Vyznejte se v půjčkách: Která se vyplatí na motorku a která na nečekané výdaje?
Půjčit si peníze je často jednodušší, než se zdá. Jen je potřeba vědět, kterým směrem se má člověk vydat.
Asi každý už někdy přemýšlel nad tím, že by si půjčil peníze. Jde to vždy vyřešit přes rodinu a přátele? Drobnější částky se určitě dají sehnat od nejbližších, cokoliv většího s sebou ale nese jisté riziko. U rodiny a přátel sice (velmi pravděpodobně) nenarazíte na úroky, zároveň ale hrozí, že po vás známí budou chtít peníze zpátky dřív, než bylo dohodnuto, anebo že se rozhádáte ve chvíli, kdy nebudete splácení stíhat. Kde tyhle problémy nehrozí? Správně, nejbezpečnějším místem na půjčení peněz je banka.
Že zní výlet do banky kvůli pár tisícům jako děsná otrava? A že pak člověka ještě "sedřou z kůže" na úrocích a nečekaných poplatcích? Ta první výtka se ještě dá pochopit, ta druhá je ale docela mimo. Stačí totiž vědět, jak přesně půjčování peněz funguje, a vybrat si u Komerční banky tu nejvýhodnější ze tří hlavních variant.
1) Povolený debet (aneb jděte do mínusu na vlastním účtu)
Zdaleka nejrychlejší možností půjčky je tzv. povolený debet neboli kontokorent, tedy možnost jít na svém účtu do mínusu. Jen na to musíte myslet a předem se připravit, což znamená mít na svém účtu povolený limit, který můžete vybírat. V případě, že ho máte nastavený třeba na 10 tisíc korun, pak už nemusíte nikdy nic dělat a kdykoliv a kdekoliv si můžete půjčit libovolný obnos (do limitu) s tím, že platíte předem dohodnutý úrok jen z "mínusové" částky.
Kontokorent tak není úplně vhodný na velké jednorázové půjčky. Na druhou stranu se ale jedná o perfektní záchrannou síť, která vám pomůže s nečekanými výdaji pár dní před výplatou nebo s akutním velkým nákupem, na který byste jinak měli až o pár týdnů později.
Půjčování peněz Zdroj: profimedia.cz
2) Osobní úvěr (aneb zařiďte si půjčku přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci)
Potřebujete rychle "klasickou" půjčku? V tom případě vás bude zajímat Osobní úvěr, na který si můžete u Komerční banky půjčit s výhodným úrokem až dva a půl milionu korun. Tomuhle limitu ale samozřejmě nemusíte být ani na dohled. Osobní úvěr je ideální na všechno od myčky až po celou kuchyň nebo na kolo či motorku, a jeho výhoda spočívá v tom, že si ho můžete jednoduše zařídit za pár minut (přinejhorším desítek minut) ve svém internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci.
Kromě rychlosti a jednoduchosti je největší výhodou Osobního úvěru to, že si ho zvládnete pořídit z vlaku, z dovolené, nebo prostě odkudkoliv, kde je internet nebo mobilní signál. Navíc u něj od začátku přesně víte, kolik budete splácet a jak dlouho, takže nehrozí, že na vás najednou zaútočí nečekané poplatky.
3) Kreditní karta (aneb zaplaťte penězi banky)
Kartě, kterou máte v peněžence a je svázaná s vaším účtem (a tudíž s vašimi penězi), se říká debetní. Vedle ní si ale můžete pořídit ještě kreditní kartu, která s vaším účtem nijak nesouvisí, a přesto se s ní dá platit všude - a ještě je to často výhodnější než s debetní kartou! Jak tenhle výdobytek funguje a jak souvisí s půjčováním peněz? Při nakupování vlastně utrácíte peníze banky a vašich financí se to dotkne až v momentě, kdy začnete bance splácet. Zároveň tu pak máte možnost vrátit vše bez úroků – v tzv. bezúročném období, která zpravidla trvá několik týdnů.
Tím však unikátnost kreditní karty zdaleka nekončí. Jejím hlavním plusem jsou totiž jiné výhody. O co přesně jde? O spoustu výhodných nákupů, slev a pojištění, nebo o asistenční služby, které mohou být s kreditní kartou výrazně levnější. Speciál kreditní karta A od Komerční banky vám navíc garantuje slevy v desítkách tisíc českých obchodů a můžete s ní (přes vyčleněnou asistenční službu) snadněji sehnat letenky nebo lístky na kulturní akce.
Držitel "kreditky", jejíž vedení může být i zcela zdarma, tedy nezíská jen okamžitý přístup k velké finanční rezervě. V první řadě může ušetřit spoustu peněz i času, což je nabídka, která se v dnešní době neodmítá zrovna snadno!