10 věcí, které bychom dnes nemohli dělat, kdyby nebyla sametová revoluce
Představte si, že nebyla žádná revoluce a žijeme stále v socialistickém Československu.
Pojďme si na chvíli představit, kdyby se v Evropě nestal revoluční rok 1989, kdy se Československo i okolní státy socialistického bloku zbavily vlády jedné strany. Ve zprávách stále slýcháme optimistické zprávy o úžasných výkonech naší centrálně plánované ekonomiky a o úpadku imperialistického Západu. K volbám chodíme jen symbolicky, abychom potvrdili, že věříme směru, který nám nastavují soudruzi z Moskvy.
Jak by se asi tak lišil náš každodenní život, kromě toho, že bychom stáli delší fronty před obchody s nedostatkovým zbožím? Tady je deset věcí, které bychom prostě a jednoduše nemohli a dneska můžeme:
1) Cestovat po celém světě
Žádný úředník nám nezakáže opustit naši rodnou díru a procházet se zítra po saharském písku nebo se nořit do vln Pacifiku, jenom protože jsme politicky nezpůsobilí. Zmizely ploty na hranicích a výlet do Paříže je stejně snadný jako výlet do Brna - ale jen do jednoho z nich vede legendární D1.
Cestování Zdroj: istock.com
2) Nechutně zbohatnout
Jsme chytří, všehoschopní, talentovaní, máme geniální nápad nebo čuch na lidi? Pak můžeme zbohatnout - prakticky neomezeně. Za komančů jsme si mohli užívat luxus jen když jsme leštili kliky ve straně nebo jsme přerostli systém jako Karel Gott. Ostatním zbylo tak akorát lehké přilepšeníčko pod heslem "kdo neokrádá stát, okrádá rodinu".
3) Zadlužit se a skončit v exekuci
Osud či geny nám nebyly nakloněny a roztáčíme špinavá spodní kola kapitalismu? Můžeme si půjčit - rychle a bez rizika, jak říkají v rozjasané reklamě - a získat na chvíli naději, že bychom si mohli dovolit něco navíc kromě splácení složenek. A pak možná pocítíme dravé čelisti exekutorů, spirálu dluhové pasti a přichut beznaděje.
Bez domova Zdroj: istock.com
4) Udřít se nebo vůbec nepracovat
Ale vždyť nás ta práce fakt baví... většinou... ještě rok dva, než se to pořádně rozjede a pak si dáme trochu oraz... aspoň půroční, protože těch tiků a nespavosti nás ty týdenní pauzičky nezbavily. Splátky se samy nezaplatí, navíc když nás čeká rozvod, protože jsme se nějak odcizili.
Ale nutil nás do extrému někdo? Klidně můžeme zkusit ten druhý a nepracovat nebo prostě jenom najít míru, protože práce už narozdíl od dob socialismu není povinná. Nechutně zbohatnou nebo prostě míň mít a víc žít. Krásné fráze, jen je naplnit...
5) Hrát, sledovat, poslouchat a číst, co chceme
V dnešním Česku se svolávají demonstrace proti zrušení pirátských serverů s neomezenou nabídkou seriálů či filmů, jakoby šlo o nějaké garantované lidské právo. Za minulého režimu by to dávalo ještě menší smysl než dnes. Kvůli tvrdé cenzuře všech médií včetně internetu bychom totiž ani nevěděli, že mnohé západní seriály, kapely či hry vůbec existují.
Pařan Zdroj: Rockstar Games
Ale třeba bychom zrovna hráli pecku Do zbrani soudruhu! - socialistickou vykrádačku Call of Duty na zastaralé sovětské konzoli v ceně dvou měsíčních výplat a po ročním čekání v pořadníku, protože soudruzi ve státním podniku Tesla nestíhají vyrábět nad plán.
6) Prožívat svoje práva a svobody
Můžeme si neomezeně stěžovat, že někdo potlačuje naše práva a svobody. Ať už jsme spíš konzervativního nebo liberálního smýšlení, vždy lze vytáhnout kouzelná slůvka - svoboda, právo, vlastnictví, buzerace, diskriminace nebo diktát. A hádat se do úmoru o takové malichernosti, jako třeba kouření v hospodách, zatímco pár tisíc kilometrů vedle diktátor mučí politické odpůrce nebo chystá etnické čistky.
7) Nežít život ve lži... nebo ho žít
Jinakost už dneska není důvod k diskriminaci a prakticky každý si najde svoje místo. Můžeme být máničkami a nedostat na ulici obuškem a pokud nás přitahuje stejné pohlaví, systém nás nenutí žít ve lži, což samozřejmě neznamená, že nás všichni bez výhrad přijmou. Tak daleko ješte nejsme, ale stejně tak můžeme otevřeně přijmout Boha, bohy či různé jiné vyšší síly, protože i tam zasahují naše svobody.
Queer love Zdroj: istock.com
A nebo taky můžeme lhát, manipulovat či rozeštvávat lidi a odvolávat se na svobodu slova.
8) Nadávat na politiky, zbožňovat je... nebo se jimi stát
Můžeme nepokrytě nadávat na ty, co jsou u kormidla a volit ty, co nás jich zbaví a konečně nasměrují naši zemi tam, kam skutečně patří... ať už je to zpátky do zlatých časů, do budoucnosti, na východ či na západ.
Můžeme se vysmívat jejich slibům a heslům nebo souhlasně kývat, protože tihle to už fakt myslí upřímně a už brzy nám všem bude líp. A taky se můžem naštvat a začít ten systém měnit sami - někdo nám snad brání?
9) Sbalit se a vyrazit žít jinam
Už máte plné zuby Česka a Čechů. Prostě se to tu nikdy nezmění a nebude jako v Rakousku, Německu, Švédsku, USA nebo Rusku. Můžeme se sebrat a jít žít právě tam... poznat život migranta, splnit si sen nebo vystřízlivět.
10) Pořád zjišťovat, co znamená svoboda
Přišlo vám, že každý z těch deseti bodů měl nějaký háček. Vždyť přece nemůžeme úplně tohle a tamto, respektive tamto můžou jen někteří? Kdybychom tak museli míň a mohli víc. Nojo, svoboda...
30 let od sametové revoluce Zdroj: profimedia.cz