7. prosince 2019 17:30

Narcos: Pravý Javier Peña nesnášel Escobarovo vězení La Catedral

Bez muže mnoha kontaktů by bylo nahánění Pabla Escobara mnohem složitější.

V neděli ve 22.50 na COOLu pokračuje krimipecka Narcos. Ačkoliv je hlavní tváří tohohle seroše antagonista Pablo Escobar (a nejčastěji zmiňovaným protagonistou agent Murphy), zcela zásadní je tu i Javier Peña s tváří Pedra Pascala. Agent DEA s tváří Oberyna ze Hry o trůny platí v Narcos za jednu z nejzajímavější postav – a život jeho reálného předobrazu na tom logicky není o moc jinak!

Tenkrát v Kolumbii

Život předurčil Peñu k tomu, že bude v Kolumbii skvělým agentem. Jako člen latinskoamerické komunity se narodil v texaském Kingsville, kde později na univerzitě vystudoval sociologii a psychologii – a nechal se naverbovat do řad protidrogové agentury DEA. Reálný Peña, pokud si můžeme dovolit soudit, není sice takový fešák jako Pedro Pascal, ale charismatem v poli se mu nejspíš minimálně vyrovnal.

Peña byl totiž zcela zásadní pro akurátní kontaktování informátorů a sběr údajů v poli. Zatímco Murphy v Kolumbii jako běloch poněkud vyčníval, latinskoamerické kořeny Peñovi dovolily mnohem intenzivnější práci klasického agenta.

Do Kolumbie se Peña podíval už na vrcholu Escobarovy vlády. Escobar sám vystoupal k moci během 70. a 80. let a nejpozději od roku 1985 byla jeho klíčová role v kartelu Medellín velmi dobře známá. Vedle Murphyho (a samozřejmě i dalších agentů) byl na jeho dopadení vyslán sám Peña.

Do Kolumbie dorazil v roce 1988, zrovna když zemí skoro každý den otřásaly pumové atentáty, přestřelky a další vraždy v Escobarově jménu. Spolu s Murphym a zejména kolumbijskými policisty napomohl Peña přetrpět období, kdy byl Escobal v “domácím vězení” La Catedral, které si sám postavil, a účastnil se dalšího honu poté, co Escobara jeho vlastní věznice přestala bavit. Nebylo to prý snadné.

“Když se Escobar (před La Catedral) sám vydal, bylo to ponižující,” řekl později. “Kvůli všem policistům, které před tím zabil. Musíte pochopit, že hon na Escobara neměl moc co dělat s drogami byla to čistokrevná pomsta. Za to, kolik dobrých poldů jsme kvůli němu ztratili. Kolik nevinných lidí kvůli němu zemřelo. Když se vzdal, bylo to, jako by nám utekl.”

Skuteční hrdinové

Jak jsme již zmínili, Escobar se časem ocitl na útěku, což stopuje 2. série Narcos, a opět začal tropit neplechu. Tentokrát mu však agenti byli na stopě daleko intenzivněji. Zatímco poprvé Escobar uhrál politické vítězství, podruhé už nemohl vsadit na stejné karty. Smyčka kolem něj se tak pomalu ale jistě utahovala.

V roce 1993 se utáhla naposledy, když Escobar zemřel při přestřelce s policií. I když byl této akce účastníkem sám Murphy, Peña na místě nebyl, musel totiž řešit jinou misi v rámci úkolů DEA. Murphy sám se nechal slyšet, že si přál, aby u finální přestřelky byl i jeho kolega – Peña totiž v Kolumbii strávil o tři roky déle a jeho kontakty byly při práci nepostradatelné.

Ze služeb DEA odešel Peña teprve v roce 2014, rok poté, co do důchodu odešel i Murphy. Dlouho si však volna neužil – spolu s Murphym se totiž stali konzultanty vznikajícího seriálu Narcos. Jak sami tvrdí, spoustu věcí, jež se v seriálu objevily, si tvůrci nutně přikreslili. Obvykle se mluví o 50 procentech autenticity a 50 procentech dramatické licence. A asi není překvapivé, že si filmaři podle Peñi přimysleli zejména mimosoudní popravy a jiné neprofesionální chování…

Co však skutečný Peña podtrhává v rozhovorech ještě častěji, je opakovaná zmínka, že byť jsou hlavními hrdiny seriálu on a Murphy, v reálu podle něj nosili největší hrdinové uniformy kolumbijské policie. “Pracovali jsme hlavně s jinými místními policisty, a to byli chlapi, kterým jsme svěřili svůj život,” nechal se reálný Peña později slyšet. “Právě oni nás udrželi na živu, když jsme byli venku v terénu.”

Premiérové díly Narcos běží na Prima COOL každou neděli večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický