24. února 2020 00:06

Narcos a kartel Cali: Co musíte vědět o nástupcích Pabla Escobara?

Uhlazenější konkurenti Pabla Escobara se časem stali jeho nejvýraznějšími nástupci.

V neděli ve 22.50 vezme COOL útokem 3. série Narcos. Co vás čeká po smrti Pabla Escobara? Překvapivě mnoho nových triků! Zápletka se totiž zaměří na Escobarovy skutečné konkurenty z Cali, kteří byli docela jiné kafe než Pablo sám – už jen tím, že byli ve své zločinecké aktivitě mnohem vychytralejší, a tak i hůře dopadnutelní.

Tenkrát v Cali

Kartel Cali má své kořeny zhruba ve stejné době jako Medellínský kartel Pabla Escobara. Logicky však vznikl v okolí kolumbijského města Cali a jeho nejzásadnějšími tvářemi byli bratři Gilberto Rodríguez a Miguel Rodríguez Orejuelovi. Zpočátku se tihle pánové (stejně jako Pablo) věnovali hlavně pašování marihuany a únosům prominentů, za které chtěli výkupné. S příchodem kokainu se však malé ryby proměnily ve žraloky nejen v Medellínu, ale také v Cali.

Na počátku své činnosti zkraje 80. let byli ještě Orejuelovi s Escobarem jedna ruka, jelikož kolumbijští mafiáni zvládali pokrýt americký hlad po kokainu bez větších vzájemných rozepří. Kolem poloviny 80. let však přišel čas na změnu a smetiště byznysu s drogami začínalo být pro naparující se kohouty příliš malé.

Bratry Orejuelovy při jejich osamostatnění doplnil také José Santacruz Londoño (aka Chepe) a Hélmer Herrera (aka Pacho). Mnohem podstatnější než to, v čem byl kartel Cali podobný Medellínskému kartelu, je nicméně to, v čem se lišil. Oproti chuďasům z Medellínu totiž byla tahle parta daleko zdatnější v oblékání i ve svém vykreslení.

Jednoduše šlo o to, že se Orejuelovi a jejich partneři tvářili spíš jako byznysmeni než jako vrahnouni. Nenechte se však obelstít – kartel Cali měl také za nehty spoustu krve a neštítil se únosů, vydírání, pomst ani vražd. Obchod byl pro ně ale vždy důležitější a zatímco Escobar se pod svými násilnými akty rád podepisoval, pánové z Cali preferovali spíš utajování své násilné činnosti.

Cesta na vrchol... a zase zpět

Schopnosti kartelu Cali sahaly na vrcholu jeho slávy tak daleko, že DEA přirovnala jeho zpravodajské možnosti k sovětské KGB. Kartel Cali se nebál pořídit si schopné britské a izraelské žoldáky, stejně jako se nebál financovat guerillové úderné jednotky Los Pepes bojující proti Escobarovi. To vše z jeho hlav učinilo jak o něco vyrovnanější narkobarony, tak v době Escobarova největšího řádění také příslovečné menší zlo. Jenže poté, co Escobar definitivně zmizel ze scény, čekal kartel Cali důležitý krok kupředu.

"Gentlemani z Cali", jak zástupce tohoto kartelu nazývali policisté, rychle obsadili mocenské vakuum po Escobarovi. Když americké úřady efektivněji zatnuly tipec dopravě drog po moři, přeorientovali se na dopravu skrz Mexiko. Zde leží i kořeny pozdějšího mexického problému s narkomafiemi. Drogy se však vyvážely i do Evropy, na čemž kartel Cali spolupracoval s jinou mocnou mafií, tou italskou. A to vše na něj vrhalo stále výraznější policejní reflektor.

Na vrcholu slávy kartel Cali řídil až 90 procent pašování kokainu na celém světě (!) a generoval mnohamiliardový zisk. Jenže stejně jako se úřadům podařilo dostihnout Pabla Escobara, nakonec si spravedlnost došlápla i na bratry Orejuelovy a jejich kumpány.

Co k tomu vedlo a jak tenhle hon skončil? To vám tu samozřejmě nevyzradíme. Jednak proto, že si to můžete sami přečíst v encyklopediích, a jednak proto, že se právě bojem Javiera Peñi s bratry Orejuelovými zabývají premiérové epizody Narcos.

Doplňte si tenhle kus krvavé historie spolu s námi – 3. série Narcos má na Prima COOL premiéru už v neděli ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický