4. října 2019 20:26

Chcete zbohatnout? Tady jsou 3 stále nenalezené pirátské poklady!

Zkuste najít pirátské zlato, které zatím (asi...) nikdo nevykopal.

V neděli ve 22.10 bude na COOLu pokračovat 3. série Pod černou vlajkou. Válka o Nassau se rozbíhá na plné obrátky a součástí toho je i mocný poklad z Urca de Lima. Jak však věrní diváci vědí, je to právě tenhle poklad, který na konci celého příběhu (zřejmě?) skončí zakopaný na Ostrově pokladů. Pod černou vlajkou je sice fikce, trio pokladů skutečných však stále čeká na své odhalení – tedy, možná...

03) Poklad Oak Islandu

Pokud někdy vyrazíte na dovolenou na Oak Island nedaleko Nového Skotska, můžete se tu porozhlédnout i po údajné jámě plné peněz. Příběh podle anekdotického příběhu započal místní klučina Daniel McGinnis v roce 1795 poté, co spatřil v noci na pobřeží tajemná světla. Ne, nešlo o mimozemšťany, když se ke světlům přiblížil, spatřil několik mužů, jak kopou jámu. Když odešli, vypravil se místo očíhnout.

Zprvu nic nenašel, ale protože si usmyslel, že určitě jde o pirátský poklad, kopal se svými kamarády dál. A dál. A dál! Legenda se začala šířit a na místo začali chodit další hledači pokladů. Různí hledači ale prý našli některé znaky toho, že by zde nějaký poklad být mohl – šlo přitom nejen o to, co vnímali jako stopy vedoucí k pokladu, ale i o kokosové slupky, které nemohly pocházet z místních končin.

Různí hledači utopili v prokopávání lokace velké sumy peněz. Šest z nich údajně rovněž zemřelo poté, co se jejich výkopy zbortily pod váhou zdí a pohřbily je. Mánie v průběhu let mírně opadla, ještě dlouho však trvala v menší míře dále. Své štěstí zde prý zkusil i mladý prezident Roosevelt. Velká část pobřežní oblasti se vlivem neustálého kopání ztratila v moři, podzemní voda si časem vybrala svou daň. Dodnes zde však poklad čas od času zkoušejí hledat třeba i reality show History Channelu.

02) Poklad Limy

Většina španělské kořisti z incké říše zůstávala v Americe, byla uložena ve městě Lima v Peru. Jenom menší podíl zlata putoval do Evropy, častokrát právě z obav z přepadení po cestě. Pak však revoluce v Limě a slábnoucí španělská moc přiměla v roce 1820 Španěly přehodnotit tento nápad a zlato muselo být odklizeno. Tento úkol dostala na starost britská loď Mary Dear, která měla se zlatem v podstatě křižovat pobřežní vody, než se revolta uklidní.

Španělská stráž, která měla zlato na palubě plavidla hlídat, ovšem brzy zjistila, že britská posádka rozhodně neplánuje úkol dodržet. Námořníci, údajně v pominutí smyslů z bohatství, Španěly zamordovali a zlato si nechali pro sebe. Co přesně se dělo posléze, se neví. Mluví se o tom, že posádka zlato někde zakopala nebo utratila. Španělské síly později Dear Mary dostihly a většina posádky v boji zemřela nebo byla popravena. Dva přeživší řekli, že zlato je zakopáno na ostrově Cocoa u Kostariky, později ale ze zajetí unikli. Nakolik využili zakopání pokladu jen k tomu, aby s nimi Španělé přistáli na pobřeží a dali jim možnost utéct, si můžeme jen domýšlet. Zrovna tak je možné, že zlato na ostrově skutečně bylo.

Stejně jako poklad z Oak Islandu je i zlato z Limy čistě anekdotického ražení. Pravdou je, že u něj nelze očekávat moc psaných důkazů – a kriminální povaha jejich sběr příliš neusnadňuje. Může tak opět jít zhruba o stejně pravdivou, jako i nepravdivou historku.

01) Poklad Esperanzy

Asi nejzajímavější, a jediný alespoň částečně potvrzený, je však poklad z přelomu 19. a 20. století, který se má ukrývat kdesi v Pacifiku. Pocházel z někdejších nájezdů na Peru a v roce 1816 skončil na palubě lodi Esperanza, která vyplula směrem do Pacifiku. Esperanza se však dostala do bouře a byla jí poškozena. Teprve následně si plavidlo uprostřed oceánu našli piráti.

Ani tentokrát samozřejmě nemluvíme o karibských pirátech, ale jednoduše o další partě námořníků, která si uměla "přilepšit". Piráti nicméně zachránili nejen zlato, ale i přeživší posádku Esperanzy a vypluli vstříc Macau v Asii. V typickém příkladu ironie bylo nicméně i jejich plavidlo o měsíc později poškozené bouří (!) a skončilo zřejmě na ostrově Palmyra kousek od Havaje. Jak málo byl tehdy Pacifik vhodný pro námořníky, ilustruje skutečnost, že v dané době na Havaji ještě stále vládli Havajané. Přeživší posádka čekala na ostrově rok na záchranu, nakonec se jí ale tenčily zásoby, a tak zbytek mužů postavil z trosek lodi primitivní vory a pokusil se zachránit sám.

Marně. Počet známých přeživších byl minimální, nacházel se mezi nimi ale James Hines, který celou historku odvyprávěl, než vlivem oslabení z cesty zemřel. Zmínil však také, že před vyplutím námořníci svůj zlatý poklad na Palmyře zakopali. Problém je, že nevíme, kolik dalších námořníků (a jak) mohlo přežít a zase jej vykopat. Když se příběh v roce 1903 dostal na světlo světa, mnozí jej brali za legendu. Nějaké hledání na ostrově Palmyra údajně proběhlo, ale nic nepřineslo. A pokud ano, případní nálezci si nejspíš kořist nechali sami pro sebe...

Premiérová 3. série Pod černou vlajkou pokračuje na Prima COOL už v neděli ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický