Smrt stopařek: Dagmar Patrasová vzpomínala na násilnou smrt úplně jinak než kolegyně
Děsivý případ vycházel ze skutečného případu, který v 70. letech hýbal českou společností. S reálnou brutalitou si kriminální klasika rozhodně nezadá.
Ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX budete svědky případu, který se skutečně stal. Česká detektivka, v níž nechybí napětí, emoce a drama, totiž byla natočena podle události, která se stala v létě roku 1976. Brutální vražda dvou stopařek otřásla celým národem a ve skutečnosti byla ještě hrůzostrašnější, než ukazuje samotný film.
Strašlivé reálie
Psychopatický násilník, čtyřiatřicetiletý Miroslav Somora, své oběti nejprve ubil utahovacím klíčem na kola a pak je ubodal. Rány nožem s čepelí třiceti centimetrů vydával s takovou intenzitou, až ho v jedné z nich zlomil. Na konec svého nepochopitelného řádění ještě jednu z dívek znásilnil. Zároveň však byl ženatý a měl tříměsíční dceru. Za svůj odporný čin byl odsouzen k trestu smrti a v únoru 1979 popraven. Premiéra filmu, jehož režie se ujal Jindřich Polák, proběhla v říjnu téhož roku.
O tom, kdo obsadí hlavní roli bestiálního vraha, vedli tvůrci dlouhé debaty. Ve hře byli Petr Kostka, František Němec nebo Milan Kňažko. Nikomu se ale do toho příliš nechtělo. O případu se mezi lidmi stále mluvilo, všichni tušili, jaké problémy by si rolí mohli přivodit. Nikdo netoužil být u národa a režisérů zaškatulkován jako takový netvor. A tak volba celkem logicky padla na cizince Marka Perepeczka, který byl polské národnosti.
Dvě oběti, dva přístupy
Do role stopařek byly angažovány Dagmar Patrasová s Janou Nagyovou. Na scény, ve kterých přišly o život, vzpomíná každá z nich trochu jinak. „Měla jsem z toho obavy. Pan Perepeczko, který hrál násilníka, byl chlap jako hora. Když mě uchopil, jímala mě hrůza. Během zápasení o život jsem utrpěla spoustu šrámů a oděrek. Točili jsme to natřikrát v hustém roští. Ještě horší scéna pro mě byla, když jsem si musela lehnout na skutečnou skládku, kde mě našli odhozenou. Pan režisér mě sice uklidňoval, že pode mě dají igelity, ale stejně to bylo strašné. Ještě dlouho potom, když jsem si na tuto scénu vzpomněla, naskákala mi husí kůže,“ prohlásila Nagyová.
„Pan Perepeczko byl velmi milý a pozorný muž, který měl velký problém nás škrtit. On to prostě neuměl. Musela jsem mu sama říct, aby se nebál přitlačit a povzbuzovat ho,“ uvedla svoji verzi Patrasová. Jak ale dále přiznala, ani ona nevyvázla bez zranění. „Měla jsem pak zhmožděný krček a několik modřin, ale to už k herecké profesi prostě patří. Aby to bylo co nejvěrohodnější, muselo to tak zkrátka být,“ pokrčila rameny.
Film se po svém uvedení do kin stal trhákem. Na lístky před pokladnami se čekaly dlouhé fronty. Popularitu si snímek udržuje dodnes, a to od natáčení uplynulo už více než čtyřicet let.
Detektivku Smrt stopařek uvidíte ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX.