Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským podle skutečné vraždy v pražském kině
Kalaš pátrá po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Příběh ze série legendárních detektivek vznikl podle opravdového případu.
Kriminálka Po stopách krve natočená Petrem Schulhoffem má tentokrát jen jednoho vyšetřovatele – majora Kalaše, kterého opět brilantně zahrál Rudolf Hrušínský.
Jeho nadřízený plukovník Tesař ho posílá na „dovolenou“ do Dubí v severních Čechách. Slibuje mu čerstvý vzduch a příjemné koupání. Kalaš však ví, že jde o mimořádně složitý případ, který má rozluštit.
Veřejností otřásla vražda chlapce v pražském kině
Námět na příběh deviantního pachatele, který žije nenápadným životem, je ženatý, ale při pohledu na krev u malých chlapců se v něm vzbudí agrese a vraždí, dodal režiséru Schulhoffovi šéf pražské kriminálky Karel Kalivoda. Zažil ho totiž na vlastní kůži.
Řešili ho sice severočeští detektivové, ale Kalivoda jejich práci koordinoval. K odhalení pachatele tehdy dopomohl svými zkušenostmi také renomovaný psychiatr MUDr. Jan Dobiáš. Na svou dobu – nezapomeňme, že film se točil v roce 1969 – přišel Schulhoff s odvážným tématem, které bylo ve společnosti donedávna tabu.
O sexuální deviaci se veřejně začalo mluvit pouhé tři roky předtím, když v pražském kině Metro čtyřiadvacetiletý promítač Jaroslav Papež vylákal do kabiny jedenáctiletého chlapce, brutálním způsobem ho pohlavně zneužil a nakonec usmrtil škrcením a šestatřiceti bodnými ranami. Pedofilní vrah byl v červnu 1967 popraven. Není divu, že když přišel do kin Schulhoffův film Po stopách krve, byl zájem diváků o to větší.
Záběry z filmu Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem Zdroj: Filmové studio Barrandov
Záběry z filmu Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem Zdroj: Filmové studio Barrandov
Režisér pečlivě vybíral, kdo bude hrát vraha
Když se díváte na tuhle Schulhoffovu černobílou detektivku, strhne vás pravdivost příběhu, kterou podtrhoval způsob, jakým ho kameraman Emil Sirotek nasnímal. Působí tak autenticky, jako by šlo o dokument. Pro Sirotka to přitom byl jeho debut.
Když budete pozorně sledovat postavy starého a mladého Fojta, zaujmou vás i jejich podobná gesta. Režisér pečlivě vybíral, kdo bude hrát pedofilního vraha. Potřeboval neznámou tvář, a tak zvolil tehdy začínajícího Luďka Nešlehu, jenž se o svém obsazení dozvěděl během prázdninové vodácké výpravy studentů DAMU v Poněšicích.
Jeho otce, cihláře Fojta, ztvárnil slovenský herec Michal Kožuch, který se v Čechách v té době stal známým díky roli lapky Lazara ve Vláčilově filmu Markéta Lazarová.
Jistě vás zaujme také Hana Brejchová, sestra mnohem známější Jany Brejchové. Jméno jí udělal Miloš Forman, když ji obsadil do hlavní role ve filmu Lásky jedné plavovlásky. Tady hraje obyčejnou venkovskou hostinskou Vlastu Veselou. Reálné jsou i scenérie, v nichž se natáčelo – mj. v rokli u Dubí, v Praze pak v Mozartově ulici, kde v té době ještě stály staré pavlačové domy. Dnes tam místo nich najdete hotel NH Prague City (dříve Mövenpick).
Záběry z filmu Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem Zdroj: Filmové studio Barrandov
Záběry z filmu Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem Zdroj: Filmové studio Barrandov
Hrušínský se těšil na partičku karet
O Rudolfu Hrušínském se vyprávějí nejrůznější legendy. Zatímco jeden kolega o něm tvrdil, že se vůbec neučil texty a měl je napsané jako „taháky“ na nejrůznějších místech, druhý vám řekne, že zodpovědnějšího herce nepoznal.
Vladimír Kudla, který v detektivce hrál Vavrocha, společenského outsidera, jemuž se všichni posmívají, si vzpomíná, jak si ho pan Hrušínský vzal stranou a dialog si s ním nejprve vyzkoušel. Jistě proto, aby mu mladý, nezkušený kolega záběr nezkazil, a nemusel se opakovat. To totiž Rudolf Hrušínský bytostně nesnášel. Nejraději „jel na první dobrou“, aby mu pak zbyl čas na partičku karet, které „mastil“ s maskérem a s produkčním….