8. ledna 2020 06:00
redakce Prima Living

Vítr v kapse aneb klasika 80. let

Pokud se chcete vcelku bezbolestně přenést o pár dekád zpět do zlatých let socialismu, poslechnout si největší pecky Michala Davida a pokochat se pohledem na největší fešáky této éry Sagvana Tofiho a Lukáše Vaculíka, pak si Vítr v kapse nechte prosvištět obývákem ve čtvrtek ve 20.00 Prima MAX.

Nerozluční kamarádi Ondřej (Lukáš Vaculík) a Cyril zvaný Cinda (Sagvan Tofi) podobně jako desetitisíce dalších učňů složili maturitu a... zažili tvrdé setkání s realitou.

Nastoupili do strojního závodu v Plzni, i když svoji budoucnost vidí oba zcela jinde. Ondřej mluví o životě na zámořské lodi, Cyril chce zase odcestovat do Paříže, kam ho pozvala jeho teta. Jenže člověk míní, život mění. Tragický osud jednoho z nich znamená pro druhého definitivní vystřízlivění a konec snění.

Nehodnoťte herecké výkony ani originalitu scénáře. Perfektní jsou hlášky („Přivezli manžestr!“) a přesné vystižení atmosféry zatuchlé izolovanosti osmdesátých let (i když to tehdy jistě nebyl záměr). Pochvalu si Vítr zaslouží minimálně z čiré nostalgie. Nonstop, já chci žít nonstop... Kdo by taky nechtěl, že? Tehdy i teď.

Co jste možná o filmu Vítr v kapse netušili:

  • Režisér Jaroslav Soukup a scenárista Miroslav Vaic studovali průmyslovku v Plzni, kam taky na jaře roku 1982 natáčení přenesli.
  • Lukáši Vaculíkovi bylo v době filmování dvacet, Sagvanovi teprve sedmnáct. Druhý jmenovaný zažil v průběhu natáčení svou první lásku – zamiloval se do mladé slečny v Plzni a ještě nějaký čas po skončení filmování za ní dojížděl.
  • Snímek vznikl na zakázku Studia Barrandov, které si přálo film z „pracovního prostředí“. Na tehdejší dobu sklidil nebývalý úspěch. Jeho čistý zisk byl 15 milionů korun.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný