10 nejnebezpečnějších drog, které vám celkem snadno zničí život!
Některé z nich asi nebudete znát. Věřte nám, že poznat je opravdu zblízka není dobrý nápad!
S drogami je to složité. Takřka každý nějakou okusil nebo si na nich dokonce frčí. Některé jsou celkem nevinné a společnost je schvaluje a hlavně stát zdaňuje... jiné už méně. Každopádně takřka každý vám řekne, že zrovna ta jeho je úplně v klidu, zatímco ty ostatní jsou největší zlo. Pijáci a ožralové tak budou nadávat ostatním do smažek, zkuřky se budou smát jejich alkáčské agresivitě a nad vším se ušklíbnou jedinci, co právě srkají dnešní čtvrté kafe a čekají na večerní kofeinovou depku.
Následující substance však není radno brát na lehkou váhu, i když ne všechny bývají řazeny mezi tvrdé drogy. Vysvětlíme, proč.
Purple Drank
Nejnebezpečnější pouliční drogy 7
Slangové pouliční označení pro směs sodovky, sladidel a kodeinového sirupu či podobných přípravků na spaní. Vrchol popularity si zažil na přelomu tisíciletí, hlavně mezi hip-hopery na americkém jihu. Rapoval o něm třeba i slavný Jay-Z. Pocit slastného zemdlení a zvláštního zpomalování času bývá však vykoupen dýchacími potížemi a zástavami dechu, které vedly v mnoha případech ke smrti.
Skopolamin
skolos
Alkaloid z jihoamerické rostliny blínu černého je vysoce toxický a způsobuje výpadky vnímání, paměti či neschopnost úsudku. Není sice vyhledávaný jako rekreační droga, ale je často zneužívaný. Používal se třeba i v komunistickém Československu k usvědčení obviněných v politických procesech v padesátých letech. Jihoamerické gangy prášek s ním foukají do tváří přepadených, které pak okradou nebo znásilní.
Heroin
Nejnebezpečnější pouliční drogy 9
Pomyslný král tvrdých drog, který objevil C.R. Alder Wright už v roce 1874. Používal se dlouho jako lék na předpis – proti bolestem, na uklidnění nebo později jako substituce při léčbě závislých na kokainu. Je vysoce fyzicky návykový, často už po první dávce a svět jeho uživatelů se okamžitě smrskne jen na obstarávání další šlehy – následky na člověka i jeho okolí jsou drtivé. Zdravotní rizika se postupně kupí s tím, jak padá hygiena i životní styl jeho uživatelů.
Crack
Nejnebezpečnější pouliční drogy 10
Tzv. kokain pro chudé je „špinavý“ a tedy levnější kokain upravený do prášku, který se nešňupe, ale kouří. A právě při kouření se uvolňují vysoce návykové látky. Zhruba desetiminutová euforie a lehký kokainový dojezd jsou vykoupeny v pokročilém stádiu závislosti silnou paranoiou a selháváním orgánů.
Pervitin/metamfetamin
Nejnebezpečnější pouliční drogy 1
Český hit, který však svou slávu zažil už za války, když na něm Hitlerova vojska v podstatě postavila svou bleskovou válku. Němečtí vojáci zvládli klidně několik dní bez spánku a droga jim taky dodávala bojovou kuráž. Metamfetamin proto využívali i Japonci, kteří jím dopovali letce Kamikadze, když je vysílali na smrt. Piko je ožehavé svým plíživým nástupem závislosti, vyvolává brutální dojezdy z vyčerpání organismu, dlouhodobé stavy paniky a paranoie, později také poškození mozku či srdce.
AH-7921
Nejnebezpečnější pouliční drogy 2
Syntetický opiát, který patří do stále se měnící skupiny látek, které jde zakoupit online, jelikož je státy nestíhají zařadit na seznam zakázaných látek. Přezdívalo se mu „legální heroin“ a mezi rizika patřily zástavy dechu nebo gangréna. V Česku i většině dalších vyspělých zemí už je však ilegální.
Flakka
flakkar
Stimulant, který byl ještě nedávno vydáván za legální alternativu extáze či pervitinu. Účinky na psychiku jsou však roztodivné a přezdívalo se jí taky zombie droga, a to i v souvislosti s vysokou mírou úmrtnosti uživatelů, většinou z důvodu srdečního selhání. Po požití následuje příval energie, bušení srdce a silné prožívání, při vyšší dávce halucinace. Způsobuje však také trvalé psychické rozlady, jelikož narušuje regulaci serotoninu a dopaminu.
Koupelové soli
Nejnebezpečnější pouliční drogy 4
Další prostředek zombifikace, který se online prodává jako „koupelové soli“, což je ale pouze krycí nálepka. Většinou jde o práškovou směs obsahující mefedron, jemuž se taky přezdívá mňau-mňau. V Česku šlo o hit, než se stal v dubnu 2011 ilegálním. Tyhle online směsky jsou často záludné svým složením, takže na menu najdete např. selhání srdce, záchvaty paniky, výbuchy agresivity či selhání srdce. Dobrou chuť!
Whoonga
Nejnebezpečnější pouliční drogy 5
Šílený pouliční mix z Jihoafrické republiky obsahuje rozdrcený prášek Efavirenz, kterým se léčí HIV, a další doplňkové látky jako různé jedy či rozpouštědla. Je to levné, přidáte to jednoduše do jointu trávy, sjíždí to do prapodivných stavů, ale taky způsobuje mimo jiné vnitřní krvácení, žaludeční vředy a rychlou smrt. Ve vzorcích z ulice se však Efavirenz mnohdy vůbec nenašel a šlo jen o směsku opiátů prodávaných pod módní nálepkou.
Krokodil/Krokodýl
Nejnebezpečnější pouliční drogy 6
Žrout lidí, na němž je údajně závislých více než milion Rusů. Je totiž levný – na ulici se prodává za třetinovou cenu oproti heroinu, k němuž bývá přirovnáván. Účinnou látkou je desomorfin, což je až desetkrát účinnější bráška morfinu, který se získává redukcí kodeinu obsaženého v lécích – v domácích varnách se do mixu přidávají třeba i benzín, ředidlo nebo různá čistidla. Je ve všech směrech nebezpečnější než heroin, třeba protože se musí užívat častěji a silnější jsou i absťáky. Název krokodýl získal podle toho, že uživatelům rohovatí kůže a dělají se na ní šupiny. Tkáň se v místech vpichů odlupuje někdy až na kost.