4 historická období, která by měla dostat seriál ve stylu Vikingů
V dějinách je Ragnarů víc než dost!
Vikingové se momentálně na vlnách Prima COOL plaví skrz premiérovou 4. sérii, do budoucna ale mají namířeno i do dalších sezon. Zpětně musíme říct, že jsme o vikingské éře čtyři pět let nazpět věděli podstatně méně než dnes. Jasně, nevěříme úplně všemu v telce – je fajn si zápletky checkovat s historií. Přesto bychom si rozhodně dovedli představit více téhož, takže jsme vyrobili čtyři čistě hypotetické seroše, které by si zasloužily stejně krutopřísné a exotikou smrdící vyprávění!
04) Vzestup Řecka
Vo co go: Dílčí části tohoto příběhu dobře znáte – na počátku máme obranu obra proti trpaslíkovi, tedy znesvářených řeckých městských států proti perské invazi. Tohle znáte třeba z řezničiny 300: Bitva u Thermopyl. Pak tu máme periodu vzájemných válek mezi vítězi – o této trapné části se moc filmů netočí, protože to nevypadá dvakrát pěkně. Ale nakonec tu máme Alexandra Makedonského, který to všechno srovná do latě, dobude většinu známého světa a navždy změní jeho další vývoj!
Souvislost s Vikingy: Generační expanze, při níž se "hlavní hrdina" nedožije konce? Tohle tu máme! A co hromadu námořních i pozemních soubojů? To také! Anebo ideál dokonalých těl? No jasně, dokonce ke štítonožkám jako Lagherta můžeme efektivně postavit i Amazonky. Ne nadarmo nás tenhle článek napadl po vydání posledního dílu Assassin's Creed, jehož kulisy by prostě optikou vyprávění Vikingů byly jedna radost!
Takže něco jako: Třístovka, kde jsou Thermopyly jenom začátkem vyprávění...
300: Bitva u Thermopyl Zdroj: Warner Bros. Pictures
03) Napoleonské války
Vo co go: Někdy mezi koncem 18. století a rokem 1815 si Evropa užívala sérii konfliktů, které byly tak krvavé, jakožto i nepřehledné. Množina měnících se aliancí a koalicí napoleonských válek je povážlivě komplexnější čtivo než čistě nalajnovaná druhá světová, napoleonské války navíc zanesla dvě století dalších událostí. Je to však škoda, protože konflikt to byl v mnoha ohledech velmi dramatický a nikoliv omylem byl po jeho konci v Evropě na další století víceméně klid. Vítěz tu bral skoro vše!
Souvislost s Vikingy: Až do proslavení seriálových Vikingů panovala řada prapodivných mýtů o téhle středověké skupině. Od helem s rohy přes ďábelskou povahu Vikingů (jasně, nebyli to ani svatoušci) zvládli seriáloví Vikingové leccos napravit – a totéž by mohli učinit i pro třetí nejvýznamnější válku moderních evropských dějin. Modelový vzor tu přitom máme. Dvě dekády nazpět si totiž Sean Bean zahrál v seriálu Sharpe, kde se od vojáka vypracoval do vysoké šarže. Teď už to jen stačí pojmout trochu moderněji!
Takže něco jako: Beanův Sharpe, který řeší i politiku a postavy v něm stárnou.
Sharpe
02) Stoletá válka
Vo co go: Jestli v evropské historii existoval nějaký ekvivalent příběhů Toma a Jerryho, pak to byly středověké třenice mezi Anglií a Francií. Pomineme-li takové detaily, že si lidé žijící na těchto územích po značnou část středověku ani nemohli takhle říkat (Normani jako potomci Vikingů třeba v roce 1066 Anglii definitivně dobyli a propojili se s místními), vrcholem jejich třenic byla právě stoletá válka. Jde o fascinující příběh už jen kvůli tomu, že Frantíci, kteří válku zpočátku drtivě prohrávali, vše nakonec (mmj. i s pomocí Johanky z Arku) nečekaně otočili!
Souvislost s Vikingy: Stoletá válka je co do tempa vyprávění v zásadě takový průměrný zápas Rockyho, v němž Rocky mluví francouzsky a jeho oponent má fakt velký luk. Krom toho, že konflikt svým způsobem na Vikingy navazuje (viz spojitost Normanů a Vikingů), tu dochází na vrcholnou éru i sešup rytířských ctností. Nebylo by to atmoškou stejné jako Vikingové, šlo by ale o báječnou dekonstrukci středověku, která se jen tak nevidí!
Takže něco jako: Film s Johankou z Arku, kde děj začíná dekády před jejím narozením.
Johanka z Arku Zdroj: Gaumont
01) Pozdní doba bronzová
Vo co go: Zhruba 1800 let před naším letopočtem ležely nejvyspělejší (a po staletí stabilní) civilizace světa v oblasti kolem Blízkého východu. Egypt, území dnešního Turecka, dnešní Sýrie, Izraele a Iráku znamenaly tehdejší ekvivalent Evropy, USA a Číny. Pak ale všechny civilizace s výjimkou Egypta během padesáti let zkolabovaly vlivem šňůry zemětřesení, změn klimatu, zpřetrhání obchodu, hladomoru, migrace a válek o zdroje. Na dalších tisíc let se civilizace více méně zastavila, než z popela vzešlo Řecko a Persie.
Souvislost s Vikingy: Pravda je, že spíše než Vikingy situace popisuje Spartaka nebo možná i starověké Živé mrtvé. Nemáme tu zombíky, ale šťastný konec rozhodně také ne. Namísto toho je tu cílem putování za přežitím. Jednu souvislost však éra přece jenom má – část pustošení měly za vinu tzv. "mořské národy", tedy nájezdníci nikoliv nepodobní právě Vikingům!
Takže něco jako: Král Škorpion nebo Conan říznutý Vikingy!
Král Škorpion Zdroj: Universal pictures
Premiérová 4. série Vikingů pokračuje na Prima COOL v neděli ve 22.05.