19. listopadu 2019 12:16

Narcos: Pravý Pablo Escobar začínal jako kapsář a zloděj náhrobků

Byl pravý Pablo Escobar padouch, nebo hrdina?

Začínal jako malý kapsář v Medellínu a vypracoval se až na osmého nejbohatšího muže planety roku 1989. Příběh Pabla Escobara však není o geniálním vynálezci nebo věhlasném obchodníkovi (ačkoliv i on musel vynalézat a prodávat). Předmětem Pablova zájmu byly drogy, jež mu zařídily jak cestu nahoru, tak i ultimátní kolaps. Připomeňte si s námi skutečného Pabla Escobara... a nezapomeňte sledovat toho "fiktivního" v nedělním seriálu Narcos!

Skromné počátky

Narcos se samozřejmě Pablem zaobírá celé dvě první série, ale nejvíc v 80. letech a zkraje 90. let, kdy už byl velkým narkobaronem a jeho aktivity hýbaly polovinou jihoamerického kontinentu. Než se Pablo však ocitl na této pozici, začínal s minimem.

Jako náctiletý floutek se velmi brzy začal orientovat ve světě drobného zločinu. Jako třetí dítě ze sedmi v rodině farmáře se zkrátka musel otáčet. Malé předměty, auta, a dokonce zřejmě i náhrobní kameny – Pablo už v 60. letech bral a přeprodával všechno, co nebylo přibité.

Pomalu se v praktikách zlepšoval, třeba jeho bratr popřel historku s náhrobním kamenem, ale i Pablův syn připustil, že jeho otec začal dráhu zločinu tvorbou falešných středoškolských diplomů. Příliš mu to však nevycházelo. Mnohokrát byl chycen a obviněn, ale díky svému charismatu a talentu v obchodování s abstraktními komoditami (čti: uplácení) se z toho vždycky dokázal dostat.

Cesta na vrchol

Jak Pablo dospíval, došlo mu, že z krádeží aut nikdy nezbohatne. A to ačkoliv díky drobnějším zločinům získával nutný kapitál pro další růst. Údajně si například přišel na pěkných 100 tisíc dolarů poté, co jako "bodyguard" zajal kvůli výkupnému místního bohatýra z Medellínu. Nakonec se tak začal zajímat o mnohem lukrativnější svět drogového byznysu.

Ačkoliv v 70. letech proudila z Jižní Ameriky do USA především marihuana (tvrdé drogy ve stylu heroinu tehdy pocházely spíš z Asie), Pablo i jeho konkurenti začali věštit novou šanci ve výrobě a přeprodeji kokainu. Psal se rok 1975, když začal Pablo do USA (skrze svou stále hustější síť kurýrů) přepravovat balíčky kokainu. Od toho okamžiku jeho impérium rok za rokem rostlo.

Původní malé zásilky na palubě dopravních letadel nakonec nabobtnaly do podoby vlastních letounů, vrtulníků i lodí. Na vrcholu 70. let mohlo do USA z Pablovy říše dorazit až 80 tun kokainu. Později v 80. letech to bylo až 400 tun. Do Ameriky šel bílý prášek – a zpátky se vracely zelené bankovky.

Vedle budování drogové říše řešil Escobar v 80. letech další problémy (do nich nebudeme příliš zabrušovat, jelikož se řeší přímo v Narcos). Krátce však koketoval s politikou – a vlastně byl i zvoleným členem kolumbijské Sněmovny reprezentantů. Alespoň než přišla nová lavina důkazů, která ho o křeslo připravila.

Konec se blíží

Pablo časem začal být mnohem agresivnější ve své obraně. Jedním z vrcholů byl jím podpořený útok levicových partyzánů na kolumbijský nejvyšší soud, kde se "shodou náhod" spálila i řada důkazů svědčících v Escobarův neprospěch. Druhým pak pumový útok na letoun Avianca 203, na jehož palubě zahynulo 107 cestujících a členů posádky (a tři lidé přišli o život v důsledku pádu trosek letadla na zem).

Pablo jednoduše nebyl stejný jako dnešní islamisté, kterým jde typicky o rozohňování vášní, používal totiž útoky jen jako brutálnější verzi vydírání. Půjdete po mně? Tak bude víc útoků! Nepůjdete po mě? OK, dám si na chvíli klid.

Vše vyvrcholilo jedním z nejabsurdnějších zvratů moderní kriminalistiky, kdy kolumbijská vláda vlivem eskalace násilí ustoupila a slíbila, že Pablo v případě vydání sebe sama půjde do vězení své konstrukce. Slavný narkobaron tak nastoupil do vězení, které dostalo jméno La Cathedral a musel zde zůsta. Šlo však zároveň o velmi luxusní sídlo s jeho vlastními strážemi, casinem a fotbalovým hřištěm, odkud Pablo stále mohl řídit své impérium.

Situace však neměla dlouhého trvání. Escobarovi dané podmínky po čase přestaly vyhovovat, začal porušovat původní úmluvy a La Catedral se dostalo pod útok elitních kolumbijských jednotek. Escobar se tak opět ocitl na útěku, smyčka se však rychle stahovala. Rok poté, co La Catedral padlo, padl nakonec v přestřelce s vládními jednotkami i sám Escobar. Bylo mu 44 let – a bylo to jen čtyři roky poté, co byl prohlášen za onoho osmého nejbohatšího člověka na Zemi!

Premiérové díly Narcos běží na Prima COOL každou neděli večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický