Tolerance alkoholu za volantem. V jaké zemi si můžete dát i panáka?
Jedno točené nebo sklenička vína k obědu jsou v Česku pro řidiče tabu. Zato v zahraničí umí být často mnohem benevolentnější. Podívejte se, jak jsou na tom s tolerancí alkoholu za volantem země Evropy.
Proč alkohol za volant nepatří, je jasné. Rozostřené smysly mohou způsobit nehody, které mají za následek víc než promáčklé dveře nebo odřený nárazník. Na to, kolik alkoholu na silnici patří, ale má každá země Evropy vlastní názor.
Rada: Odpojení autobaterie při dopravní nehodě je mýtus. Účastník autonehody by měl místo zajistit, pokud může, ale manipulaci s nabouraným vozem přenechává hasičům.
Nulová tolerance
Česká republika není jediná země s nulovou tolerancí. Podobně na alkohol za volantem nahlíží například:
- Estonsko,
- Maďarsko,
- Rumunsko,
- Rusko,
- Slovensko.
Nejvyšší tolerance
Nejvyšší tolerance alkoholu za volantem v Evropě je 0,8 promile, což se pro běžně stavěného muže může rovnat až 5 panákům tvrdého alkoholu. Několik piv či dokonce drinků vám projde pouze v Irsku a Velké Británii.
Zbylé evropské země se nejčastěji pohybují v toleranci okolo 0,4 promile. Například:
- Francie,
- Chorvatsko,
- Itálie,
- Německo,
- Řecko,
- Slovinsko.
Nejtvrdší tresty za alkohol za volantem
Nadýcháte-li 0,3 promile v Česku hrozí vám pokuta až 20 000 Kč a odebrání řidičského průkazu na rok. Pokud budete ale řídit s 1 a více promile, můžete se dostat i do vězení až na 3 roky, pokud jste v opilosti:
- řídili prostředek hromadné dopravy,
- byli v posledních 2 letech odsouzeni za stejný čin,
- způsobili dopravní nehodu.
Pokud si nejste jistí, kolik alkoholu za volantem daná země toleruje, pivo či víno před jízdou raději vynechte. Řízení v opilosti vždy nekončí jen rozbitými světly nebo zničenou autobaterií.
Pozor: V případě dopravní nehody pod vlivem alkoholu Vám pojišťovna bude krátit plnění povinného ručení nebo havarijního pojištění.