Piercing: co je pravda a co jen mýty?
Tohle doma nezkoušejte. A raději ani nikde jinde.
Piercing jakožto způsob zdobení lidského těla je člověkem používán už od nepaměti. Přesto o piercingu koluje takové množství mýtů a polopravd, že stojí za to si o něm něco říct.
Přestože ve starověku známému světu nebylo propichování kůže a následné ověšování různými předměty vůbec cizí, ve středověku se v civilizované Evropě začalo nahlížet na piercing jako na něco barbarského, a prakticky tak vymizel.
Zachoval se pouze ve vyprávěních o starých Egypťanech a Římanech, kde se náušnice používaly k označení příslušnosti ke společenské vrstvě, nebo o jihoamerických Indiánech, kteří si propichovali rty na důkaz členství ve vládnoucím rodu a jiným piercingem si zase zajišťovali ochranu před zlými duchy. Také se pochopitelně zachoval u žen, kterým privilegium nosit náušnice bylo ponecháno.
Dnes se již prastaré formy zdobení těla, jako je tetování a piercing, přestaly tabuizovat a jsou stále rozšířenější. Lživé mýty a polopravdy o nich však přetrvávají, přičemž nad některými zůstává rozum stát. Přečtěte si ty nejfrekventovanější mýty a také fakta, jak to doopravdy je:
Mýtus: Opatření piercingu je bolestivá záležitost.
Fakt: Pokud se nebudete propichovat doma a ještě k tomu pletací jehlicí, bolet by to nemělo. Většina míst, na která se piercing běžně dává (obočí, pupík), má slabé prokrvení a málo nervových zakončení. Vpich tedy ucítíte, ale žádná intenzivní bolet to nebude. Ušní boltec je sice prokrvený silněji, ale nástřel nebo vpich na tomto místě také není žádnou řezničinou. Zrovna tak v případě jazyka. Jiné to je u míst, kde se zpravidla piercing nedělá, tedy bradavky a intimní oblasti. Díky silnému prokrvení a inervaci těchto míst piercing bolí více a také se hojí déle.
Mýtus: Piering si můžu aplikovat kdekoliv na těle.
Fakt: Některá místa opravdu nejsou pro propíchnutí vhodná. Pokud si napíchnete nějaký nerv, může to mít nehezké následky. I proto je důležité přenechat tento úkon na kvalifikovaném piercerovi.
Mýtus: Alergici by si neměli dělat piercing.
Fakt: Nikdo není alergický na veškerý materiál, ze kterého se dá šperk vyrobit. Například chirurgická ocel nebo titan jsou vhodné materiály pro alergiky, kteří si chtějí nechat provést piercing. Na druhou stranu stříbro nemusí být vhodný materiál pro každého.
Mýtus: Jakmile je místo piercingu zahojené, už se o ně nemusím starat.
Fakt: To je samozřejmě hloupost. Závity na piercingu je dobré pravidelně dotahovat, aby hroty a kuličky neupadly a především je potřeba jak samotný šperk, tak i místo vpichu často a pravidelně čistit. Předejdete tak infekcím a následným zánětům.
Mýtus: Lidé s piercingem častěji onemocní rakovinou.
Fakt: To je jeden z nejbizarnějších mýtů. Pokud si šperk k piercingu nenecháte zhotovit z obohaceného uranu nebo azbestu, není způsob, jak by vám piercing mohl zvýšit riziko onemocnění rakovinou. Pochopitelně při špatném provedení vpichu nebo nástřelu můžete chytit nějakou infekční nemoc, žádné nádorové onemocnění to ale určitě nebude.
Znáš nějaké další mýty, které o piercingu nebo tetování kolují? Poděl se o ně v diskusi pod článkem!
Víc najdeš na www.jdidoklubu.cz