Crohnova nemoc komplikuje každodenní život. Jak se s ní naučit fungovat?
Crohnova nemoc komplikuje každodenní život. Jak se s ní naučit fungovat?
Crohnova nemoc útočí na imunitní systém vlastního těla
Crohnova choroba spadá do kategorie autoimunitních onemocnění. To znamená, že imunitní systém mylně vyhodnotí vlastní zdravé buňky jako škodlivé a začne je likvidovat. V případě Crohnovy nemoci jde konkrétně o oblast trávicí soustavy, zejména o tenké a tlusté střevo. Onemocnění se projevuje řadou zažívacích obtíží jako bolestmi břicha, průjmy, krví nebo hlenem ve stolici a náhlým hubnutím. Crohnovu chorobu však doprovází také vysoké teploty až horečky, únava, afty či záněty kloubů.
Období klidu střídají akutní projevy
Konkrétní příznaky Crohnovy nemoci závisí na stádiu a závažnosti onemocnění. Navíc naštěstí obvykle nebývají permanentní. Při nemoci se střídají fáze klidová (remise) a fáze vzplanutí (relapsu). Právě druhé období doprovází nepříjemné příznaky, které se tlumí vhodnými léky a postupy. Léčba Crohnovy choroby vyžaduje také dodržování bezezbytkové diety – vyřazení mléka, semínek, slupek ovoce a zeleniny, tučných a kořeněných jídel či luštěnin.
Při podezření na Crohnovu chorobu se vždy obraťte na lékaře – nejlépe na gastroenterologa, ale prvotní konzultaci vám poskytne i praktický lékař a případně vypíše žádanku na další vyšetření ke specialistovi. K léčbě se podle konkrétních projevů nasazují zejména antibiotika, kortikosteroidy (k potlačení zánětu) nebo léky k utlumení aktivity imunitního systému. Ve vážných případech se přistupuje k biologické léčbě. Řešením může být také chirurgický zákrok.
Příčina nejasná, prevence složitá
Nevýhodou Crohnovy nemoci je i to, že u ní doposud nelze zcela jednoznačně identifikovat příčinu, a tím pádem se jí dá jen těžko předcházet. Podle všeho hraje roli dědičnost a výskyt onemocnění v rodině zvyšuje šanci na jeho vypuknutí u další generace. Vliv může mít také nezdravý životný styl a časté vystavování se stresu. Snížit riziko vzniku Crohnovy choroby tak alespoň částečně může zdravější stravování, pravidelný pohyb, nekuřáctví, omezení konzumace alkoholu a vyhýbání se stresu.
Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.