Rozhovor s hlasem Bendera Martinem Stránským
Když máme ten Mezinárodní týden robotů, vytáhli jsme pro vás rozhovor s hercem Martinem Stránským, který namluvil vašeho nejoblíbenějěího robota Bendera z Futuramy.
Jak jsi se k dabingu vlastně dostal?
V roce 1994 jsem dělal shodou okolností pro Primu pár dabingových rolí a režisér Zdeněk Mahdal mi řekl o konkurzu na jeden seriál, který Prima připravovala. Tak jsem tam šel a dostal jsem MacGyvera. Kterého jsem pak dělal rok.
Rok každodenní práce? Ne, každé pondělí. A to bylo pět dílů. Od osmi ráno do večera do šesti. Pak když už jsem se ho naučil, tak jsem to dokázal stáhnout i o hoďku a půl.
Co si o Bendovi a Futuramě vlastně myslíš? Tak, tam je neuvěřitelně vidět, že oni (ti Američani) si můžou dovolit na každej díl najmout pět šest scénáristů a ty to vymakaj, a pak je to fakt sranda. To si tady asi nikdo nemůže dovolit, nebo já nevím, proč se to tady tak nedělá. Ale i ten překlad je výbornej a úpravce je šikovnej. Oni to jenom nepřekládají, oni to upravují na naše podmínky. Takže třeba vědí, že dabuju Dr. House a dají tam na něj narážky. Prostě si s tim hrají. A je to vidět.
Více o Mezinárodním dni robotů se dozvíte TADY
Musíš při dabingu hodně měnit hlas, nebo jde spíš o tvůj hlas, jen měníš důrazy na různá slova?Víceméně je to můj hlas. Ale někdy mě nutí, když mluvím nějakého zamilovaného kluka, „dát si to vejš“. Protože já mám takový hlubší hlas a když mě jenom slyšíš, tak mám o deset let starší hlas.
A čím to je, že některé dabingy mají tak pitomej zvuk? To se na tom šetří? Tak to víš, že je to o penězích. Ale někdy to je i tím, že filmy, nebo seriály, nemají „mezinároďák“. To je zvuková stopa, kde jsou všechny ruchy a zvuky okolo, prostředí a na to se dabuje. A když to není, tak s tím za normální peníze neuděláš nic.
A stalo se ti, že jsi mluvil několik postav jednom filmu?U filmu ne, ale u seriálu se to stane.
A to potom musíš měnit hlas? Jo.
Futuramu teď vysíláme každý všední den kolem sedmé ráno a nové díly každou středu ve 20.50 (když není fotbal).Víc o seriálu Futurama se dozvíte ZDE
Kolik uděláš hlasů? Charakterů? To se nedá říct, ale každopádně ti vždycky zůstanou tvoje zlozvyky, třeba sykavky a vždycky jsi k poznání.
Ale kreslení hrdinové dávají při dabingu velkou svobodu, ne? Seriály jo, ale u těch velkých filmů, to moc o svobodě není. Tam se to hrozně hlídá. Hlavně to se to dělá fakt po větách. Namluvíš větu, jdou to zkontrolovat, osciloskop, pohyby pusy.
Stalo se ti, že bys daboval někoho komu bys byl fyzicky podobný? No, když sem daboval MacGyvera tak sem měl ještě delší vlasy a docela jsem mu podobnej byl. A hlavně, když je někdo někomu podobnej, tak na 98% bude mít hodně podobnej hlas.
Kecáš! Ne, protože všechny ty dutiny jsou poskládané zhruba stejně a jsou stejně velké atd.
Zajímavé! Tak díky za rozhovor.
Foto: Žižkovské listy