Sedm statečných se vrací v divoké Jízdě
Americký western z roku 1972, jehož největší slabinou je paradoxně jeho název. Ze srovnání s hvězdně obsazenou jedničkou nevychází úplně nejlíp, ale jako samostatný celek je prima. Prima MAX si nezapomeňte pustit v pátek ve 20:00.
Ve čtvrtém, závěrečném pokračování Sedmi statečných se hlavní hrdina Chris Adams usadí se svou ženou v malém městečku, jehož se zároveň stane šerifem. Jeho spokojený život ovšem naruší příjezd psychotického zlosyna, který nejprve vyloupí banku, poté Chrise postřelí a nakonec znásilní a zabije jeho ženu.
Chris prahnoucí po odplatě se ujímá úkolu chránit místní ovdovělé ženy před nájezdy banditů. Na pomoc si vezme novináře z Východu a pět otrlých trestanců. Sedm proti sedmdesáti se utká v nerovném boji, ve kterém mnoho z nich padne, ale spravedlnosti je nakonec učiněno zadost.
S původními Sedmi statečnými to má společného pramálo, kromě čísla v názvu už asi nic, ale jako samostatný western to není špatné.
Co jste možná o filmu Jízda sedmi statečných netušili...
- Ústřední pistolník Sedmi statečných je tentokrát ztvárněný Lee Van Cleefem – slavným americkým hercem, kterého si určitě pamatujete jako zabijáka Krásnoočka z westernu Hodný, zlý a ošklivý. Oproti Krásnoočkovi je tady už ale dosti prošedivělý a pohublý, i když v době natáčení mu bylo teprve šestačtyřicet let.
I mistr tesař se utne
- Když Chris a Noah společně vyrážejí za Shellym, Chris mezi jednotlivými záběry má a zase nemá kabát a Noah si obdobně „nandavá“ a „svléká“ vestu.
- Všimněte, že když je ve finále sestřelen hlavní zlosyn z koně, spadne ve špatném úhlu – nikoli směrem od střelce, ale kolmo k němu.
- Děj se má odehrávat v Mexiku, ale v průběhu filmu jsou na mnoha místech k vidění tzv. Joshua trees, což je obří forma juky. Ta je typická pro pouštní oblasti Kalifornie, Nevady a Arizony, ale v Mexiku se nevyskytuje.