1. listopadu 2016 11:16

Život v univerzitním městě táhne čím dál víc

Jen těžko už dohledáme, kdo a kdy poprvé použil spojení univerzitní město právě s Olomoucí. Pravda však je, že toto označení je s centrem střední Moravy spojeno v posledních letech stejně neodmyslitelně jako stověžatá matka měst s Prahou.

Pro šesté největší české sídlo se vžil pojem „nejstudentštější město“. A aby taky ne, vždyť na pět stálých obyvatel města připadá jeden vysokoškolský student. Univerzita Palackého spoluutváří charakter města již od roku 1573, kdy byla olomoucká jezuitská kolej povýšena na plnohodnotné vysoké učení s právem udělovat tituly. V současnosti je druhé nejstarší české vysoké učení reprezentováno osmi fakultami a téměř čtyřiadvaceti tisíci studentů a z hlediska vědy a výzkumu se řadí k prestižním evropským školám. S více než třemi tisíci zaměstnanců jde navíc o největšího zaměstnavatele v kraji.

Student tady, student tam…

Stopy univerzity v běžném životě města jsou ale daleko hlubší. Stačí Olomouc navštívit v létě mimo semestr a bude vám připadat, že jste v úplně jiném městě. Naopak, s počátkem akademického roku se město pravidelně proměňuje v obrovské mraveniště, které neusíná ani v noci. Už při zběžném pohledu do kalendáře kulturních, sportovních a společenských akcí zjistíte, že pokud se nejedná vyloženě o akci studentskou či studenty organizovanou, jde minimálně o festival či akci studenty původně založenou či absolventy univerzity řízenou. Mezinárodní festivaly Academia Film Olomouc, Divadelní Flora nebo Přehlídka animovaného filmu – tam všude najdete v pozadí stovky aktivních studentek a studentů.

„Naše univerzita nežije ve vakuu, v oné pověstné slonovinové věži. Jsme součástí města. Skoro se mi chce říct, že město je součástí univerzity,“ podotýká rektor univerzity Jaroslav Miller. Zároveň by rád viděl propojení na úrovni město–univerzita–kraj ještě těsnější. „Aby bylo všem jasné, že univerzita je Olomouc a Olomouc je univerzita,“ dodává Miller.

Pomyslnou první vlaštovkou je společný klip Olomouc – univerzitní město, který vznikl loni. Více než sto tisíc zhlédnutí, stovky pozitivních komentářů na sociálních sítích a chvála od renomovaných reklamních agentur mluví za vše. Stejně jako fakt, že za úspěšným spotem stojí sami studenti a absolventi Univerzity Palackého.

Nejen vzdělávat, ale i vychovávat

Koncept Olomouc – univerzitní město oceňují i stovky zahraničních studentů, návštěvníci filmových a divadelních festivalů, a dokonce i prestižní cestovatelský průvodce Lonely Planet, který dva roky po sobě zařadil Olomouc mezi desítku evropských destinací, jež stojí za to navštívit. Plány na jednotný postup v turismu a propagaci jen potvrzují, že označení Olomouce za český Oxford nebude, nebo spíš není, daleko od reality. Univerzita navíc plánuje další projekty, které by měly podpořit její roli ve společnosti. Rektor by univerzitu rád více otevřel neziskovým organizacím a podporoval studentské iniciativy a aktivity, které přispějí k dobrému jménu školy. „Nejsme tu jen proto, abychom dělali vynikající vědu a výborně učili. To je důležitý cíl, ale sám o sobě neospravedlňuje existenci univerzit ani jejich finanční nároky. Univerzity existují proto, abychom učinili svět lepším,“ připomíná opomíjenou funkci univerzit Miller.

Univerzita Palackého – víc než studium…

V nabídce olomoucké univerzity lze v současnosti najít prakticky vše od teologie, učitelství, práva, tělesné výchovy a sportu přes obory humanitní, společenskovědní a uměnovědné až po přírodovědné a lékařské obory či zdravotnické vědy. Posluchači mohou studovat v prezenční i kombinované formě, jeden i více oborů zároveň, a to i mezi různými fakultami. Záleží jen na preferencích studentů, a tak lze do „rozvrhu“ zařadit i předměty z oborů jiných. Stačí se jen podívat na web www.studuj.upol.cz a můžete se přesvědčit sami.

Na olomoucké univerzitě je kladen důraz nejen na individuální přístup, ale rovněž na výuku cizích jazyků, zahraniční studijní pobyty či praktickou výuku s profesionály v daném oboru. Součástí univerzity je i Vědeckotechnický park, Podnikatelský inkubátor, Studentské kariérní a poradenské centrum či Projektový servis. Z druhé strany je studentům dáván dostatečný prostor pro jejich mimoškolní aktivity, ať již na univerzitních sportovištích (loděnice, sportovní hala, hřiště), v oblasti kultury (filmové kluby, divadla, studentské organizace, časopisy či vlastní rádio) nebo třeba v rámci společenských akcí (majáles, plesy, oborové večírky). A komu by to bylo málo, Univerzita Palackého má i vlastní módní kolekci nebo více než třicítku studentských organizací. Každý si tak skutečně přijde na své.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický