4 špionážní techniky pro odhalení precizního obleku!
Málokterý muž vypadá lépe, než když si oblékne kvalitní, moderní a dobře padnoucí oblek. Ale jak na to?
Úpadek obleků z „devadesátek“ je snad už za námi. Muži se učí vyhledávat specializované prodejny, kde nejsou vydáni napospas neprofesionálním podavačů a většina z nich už chápe, že kvalitní oblek je jednou ze vstupenek do společnosti i světa byznysu. Přinášíme několik rad, jak odhalit precizně zpracovaný oblek.
Konfekce limituje
I v konfekci se dají koupit obleky z kvalitních materiálů. Problém je v tom, že málokdo má konfekční velikost. Nepadnoucí oblek je tedy zpravidla poznávacím znamením konfekce. Ta limituje i v množství dostupných vzorů, barev a detailů. Jaké jsou tedy další možnosti? Volit se dá mezi šitím obleků „bespoke“ a „made-to-measure“. První zmíněný způsob šití je nejvyšší formou krejčoviny. Ručním šitím se vytvoří originální oblek podle unikátního střihu. Ruční práce se pochopitelně odrazí v ceně obleku. Kromě vysoké ceny je také velmi obtížné nalézt krejčího, který dokonale splní vysoké řemeslné nároky při šití tímto způsobem.
saka
Proto je lepší skvěle ušitá měřenka než nepodařený bespoke. „Výroba měřenky neboli obleku způsobem Made-to-measure je nadprůměrným kompromisem, který dává za příznivou cenu možnost nosit na míru upravený oblek. Podle existujícího střihu se dle tělesných proporcí ušije oblek. Materiály, šířka klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího však můžete navolit zcela individuálně. Výsledkem je padnoucí, precizně ušitý osobitý oblek,“ říká Petra Koutná z rodinné krejčovské firmy Koutný, která se výrobě obleků věnuje téměř čtvrtstoletí.
Návrat k přírodě
Polyester není materiál pro oblek. V létě na první pohled, mnohdy i nádech poznáte, kdo z přítomných mužů je na jednání oblečen v umělém obleku. Polyester v obleku se dá s přimhouřenýma očima akceptovat jako menšinová příměs v kombinaci s přírodním materiálem. Použitá látka na kvalitní oblek by tedy měla být z přírodních materiálů, přičemž tím nejlepším je vlna.
saka1
„Vlněný oblek se celoročně příjemně nosí, je prodyšný, dobře absorbuje pot, skvěle vypadá a zmačkání se po čase samo vyrovná. Kvalitu vlněné příze označují čísla, která udávají počet skaných vláken. Čím je číslo vyšší, tím se používají jemnější příze. Obvykle se jemnost vláken pohybuje mezi 100-250, přičemž 120 je standard. Za nejdůvěryhodnější a nejzásadovější výrobce vlněných látek se řadí Loro Piana či Scabal,“ zmiňuje Petra Koutná.
Mimo vlny lze sáhnout po dalších přírodních látkách jako je kašmír, hedvábí, bavlna či len. „Právě len je ideální látkou na letní oblek. Materiál je chladivý a vzdušný. Jeho vlastností je silná mačkavost, na kterou Češi nejsou zvyklí, a proto se lněným oblekům vyhýbají obloukem. Je nutné si uvědomit, že to není nežádoucí jev, naopak lehké zmačkání demonstruje kvalitu materiálu,“ doplňuje Koutná.
Správná míra
Mohlo by se zdát, že oblek složený z kalhot a saka, příp. vesty, nedává prostor pro změny, které by se mohly výrazně podepsat na jeho výsledném vzhledu. Pohled do historie dokazuje opak. Pro oblek z počátku 20. století byly typické kalhoty s vyšším pasem. K nim se nosila jednořadá saka mnohdy až se čtyřmi knoflíky, klopy byly užší. Pod sakem pak nesměla chybět vestička na dvouřadé zapínání. V době hospodářské krize se objevovala dvouřadá saka se širokými klopami v ponurých barvách doplněná kalhotami se širokými nohavicemi. Sedmdesátky přály ležérním oblekům volných střihů, nesměl chybět široký košilový límec a široký kravatový uzel.
saka2
Devadesátá léta co se týká obleků, přinesla absolutní anarchii. Saka byla v ramenou širší než ramena, délkou dosahovala až pod hýždě a rukávy končily u prvních kloubů na ruce. Nejoblíbenější barvou byla pak fialová. „Pro 21. století jsou typické vyštíhlené obleky, což je patrné nejen u projmutí saka, ale také nohavic kalhot či klop saka. Převažují saka jednořadá se zapínáním na jeden až dva knoflíky. Sako je také oproti 90. létům kratší. Muži jsou odvážnější a volí vzorované látky či barevné doplňky. Je znatelný také odklon od nekvalitních materiálů,“ říká Petra Koutná.
Všímejte si detailů
Detaily tvoří celek, proto jim věnujte pozornost. Právě podle nich můžete odhalit nedostatky, nebo naopak ocenit preciznost, se kterou byl oblek ušit. „Pořizujete oblek se vzorem? Zaměřte se na oblast ramen, kde musí vzor, ať už se jedná o kostky či proužky, přesně navazovat. Klopy obleku musí být stejně vysoko. Mezi absolutní vychytávky pak patří rozepínací funkční knoflíky na rukávech a kostěné, nebo perleťové knoflíky nahrazující ty plastové. Pozor na nepravidelnost obšití u knoflíkových dírek - neznačí nedbalost zpracování, ale ruční práci. To se ale vidí opravdu zřídkakdy,“ upozorňuje Petra Koutná.
saka3
I přesto, že musíte v práci mít navenek konzervativní oblek, neznamená to, že nemůžete popustit uzdu svojí fantazii na vnitřku saka. „Možností, jak uchopit vnitřek saka je mnoho. Příkladem může být kontrastní výpustek kapes, svérázná podšívka s lebkami, auty nebo komiksovým potiskem, máme jich na výběr desítky. Podšívku lze udělat i z dresu oblíbeného sportovce, který si zákazník přinese. Vzory podšívky mohou být odvážné a zároveň elegantní jako puntíky, rostlinné motivy, nebo jednobarevné s kontrastními mezními švy,“ uzavírá Petra Koutná z rodinné oděvní firmy Koutný. Jako materiál pro podšívku je pak vhodná viskóza, cupro nebo směsové látky viskózy a acetátu. Naopak hedvábí je velmi nepraktické. Může se srazit a obtížně se udržuje.
saka4