5 filmů o slavných ženách, které inspirují i děsí. Jackie, Judy a jejich temné kolegyně
Ženská tematika hýbe filmem, a i v životopisném žánru narazíme na množství děl, jež se právě svéráznými hrdinkami zabývají. Která by vám opravdu neměla utéct?
V poslední době se (nejen) ve filmovém světě jedná o velmi horké zboží – filmy o hrdinkách, jež se vzepřely patriarchátu, jsou dnes inspirativnější než kdy dříve a také jim je dáván dostatečný prostor. Připomeňme si proto pětici filmů, které o silných a historicky významných ženách vypovídají – přestože se vždy nemusí jednat o vzory hodné následování.
Judy
Slavná herečka Judy Garland prožila životní příběh prošpikovaný vrcholy a pády – od úspěchu díky legendárnímu filmu Čaroděj ze země Oz až po závislost na alkoholu a lécích. Díky velmi obětavému výkonu se také jednalo o velký comeback Renée Zellweger, jejíž proměna od dob Bridget Jonesové je až k neuvěření; také si po zásluze odnesla Oscara za nejlepší herecký výkon. K tomu jistě přispěl i fakt, že už poněkolikáté ve své kariéře ukázala i sílu svých hlasivek a náročný soundtrack od talentované Judy sama nazpívala.
Jackie
Co následovalo těsně po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho? Na to se snaží najít odpověď tíživá sonda do duše jeho manželky Jackie Kennedy. V působivém podání Natalie Portman musí vdova po nejmocnějším muži světa v několika dnech následujících po atentátu čelit řadě problémů, které jsou vzhledem k jejímu emočnímu rozpoložení naprosto nepatřičné. A až do tohoto filmového ztvárnění tragických událostí i nepředstavitelné. Jackie Kennedy však dodnes může sloužit jako vzor oddanosti a síly zároveň.
Já, Olga Hepnarová
Tento příklad rozhodně inspirativní není, ale fascinující bohužel ano. Masová vražedkyně Olga Hepnarová se zapsala do československých dějin nejen jako poslední popravená žena, nýbrž hlavně jako strůjkyně dodnes nepochopitelného (a o to děsivějšího) činu. V roce 1973 najela s nákladním vozem na zastávku plnou lidí a vědomě tak způsobila smrt osmi lidí. Až do popravy o dva roky později nebyly její motivy zcela jasné a nad duševním strádáním a následnou zoufalostí této mladé ženy se rozhodli filmaři Tomáš Weinreb a Petr Kazda zamyslet.
Colette
Keira Knightley se v úloze mladé, leč literárně nadané dívky provdá za staršího spisovatele, který následně díky jejímu umu sklízí mnohé úspěchy. Živočišná Colette se však nechce smířit s tím, že by celý život měla být jen něčí ozdobou, a začne se bouřit v době, kdy se to ještě zdaleka neslušelo. Ve Francii je odkaz této umělkyně dodnes velmi živý a tato emancipovaná romantika jasně ukazuje proč.
Lída Baarová
Režijní kariéra Filipa Renče je značně nevyrovnaná, co se týče kvality, ovšem jednu schopnost mu upřít nelze – dokáže si vybírat témata, jejichž osobitým zpracováním vždy rozvíří tuzemské filmové vody. To je případ i jeho stylizovaného životopisu jedné z nejkontroverznějších postav naší filmové historie. Lída Baarová byla krásná a talentovaná, ale také ambiciózní a morálně, ehm, nestálá. Její láska k Josefu Goebbelsovi jí v dlouhodobém horizontu zničila kariéru i život – a stála opravdu za to?