Dračí srdce: nejkrásnější fantasy o dracích
Domy se hroutí k zemi. Vesničané křičí hrůzou. Nad hlavami jim letí drak velikosti dvou autobusů a chrlí oheň. Náhle se ozve radostný výkřik. Statečný rytíř vypustí šíp a katapultuje přerostlou ještěrku do jezera. Nejkrásnější fantasy o dracích si nenechte ujít v neděli od 20:00 na COOLu.
Rytíř Bowen (Dennis Quaid) si stále ještě připomíná Artuše a rytíře Kulatého stolu. Jejich ideály pravdy a čestnosti učí i mladého prince Einona (David Thewlis).
Při povstání je ale Einon smrtelně zraněn, a tak nezbývá než poprosit o pomoc draka. Jenže princ se z rozmazleného spratka stává tyranským králem. Bowen se proto vydává hledat draka, který to podle něj celé způsobil.
Dračí srdce je již fantasy klasika z roku 1996, která nikdy nebyla překonána. Ani námětem, ani sympatičností draka. Ve srovnání s Dračím srdcem jsou Eragon či Dračí doupě jak dva handicapovaní mrzáčci.
Možná proto, že Bowen je sympatický rytíř, který sklouzl na hranu žoldáctví, že krásný drak Drako je inteligentní a vtipný a že celý příběh vás tak nějak pošimrá u srdce. Příběh z desátého století také mísí krutost tehdejší doby s odvahou, sílu nenávisti i opravdového přátelství. Ne hollywoodské kulisy, ale příroda a hrady Slovenska poté dodávají filmu na autentičnosti.
Bowen alias troska zašlých ideálů obviňuje všechny draky z toho, jak se princ změnil. Prodává svou čest za měšec zlaťáků, ale po dvanácti letech potkává posledního draka. Ten rád ovce k svačince, z nosních dírek smrká oheň a slintá na meče, až rezaví.
Bowen by i přesto takového roztomilého drobečka neváhal zabít, pak by ale přišel o práci. Ti dva tak dodávají příběhu cynický humor, který technicky vyspělejšímu Eragonovi prostě chybí.
Dennis Quaid si během natáčení zlomil prst v souboji s princem, Davidem Thewlisem, který je pro nás známější jako představitel Lupina z Harryho Pottera. V originále namlouvá draka Sean Connery. Během natáčení ale Dennis Quaid mluvil nanejvýš k terčíku s dvěma kruhy, protože Drako byl celý stvořen animátory.
Natáčelo se na slovenském Čachtickém hradě, hradu Strečno a ve Slovenském ráji. Naši sousedé dokonce mají i Camelot alias Spišský hrad.
Není tak překvapení, že jednoho z bojovníků si zahrál bratislavský herec Milan Bahúl (Dobrá čtvrť, Playgirls) a milenku lorda Eva Vejmělková (Fontána pro Zuzanu, Jak básníkům chutná život).
Sympatická ještěrka a nejúspěšnější zabiják draků v historii přiletí 17. 8. od 20:00 na COOLu.
Verča Loudová