Romeo krvácí, ať žije Romeo!
Gary Oldman v jedné ze svých nejlepších rolích. Hned po Air Force One samozřejmě. Scénář je bezchybný a skvělé provedení (s vypravečem ve třetí osobě, černým humorem a jazzovým doprovodem) vás donutí přečkat celý film bez přestávky. Nenechte si ho utéct v pondělí ve 22.15 na Prima MAX!
Jack Grimaldi (senzační Gary Oldman) je newyorský polda, který to hraje na obě strany. Navenek se prezentuje jako bezúhonný muž zákona a milující manžel, ale přitom je jedna ruka s mafiánským bosem Falconem a bokem si vydržuje mladičkou milenku. Má, zdá se, všechno, co si ke spokojenosti může přát, ovšem až do chvíle, kdy se na scéně objeví ruská psychopatická vražedkyně a vytře zraky jak policii tak místní mafii.
Naštvaný Falcone žádá po Jackovi zjednání nápravy a okamžitou likvidaci Demarkové, jenže Jack zjišťuje, že není v jeho silách atentátnici zlikvidovat. Jednak ho velmi fyzicky přitahuje, a jednak ho profesionálně o dvě třídy převyšuje. Falcone začíná ztrácet trpělivost a nařídí amputovat Jackovi prst na noze. Jack si uvědomuje, že jde do tuhého a z obavy o život manželky i milenky je obě posílá pryč. Další jeho pokus o lividaci Demarkové však končí ještě větším fiaskem a Jackovi dochází, že ať už se události budou vyvíjet podle jakéhokoli scénáře, nikdy to nebude v jeho prospěch. I když nepatrnou šanci možná ještě má...
Co jste možná o filmu Romeo krvácí nevěděli...
- Hned druhý den po skončení filmování „Romea“ už Gary Oldman frčel na natáčení Pravdivé romance režiséra Tonyho Scotta, gangsterské romantické kriminálky, kde hraje pasáka hlavní ženské hrdinky. V jednom z pozdějších rozhovorů se Gary přiznal, že v poslední scéně „Romea“, která se natáčela poslední den, byl už v myšlenkách natolik ponořen do nové role, že se před kamerou nevědomky naparoval způsobem typickým pro muže tohoto povolání. Bylo to tak patrné, že jeho tehdejší přítelkyně přítomná na place navrhla, ať tu poslední scénu zkusí ještě jednou.
- Bon Jovi původně napsal píseň Always pro tento film, ale nakonec si to rozmyslel a práva na použití tvůrcům filmu nedal. Píseň se později stala jeho nejúspěšnějším singlem všech dob.
- Název filmu pochází z písně Toma Waitse, kterému za to v závěrečných titulkách patří poděkování.
Mušky, co se nevychytaly...
- Když Jack mluví se svou ženou v jejich obývacím pokoji, můžete za jeho zády zahlédnout odraz člověka za kamerou.
- Datumy 1. května a 1. prosince bývají ve filmu často zmíněny jako data vymezující dvě stejně dlouhé části roku, ovšem ve skutečnosti to tak není. Mezi 1. prosincem a 1. květnem je pouhých pět měsíců.