Vítr v kapse aneb klasika 80. let
Pokud se chcete vcelku bezbolestně přenést o pár dekád zpět do zlatých let socialismu, poslechnout si největší pecky Michala Davida a pokochat se pohledem na největší fešáky této éry Sagvana Tofiho a Lukáše Vaculíka, pak si Vítr v kapse nechte prosvištět obývákem ve čtvrtek ve 20.00 Prima MAX.
Nerozluční kamarádi Ondřej (Lukáš Vaculík) a Cyril zvaný Cinda (Sagvan Tofi) podobně jako desetitisíce dalších učňů složili maturitu a... zažili tvrdé setkání s realitou.
Nastoupili do strojního závodu v Plzni, i když svoji budoucnost vidí oba zcela jinde. Ondřej mluví o životě na zámořské lodi, Cyril chce zase odcestovat do Paříže, kam ho pozvala jeho teta. Jenže člověk míní, život mění. Tragický osud jednoho z nich znamená pro druhého definitivní vystřízlivění a konec snění.
Vítr v kapse 1
Nehodnoťte herecké výkony ani originalitu scénáře. Perfektní jsou hlášky („Přivezli manžestr!“) a přesné vystižení atmosféry zatuchlé izolovanosti osmdesátých let (i když to tehdy jistě nebyl záměr). Pochvalu si Vítr zaslouží minimálně z čiré nostalgie. Nonstop, já chci žít nonstop... Kdo by taky nechtěl, že? Tehdy i teď.
Vítr v kapse 8
Co jste možná o filmu Vítr v kapse netušili:
- Režisér Jaroslav Soukup a scenárista Miroslav Vaic studovali průmyslovku v Plzni, kam taky na jaře roku 1982 natáčení přenesli.
- Lukáši Vaculíkovi bylo v době filmování dvacet, Sagvanovi teprve sedmnáct. Druhý jmenovaný zažil v průběhu natáčení svou první lásku – zamiloval se do mladé slečny v Plzni a ještě nějaký čas po skončení filmování za ní dojížděl.
- Snímek vznikl na zakázku Studia Barrandov, které si přálo film z „pracovního prostředí“. Na tehdejší dobu sklidil nebývalý úspěch. Jeho čistý zisk byl 15 milionů korun.