Znáte děsivý příběh, kterým se inspirovala 5. série American Horror Story?
Odkud se vlastně vzal Hotel Cortez?
Připravte se na zapsání do jednoho svérázného hotelu –- 5. řada American Horror Story (s podtitulem Hotel) totiž začíná na Prima COOL již v neděli ve 23.50. Seznámíme se v ní s jednou překrásnou, ale smrtící ubytovnou. A opět u toho nebudou chybět tradiční děsy a běsy v duchu AHS. Nová řada je navíc výjimečná tím, že byla velmi, velmi volně inspirována skutečným sériovým vrahem. Jak volně? Sepsali jsme pro vás jeho příběh.
Narodil se jeden měsíc a dva dny po vypuknutí americké občanské války, Henry Howard Holmes však přinesl na svět hrůzy podobného kalibru – jednalo se totiž o prvního "moderního" amerického sériového vraha, jehož příběh nepřestává děsit dodnes. Holmesův modus operandi spočíval v tom, že nenápadně vraždil lidi ve svém hotelu. Ačkoliv mu bylo prokázáno "jenom" devět vražd, nejextrémnější odhady mluví o tom, že mohl zabít až 200 lidí.
H.H. Holmes Zdroj: Wikipedia
Na rozdíl od svého jmenovce v řadách fiktivních detektivů byl skutečný Holmes neřád již před tím, než zabil prvního člověka. V Chicagu, kde našel svůj domov, platil za vejlupka a podvodníka, který za svůj život – vyjímaje obvinění z vražd – nasbíral na pět desítek trestních oznámení. Krom menších podvodů platil i za sériového bigamistu, což v prudérním 19. století vyvolávalo nejen pozdvižená obočí. Třikrát se oženil a své ženy prý častokrát bil. V roce 1887 se v něm však cosi zlomilo a vydal se na smrtící dráhu.
Paralelně se Světovou výstavou si Holmes si v roce 1893 otevřel v Chicagu hotel, honosně pojmenovaný jako Hotel světové výstavy (neformálně a později jako Vražedný hotel...), který sloužil i jako lékárna. Trojpatrový příbytek (ač se třetí patro nikdy nedokončilo) však skýtal nejen pokoje pro hosty, ale i řadu tajných místností, které sloužily k Holmesovým hrůzným činům.
Navzdory populárním mýtům však mezi Holmesovy prokázané oběti nepatřily ani tak hosté, jako spíše personál a blízké osoby. Mezi ty první patřily jeho milenka Julia Smythe a její dcera Pearl nebo další milenka Emeline Cigrande. Přesný počet obětí je však těžko vyčíslitelný – a to nejen kvůli Holmesovým manýrům.
Holmesův hotel Zdroj: Wikipedia
Holmes sám utekl z Chicaga v roce 1894 poté, co na něj začaly pojišťovny podávat žaloby kvůli podvodům. Uprchl do Fort Worth, kde se snažil postavit nový hotel; namísto toho tu zabil dalšího muže, Howarda Pitezela, kterému předtím řekl, že nafinguje jeho smrt v rámci pojišťovacího podvodu. Inu, učinil tak snad až příliš autenticky. Poté se odhodlal k ještě hrůznějšímu činu, kdy zavraždil i jeho dvě dcery tím, že je zavřel v kufru vozu a udusil je spalinami z výfuku.
Byly to právě tyto oběti, spolu s vraždou třetího Pitezelova dítěte (syna Howarda udušeného chloroformem), které nakonec přivedly filadelfského detektiva Franka Geyera na Holmesovu stopu. Skrze identifikaci lékárny, kde Holmes získal chloroform užitý při zabití Howarda, se Geyer dostával maniakovi stále blíže a blíže, až byl Holmes nakonec zatčen 17. listopadu 1894 v Bostonu.
American Horror Story: Hotel Zdroj: FX
V průběhu dalšího půlroku počet podezřelých obětí přibýval (chicagská policie například začala prošetřovat i neslavný hotel), nakonec byl však Holmes odsouzen k smrti oběšením "jenom" za vraždu Howarda Pitezela. Trest byl vykonán 7. května 1896, Holmes se předtím ale dlouhé měsíce (a za tučný honorář) vyznával do novin ze svých "satanistických choutek" a proměn.
Faktem nicméně je, že podobně jako v případě řady jiných moderních mytologií, i smrtící aura kolem H. H. Holmese může být do jisté míry skutečně jenom aurou, kterou on sám rád notně přiživoval. Oněch devět prokázaných vražd je totiž cifra mnohem nižší, než kolik obětí dle svých slov Holmes sám zabil. Problém tkví v tom, že řada z údajných obětí byla nakonec vyhledána vyšetřovateli, kteří zjistili, že jsou daní jedinci stále naživu.
Holmes, ačkoliv šlo o veskrze odpudivou lidskou bytost, tak nejspíš značně nafoukl počet skutečných obětí. Popularitě jeho případu pak pomohla i skutečnost, že na proces a popravu došlo jenom pár let po neslavných vraždách Jacka Rozparovače. Dokonce i oněch extrémních 200 obětí patří pouze do světa odhadů pulpových časopisů, které vycházely takřka půl století po Holmesově oběšení.
Jako každá moderní legenda, i ta Holmesova však vychází ze zrnka pravdy – ačkoliv tak H. H. Holmes sám nejspíše nevyvraždil stovky lidí, minimálně pro devítku potvrzených obětí byly jeho činy hrůzné dostatečně. Není tak překvapivé, že jeho příběh sloužil jako předloha celé řady dalších filmů a příběhů – včetně 5. řady American Horror Story, která začíná na Prima COOL již v neděli večer ve 23.50.