistickými válečných trháky, v nichž partička drsňáků, či občas dokonce jeden jediný geroj, dostane do skutečné války? Zjistí, že 99 % jejího obsahu je unuděné čekání na rozkazy a že uvnitř nich řve bestie, která si chce utržit alespoň jeden jediný reálný frag. Jenže ve světě, kdy na bitevním poli o všem rozhoduje letectvo, se jim jako pěšákům možná nepodaří ani to.

Mariňák je jedním z unikáních válečných filmů o tom, že skutečná válka je vlastně dost nuda. Jasně, jeho dějiště je velmi specifické – kdyby si zdejší odstřelovač Anthony Swofford počkal ještě dekádu, mohl si namísto války v Zálivu odkroutit plnohodnotnou invazi do Iráku, kde už by si přišel na své. Jenže on se zkrátka ocitl ve špatný čas na špatném místě – jako stroj vyladěný k zabíjení musí sedět na zadku a přemýšlet, jak si ukrátit čas. Nebo že by přece jen došlo na vytouženou ostrou akci? Díky režii Sama Mendese (Skyfall) je nicméně i taková premisa vysoce koukatelná, napínavá i vtipná.

Apokalypsa

Na přesně opačné straně spektra je Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979) of Francise Forda Coppoly. Apokalypsa je totiž doslova a do písmene pološíleně rozmáchlý válečný epos, který v režisérské verzi zabere 3 a čtvrt hodiny stopáže.

Cesta Vietnamem po řece, inspirovaná klasickým protikoloniálním románem Srdce temnoty, stihne ukázat celou výseč bitev a především jejich vlivů na lidskou psýché – pokud hledáte opulentní nimrání se v kráse bojiště, hledejte jinde. Coppola totiž vždy ukáže jen krátkou epizodku z bojů nebo klidu, zatímco krajinou proplouvá dělový člun, vezoucí Martina Sheena k jeho závěrečné misi. Tohle je zkrátka lahůdka, která plápolá pomaleji než joint v ústech unaveného mariňáka.

Tenká červená linie

Režisér Terrence Malick se proslavil vymazlenými artovými dramaty, která však věru nejsou pro běžného diváka. Krom filozofických a psychologických motivů totiž často postrádají to, čemu se běžně říká děj (ve skutečnosti tím většina diváků totiž myslí "poutavý děj sledující nějaký specifický žánr"). Je to případ i Tenké červené linie, v níž si na válku v Pacifiku hraje zhruba každý mužský herec, který v roce 1998 pobýval v Hollywoodu.

Kdo by čekal něco jako Zachraňte vojína Ryana, ten u Tenké červené linie nejspíš usne. Tahle meditace nad cenou, kterou vojáci za válku platí, totiž vyžaduje docela jiný, uvolněnější přístup. Jenom málokomu by se vláčné tempo s netradičně natočenými akčními scénami (když už na ně občas dojde) nerozpadlo pod rukama, Malick však snímek bravurně ukočíroval. A přinesl válečný film, který jinde rozhodně neuvidíte.

Stezky slávy

I když zní název tohoto filmu opulentně, ironicky pojmenované Stezky slávy ve skutečnosti dominantně popisují story tří vojáků, kteří (ze správného důvodu) neuposlechli rozkaz k sebevražednému útoku a jsou proto polním soudem odsouzeni k popravdě. Je to tak zrůdné, jak to celé zní, a to ještě nevíte, že se drtivá většina stopáže odehrává mimo samotné bojiště.

Stejně jako Mariňák jsou Stezky slávy filmem, který se hnípe v méně slavné stránce války, totiž v institucionalizovaném zabíjení (nejen) během první světové války. Jedná se o dokonalou filmovou depku, doslova antickou tragédii, kterou si však večer před spaním (či mezi sezeními u Call of Duty) asi jen tak nepustíte...

Tyhle filmy jsou tu zkrátka pro fajnšmekry, kteří se nebojí pravdě pohlédnout do tváře! Odvážlivci nechť se spolu s Mariňákem vydají na misi už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický