19. listopadu 2020 06:00

Pohádky pro Emu: Nejhorší scéna celého filmu? Podle Vetchého bitka na Václaváku

Romantická komedie jako dělaná pro podzimní a zimní počasí. České herecké špičky řeší neokoukanou zápletku týkající se malé holčičky a zároveň hledají cestu jedna ke druhé. A dohromady to funguje na výbornou.

V pátek od 20:00 na Prima MAX uvidíte romantickou vánoční komedii s hvězdným obsazením, která sklidila kladné ohlasy nejen u laické veřejnosti, ale i u kritiků. V hlavních rolích se představili Ondřej Vetchý s Aňou Geislerovou.

„Měl jsem k dispozici naprosté herecké špičky a dvě neuvěřitelné silné osobnosti. Obou si strašně moc vážím a musel jsem se přes ten respekt přehoupnout, abych byl schopen těm dvěma říkat, co mají dělat, a někdy argumentovat, proč to tak chci. S Ondřejem jsme se spřátelili a já asi nikdy nepřestanu žasnout, kolik toho ten člověk stihne, co všechno nosí v hlavě, jak mě dokáže omračovat svou znalostí historie a jak je schopen přemýšlet o tom, co dělá a proč,“ prozradil režisér, scenárista a autor celého projektu Rudolf Havlík.

„Aňu jsem nutil dělat věci komediální, na které možná nebyla úplně zvyklá, jenže ona je tak herecky vybavená, že zvládala ty vážnější pasáže levou zadní a v těch komediálních byla naprosto neodolatelná a dokázala vytvořit přesně ten správný ženský archetyp z romantického filmu,“ přiblížil Havlík.

Ztráta obočí a občasné slzy

Přestože hlavní aktéry čekaly některé riskantní záběry, ani jeden z nich za sebe nechtěl dabléra. „Nejvíce jsem se bál scény, kdy měl Ondřejovi shořet čertovský kostým, ve kterém byl oblečen. O kaskadérovi nechtěl ani slyšet, tak jsme ho zapálili... Celou akci zvládl jako Jackie Chan, ale přece jenom jsem tenkrát stál u druhé kamery a říkal si: ‚Vidíš, ty blbče, ty teď zpopelníš jednoho z našich nejlepších herců...‘ Naštěstí to dobře dopadlo a pak jsme šli všichni na pivo. Akorát pak Ondřej neměl pár dnů obočí,“ popsal režisér Havlík.

Pro Vetchého byla z celého filmu nejobtížnější bitka se svým sokem v lásce, kterého představoval herec Jiří Dvořák. „To nejhorší, co se vám může stát, rvát se před kamerou za běžného provozu na Václavském náměstí plném lidí. Prosil jsem štáb, ať alespoň nevolají tak hlasitě: ‚Akce!‘ I tak jsem se ale styděl jako blázen,“ zavzpomínal herec, který romantické komedie příliš v lásce nemá.

„Moc je nevyhledávám. Jsem citlivá nádoba. Když občas se ženou sleduji zmíněné příběhy, tak se často přistihnu, že se mi chce u nich plakat. Abych nezačal vzlykat, tak raději opouštím místnost. A vůbec nepomáhá ani to, když si namlouvám, že to jsou moji kolegové, kteří to dělají za peníze,“ vylíčil s úsměvem.

Herecké rozepře

O tom, kdo obsadí roli malé Emy, rozhodl důkladný casting, kterého se zúčastnily stovky dětí. Vítězně z něj vzešla tehdy devítiletá Ema Švábenská. Přestože za sebou neměla žádnou filmovou zkušenost, okamžitě si svojí roztomilostí všechny získala. „Byla velmi uvolněná, přirozená, vlastně jsem ji ani nemusel režírovat,“ uvedl režisér.

„Měla v sobě citlivost, jakou by její postava měla mít, vždycky přesně věděla, co měla dělat,“ doplnila Aňa Geislerová, která si pochvalovala spolupráci i s dalšími kolegy. „Ondra Vetchý jako partner působí vždycky jednoznačně jako pozitivní element. Jestli někdy prudí, tak kvůli práci. Což mívám také. Pan režisér to se mnou neměl asi snadné, ale získal si můj obdiv. Napsal si scénář, sehnal peníze… Myslím, že celkově to dopadlo velmi dobře,“ dodala herečka.

Havlíka pro napsaní filmu inspiroval sám život. „Hodně cestuji, pozoruji lidi na letištích, různé drobnosti a vztahy. Zkusil jsem si představit, jaké by to bylo, kdybych měl někde dítě a nevěděl, co s tím. Už dříve mě bavily filmy Marie Poledňákové, chtěl jsem zkusit něco podobného, napsat o vztahu dospělých a dětí. Protože děti jsou možná to jediné, co v dnešním šíleném světě dává smysl,“ uzavřel.

Rodinný film Pohádky pro Emu uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX nebo se na něj můžete podívat v naší Videopůjčovně:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický