12. prosince 2014 15:20

Bezhlavý jezdec aneb Ospalá díra 3x jinak

Nejameričtější hororová story má mnohem hlubší kořeny než jen snímek s Johnnym Deppem. Sledujte každé pondělí ve 20.15.

Většině diváků se při vyslovení názvu seriálu Ospalá díra zřejmě vybaví stejnojmenný film s bouřlivákem Johnnym Deppem z roku 1999.

Mít ale seriál z pera Alexe Kurtzmana a Roberta Orciho (mimo jiné spolutvůrců posledních filmových Star Treků nebo seriálu Ztraceni) za kopii Deppova horůrku, by však bylo mýlkou. Jak je znát na trojici (pra)starých variací příběhu, legenda o Ospalé díře totiž platí za jeden z nejstarších amerických příběhů.

1) Prapůvodní povídka

Svého druhu adaptací je už samotná původní povídka spisovatele Washingtona Irvinga z roku 1820. I ona však byla částečně inspirována německou lidovou legendou o bezhlavém jezdci, který pronásleduje po lesích nevěrníky a další morální zlořád. Irvingova Legenda o Ospalé díře (Legend of Sleepy Hollow) byla ale podstatnější než jen pouhá báchorka – naopak byla jedním z prvních skutečně masivně rozšířených kusů čistě americké literatury (Spojené státy vznikly sotva pár dekád před jejím napsaním). Právě proto, stejně jako pro původně satirické čtení, se tak sveřepě uchytila v kultuře.

Vypráví kratičký příběh o učiteli Ichabodu Craneovi, který v noci spatří bezhlavého jezdce, ve strachu druhý den odjede z města a přenechá tak svou nevěstu jinému nápadníkovi. Zápletka se tak dá číst jako horor i satira na horory. Není z ní totiž úplně jasné, jestli se Ichabod namísto démona nestal spíše obětí svého strachu dílem komplotu jiného, čistě smrtelného nápadníka.

O vlivu Irvingovy povídky svědčí nejen paleta dalších adaptací (viz níže, že jo), ale třebas i skutečnost, že kolem sebe otočila i realitu samotnou. Existující vesnička North Tarrytown, v níž se povětšinou příběh odehrává, se nakonec sama přejmenovala na Sleepy Hollow, místní školní fotbalový tým pak sám sebe zve The Horsemen...

2) Disneyho linka

Jak už to chodí, spíše než racionální výklad Irvinga se v průběhu let vžila hororová verze. Že však Ospalá díra nemusí být jenom o strašení, ukazuje i její adaptace do animované formy studiem Walt Disney.

Ta vznikla pod názvem Dobrodružství Ichaboda a Pana Žabáka v roce 1949, sestává se přitom ze dvou povídek, nejprve Žabákovy, poté teprve Ichabodovy. Adaptace bohužel není tak ujetá, aby měl Ichabod za parťáky mluvící zvířátka...

Celkový styl kraťasu o několika desítkách minut však Disneyho rozhodně nezapře. Některé zdejší nápady navíc o půl století později přebrala doposud asi nejznámější hraná adaptace z hlavy Tima Burtona. Ale to se dostáváme už do finiše.

Legenda o bezhlavém jezdci z dílny Walta Disneyho

3) Nejnovější Burtovina

V roce 1999 pak dorazila poslední velká variace Irvingovy zápletky. Burtonova hraná verze prapůvodní příběh rozvinula až do překombinovaných fines. Crane zde není učitel, ale policejní detektiv vyslaný vyšetřit sérii vražd. Bezhlavý jezdec má také mnohem komplexnější genezi vzniku. A rozhodně tu nejde o pobavení diváků jen Cranem jako poseroutkou. Dá se s úspěchem tvrdit, že popularita Deppa s Burtonem skrze tuto verzi Ospalou díru definitivně v našich mozcích prosadila jako hororovou story – ostatně stejně jako nynější chystaný seriál.

Paleta dalších, méně známých adaptací však Ospalou díru vždy pojímala diametrálně odlišně. V TV sérii Kolchak z roku 1974 došlo na moderní verzi s bezhlavým motocyklistou. O dva roky později si na případ posvítil i Scooby-Doo. A přesně před deseti lety vznikla televizní filmová adaptace, v níž si zahrála Kaley Cuoco, tedy Penny z Teorie velkého třesku!...

Ať už tak znáte jakoukoliv z mnoha předešlých verzí, může vás seriálová Ospalá díra přesto překvapit!

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický