Prožij svůj vlastní seriál v nejstudentštějším městě
Jen těžko už dohledáme, kdo a kdy poprvé použil spojení univerzitní město právě s Olomoucí. Pravda však je, že toto označení je s centrem střední Moravy spojeno v posledních letech stejně neodmyslitelně jako stověžatá matka měst s Prahou.
Pro šesté největší české sídlo se vžil pojem „nejstudentštější město“.
A aby taky ne, vždyť čtyři obyvatele města připadá jeden vysokoškolský student.
Univerzita Palackého spoluutváří charakter města již od roku 1573, kdy byla olomoucká jezuitská kolej povýšena na plnohodnotné vysoké učení s právem udělovat tituly. V současnosti je druhé nejstarší české vysoké učení reprezentováno osmi fakultami a téměř 24 tisíci studentů a z hlediska vědy a výzkumu se řadí k prestižním evropským školám.
S více než třemi tisíci zaměstnanců jde navíc o největšího zaměstnavatele v regionu.
Univerzita jako hnací motor města
Rozvoj města jde ruku v ruce s rozvojem univerzity. Jen v posledních několika letech univerzita postavila a otevřela řadu špičkových vědecko-výzkumných pracovišť mezinárodního významu. V loňském roce dokonce růst vědeckého výkonu olomoucké univerzity překonal všechny vysoké školy v Česku. Díky Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), Regionálnímu centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) a Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) dochází totiž nejen ke zvýšení vědeckého výkonu univerzity, ale také k rozvoji aplikovaného výzkumu a užší spolupráci s firmami. Nemluvě o desítkách odborníků z celého světa, kteří v těchto centrech pracují a často se do Olomouce stěhují s rodinami.
Podívej se na parádní video:
Student tady, student tam…
Stopy univerzity v běžném životě města jsou ale daleko hlubší. Stačí Olomouc navštívit v létě mimo semestr a bude vám připadat, že jste v úplně jiném městě. Naopak, s počátkem akademického roku se město pravidelně proměňuje v obrovské mraveniště, které neusíná ani v noci. Už při zběžném pohledu do kalendáře kulturních, sportovních a společenských akcí zjistíte, že pokud se nejedná vyloženě o akci studentskou či studenty organizovanou, jde minimálně o festival či akci studenty původně založenou či absolventy univerzity řízenou.
Mezinárodní festivaly AFO (Academia Film Olomouc), Divadelní Flora, Přehlídka animovaného filmu, Vzáří nebo olomoucký ½maraton – tam všude najdete v pozadí stovky aktivních studentek a studentů. „Naše univerzita nežije ve vakuu, v oné pověstné slonovinové věži. Jsme součástí města. Aby bylo všem jasné, univerzita je Olomouc a Olomouc je univerzita,“ dodává Miller.
„Díky univerzitě je Olomouc něčím více než krásným městem s bohatou historií. Díky univerzitě je město tvorem s vlastní líhní idejí, městem, které láká talentované mladé lidi nejen z okolí, ale i ze zahraničí. Kolik jen lidí zná Olomouc právě díky studiím? A kolik lidí díky tomu na Olomouc vzpomíná po celý život jako na město, kde zanechali kus srdce a jehož si zase kus odnesli s sebou do svých domovů ve svých duších?“ přidává se primátor města Martin Novotný.
Nejen vzdělávat, ale i vychovávat
Koncept Olomouc – univerzitní město oceňují i stovky zahraničních studentů, návštěvníci filmových a divadelních festivalů, a dokonce i prestižní cestovatelský průvodce Lonely Planet, který dva roky po sobě zařadil Olomouc mezi desítku evropských destinací, jež stojí za to navštívit. Plány na jednotný postup v turismu a propagaci jen potvrzují, že označení Olomouce za český Oxford nebude, nebo spíš není, daleko od reality.
Univerzita navíc plánuje další projekty, které by měly podpořit její roli ve společnosti. Rektor by univerzitu rád více otevřel neziskovým organizacím a podporoval studentské iniciativy a aktivity, které přispějí k dobrému jménu školy. „Nejsme tu jen proto, abychom dělali vynikající vědu a výborně učili. To je důležitý cíl, ale sám o sobě neospravedlňuje existenci univerzit ani jejich finanční nároky. Univerzity existují proto, abychom učinili svět lepším,“ připomíná opomíjenou funkci univerzit Miller.
Více o možnostech studia najdete na www.studuj.upol.cz
Komerční prezentace