Smrt čeká na konci Zelené míle
Čeká vás neuvěřitelný zážitek plný opravdových emocí. Věřte, že u amerického filmu Zelená míle s Tomem Hanksem v hlavní roli brečí i chlapi. A těšte se i na pár zázraků! V neděli před silvestrem ve 20.00 na Prima MAX!
V jedné věznici v americké Louisianě, kde se nacházejí cely smrti, pracuje jako velitel vězeňských dozorců Paul Edgecombe (Tom Hanks). V roce 1935 se on a jeho kolegové setkají s neuvěřitelným člověkem. Obrovitý dobrosrdečný černošský vězeň John Coffey (Michael Clark Duncan) má být zanedlouho popraven za brutální zločin.
Byl souzen a uznán vinným z vraždy dvou bělošských děvčátek. Paul se však zdráhá uvěřit, že by tento muž mohl být skutečným vrahem. Navíc sám na svou kůži zakusí, že velký John má nadpřirozenou léčitelskou sílu. A když vidí utrpení, snaží se pomoci. Lidem i zvířatům. Mohl zabíjet? Jestli ne, jak mohl být odsouzen?
Také v ostatních celách smrti čekají na popravu elektrickým křeslem prazvláštní odsouzenci. Indiánsky vypadající a velmi zbožný Arlen Bitterbuck, sprosťák a skutečně drastický zabiják Divoký Bill Wharton anebo bláznivý Eduard Delacroix – muž, jenž se kamarádí s malou myškou. Jenže všechny tyto muže je potřeba postupně provést až do posledního dne a po chodbě ze zelených dlaždic (odtud zelená míle) až na elektrické křeslo. Ve věznici se objevuje také nový dozorce. Protekční kariéristický synek Percy Wetmore pohrdá kolegy i vězni a jediné, po čem touží, je vést popravy velmi sadistickým způsobem. Ovšem jeho přezíravé a kruté chování dojde odplaty. Stále však zbývá zodpovědět otázku, zda je obr John Coffey vrah, anebo není…
Skvělé vězeňské drama Zelená míle natočené podle novely Stephena Kinga si pusťte v neděli den před Silvestrem ve 20.00 na Prima MAX!
Záběry z filmu Zelená míle Zdroj: Warner Bros. US
Zajímavosti o filmu Zelená míle:
- Aby myš přišla ve správnou dobu na správné místo, jak si filmaři žádali, dali na to požadované místo, kam měla dojít, červenou mísu plnou jídla.
- O to, aby při natáčení nebylo ublíženo žádné myši, se hodně zajímala Americká humánní asociace, která na to i dohlížela.
- Většina filmu byla natočená v Hollywood Soundstage v opravdu malých prostorech (1000 stop čtverečních).
- Film se umístil na pátém místě v anketě posluchačů „Filmy, které musíte vidět“. Anketu vyhlásilo rádio Capital FM v Londýně.
- V domě s pečovatelskou službou, kde žije starý Paul Edgecomb (Dabbs Greer), je chodba totožná s podlahou ve vězení na bloku E.
- Snímek měl rozpočet 60 milionů amerických dolarů, ve světě vydělal více než čtyřikrát tolik, 286 milionů dolarů. Úspěšný byl i u kritiky a byl nominován na 4 Oscary.
- Elektrické křeslo bylo postavené podle originálního kousku, který je uložen v muzeu ve vězení Moundsville State Penitentiary v Západní Virginii. Zde se také natáčel závěr snímku.
- Michaelu Clarku Duncanovi (John Coffey), bylo nepříjemné chytit Toma Hankse (Paula Edgecomba) v rozkroku ve scéně, kdy z něj vytahuje infekci, a tak si Hanks dal do kalhot prázdnou láhev na vodu.
Záběry z filmu Zelená míle Zdroj: Warner Bros. US
Zelená míle pod lupou:
- Film byl nominovaný na čtyři Oscary – za scénář, vedlejší roli, nejlepší film a zvuk – bohužel žádnou zlatou sošku nezískal.
- Zelenou míli (1999) natočil režisér a scenárista Frank Darabont. Ten zaujal světové publikum již svým prvním filmem, dramatem Vykoupení z věznice Shawshank (1994). Autorem předlohy obou filmů je spisovatelská hvězda Stephen King.
- Stephen King stejnojmennou novelu, která následně posloužila jako předloha pro film Zelená míle, vydával původně na pokračování. Udělal to prý proto, že mnozí čtenáři přeskakují na zadní stránky, aby se co nejdříve dozvěděli rozuzlení. Kingova maminka to dělá údajně také…
- Režisér Darabont chtěl obsadit Toma Hankse již do svého prvního filmu, ale herci se tehdy krylo natáčení s jeho zřejmě nejslavnějším filmem Forrest Gump, takže odmítl. Zelenou míli si už ale střihl a to na výbornou!
- Film Zelená míle začíná vlastně jako vzpomínka Paula Edgecomba na rok 1935 a setkání s Johnem Coffeym. Na začátku filmu vidíme vězeňského dozorce jako velmi starého muže. Tom Hanks měl původně hrát sám sebe zestárlého. Když ho však maskéři nalíčili, nevypadal vůbec věrohodně. Do role „starého“ Paula proto nasadili herce Dabbse Greera.
Záběry z filmu Zelená míle Zdroj: Warner Bros. US
Jak udělat obra?
- Naprosto úchvatný herecký výkon podal v Zelené míli Michael Clarke Duncan v roli obrovité hory svalů a odsouzence Johna Coffeyho. Na počátku však byla produkce trochu bezradná, koho do role velkého Johna obsadí. Nakonec přišel slavný herec Bruce Willis s tipem na Michaela C. Duncana a byla z toho nominace na Oscara! Willis se s Duncanem znal z natáčení filmu Armagedon, kde si oba zahráli.
- A je Michael Duncan tak veliký, jak to na plátně vypadá? Ve skutečnosti je přibližně stejně velký jako jeho „spoluhráči“ ať už z řad filmových dozorců, nebo spoluvězňů. Šlo jen o to postavit kameru do těch správných úhlů a obr John byl na světě. Možná sice šla obelhat hercova výška, ale takové svaly, jaké měl Duncan na plátně, žádným filmovým trikem nevzniknou. Klobouk dolů…
- Michael Clarke Duncan také chodil během natáčení po stupínkách a na krabicích, aby působil vyšší.