Český lev: Přehrajte si nejlepší české filmy roku 2020 on-line na iPrima.cz
Ceny české filmové kritiky i Český lev už rozdali svá ocenění pro nejepší snímky roku 2020. Výběr pandemického roku je překvapivě bohatý i kvalitní, což si můžete ověřit i vy sami.
Dvě nejprestižnější české filmové ceny jsou pro letošní rok za námi. Český lev se předával 6. března a za jeho výběrem stojí Česká filmová a televizní akademie složená z bezmála dvou set minulých oceněných i filmových odborníků. Ceny české filmové kritiky, za nimiž stojí padesátka tuzemských kulturních publicistů, se udělily přesně o měsíc dřív, tedy 6. února.
Podívejme se na přehled šesti nejčastěji zmiňovaných titulů, jež zastupují to nejlepší z české filmové produkce roku 2020.
Šarlatán
Historické drama Agnieszky Holland sledující osudy léčitele Jana Mikoláška bylo během minulého roku opakovaně chválené, což odráží hned 14 nominací na Českého lva, dalších pět na Ceny kritiky a postup do užšího výběru 15 snímků, které se ucházejí o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Zkušená polská režisérka, podařené řemeslo, zajímavý příběh vracející se do 50. let a duo otce a syna Trojanových v hlavní roli – to je kombinace, kterou trumfne máloco. Režisérka Holland byla oceněna Českým lvem i kritiky, stejně jako Ivan Trojan v hlavní roli. Film získal i Českého lva za nejlepší kameru, zvuk a dokonce i film roku 2020.
V síti
Divácky veleúspěšný počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové se stal dokonce prvním dokumentem, jenž se v Cenách kritiky ocitl i v nominaci na nejlepší film roku. Nakonec se však musel spokojit s cenou za nejlepší dokument, kterou si odnesl jak z předávání cen kritiků, tak i z Českého lva. Tamtéž získal i Cenu filmových fanoušků.
Havel
Stejně jako Šarlatán i tento historický životopis si připsal velkolepých 14 nominací na České lvy, proměnil z nich však jen jedinou – a to za nejlepší masky. U kritiků film zabodoval především díky ústředním výkonům Viktora Dvořáka a Anny Geislerové, také zde se však musel obejít bez cen. Přístupný, leč v mnoha ohledech zjednodušený příběh sleduje disidentské roky Václava Havla, v nichž bojoval nejen se zvůlí komunistického režimu, ale zároveň i sám se sebou.
Krajina ve stínu
Dobové drama Bohdana Slámy získalo hned 15 nominací na České lvy a pět na Ceny kritiky. To je skutečně úctyhodná porce a historický příběh tak zjevně zaujal. Není divu, může se totiž spolehnout jak na vydařenou kameru Diviše Marka, tak i na herecké výkony rozsáhlého ansámblu v čele s Magdalénou Borovou a Csongorem Kassaiem. A samozřejmě těží i ze zásadního historického námětu, tematizujícího temná léta v českém pohraničí kolem druhé světové války. Nakonec z toho vzešlo ocenění pro nejlepší film od kritiků, kteří odměnili i obětavý výkon Borové – stejně jako akademici při Českém lvu.Ti navíc odměnili i Petru Špalkovou za vedlejší roli, scénář Ivana Arsenjeva, střih, hudbu, kostýmy a plakát. Se šesti Lvy se jednalo o nejúspěšnější film večera.
Modelář
Modelář si připsal šťastných sedm nominací na Českého lva, doplněných o možnost vítězství za nejlepší scénář a herecký výkon Jiřího Mádla v Cenách kritiky. Z nominací se podařilo přetavit kritickou cenu za scénář Petra Zelenky, Lva získal film jediného – právě za svéráznou Mádlovu kreaci. Nejednoznačný psychologický snímek vykresluje postupný propad mladého muže, který se v současném, technologiemi a politickými floskulemi ovládaném světě orientuje stále hůře.
Bourák
Přestože Ondřej Trojan režírující svého bratra Ivana představil snad až příliš nestandardní příběh o jednom zamrzlém rockerovi, akademici ocenili především zvukovou a kostýmní stránku filmu, díky čemuž si retro komedie připsala hned čtyři nominace na České lvy.
Kompletní přehled nominovaných i oceněných si můžete projít na webech kritiků a akademie, případně se můžete na další tuzemské kousky podívat do našeho archivu: