2. února 2017 13:27
Gabriela Gabrielová

M.A.S.H jde do finále! Poslední tečka za legendárním americkým seriálem

M*A*S*H: Na shledanou, sbohem a amen - upoutávka

Americký televizní film M*A*S*H: Nashledanou, sbohem a amen vznikl vlastně jako závěrečný díl seriálu, který se točil dlouhých 11 let a po celém světě nasbíral úctyhodné počty diváků. Právě na tento závěrečný díl se koukalo v okamžiku jeho premiéry najednou 125 milionů Američanů.

Seriál M*A*S*H končí okamžikem, kdy se definitivně uzavírá děsivá kapitola války v Koreji. Je podepsáno příměří a pro všechny, kteří žili a pracovali roky v polní armádní nemocnici 4077 M*A*S*H, začíná naprosto nová poválečná kapitola. V dvouhodinovém televizním filmu s podtitulem Nashledanou, sbohem a amen (1983) se najednou všichni rozcházejí každý zpět do svého života, jenže ten už nikdy nebude takový jako dřív. Předtím však, než se podepíše příměří, se doktoři, sestřičky a všechen personál nemocnice ještě pořádně zapotí. Obě strany bojují do poslední krve a raněných přibývá.

Do toho se psychicky zhroutí vždy vyrovnaný a vtipkující Hawkeye (Alan Alda). Do tábora omylem zabloudí tank, takže se nemocnice dostane pod palbu. Druhý z hlavní doktorské dvojice B. J. (Mike Farell) si začíná plánovat, že se rychle vrátí domů, aby stihl narozeniny své dcery. Naopak v Koreji se rozhodne dobrovolně zůstat Klinger (Jamie Farr), jenž se celá léta snažil dostat domů na tzv. paragraf 8, tedy kvůli psychickému stavu. Nejčastěji jsme ho mohli vídat v roztodivných převlecích za ženu. Když ale nastane ono očekávané příměří, je čas na radost a hned pak na loučení. Dojatý plukovník Potter dostane od rebelů B. J. a Hawkeye ten nejlepší dárek na rozloučenou. Doživotní zranění si z posledních dnů odnáší otec Mulcahy, vedle nějž vybuchla bomba. Velká nostalgie je cítit při loučení také z hlavní sexbomby seriálu sestry Margaret Houlihanové (Loretta Swift) anebo zelenáče Radara (Gary Burghoff). A jak se rozloučí uzdravený Hawkeye a jeho nejlepší přítel kapitán Hunnicut alias B. J.? Tak to bude ve velkém – chlapském - stylu. Mrkněte na to!

Válečnou komedii M*A*S*H: Nashledanou, sbohem a amen si vychutnejte v úterý ve 20.15 na Prima MAX!

Divácký rekord Film M*A*S*H: Nashledanou, sbohem a amen, což byl zároveň závěr kultovního amerického seriálu M*A*S*H, se stal hitem. Šlo prý o druhý nejsledovanější televizní pořad v historii, prvním bylo údajně přistání na Měsíci. Celkově běžel M*A*S*H na 71% všech televizí v USA a sledovalo ho 125 milionů lidí po celé Americe. Vtipné je, že existuje statistika o odběru vody v New Yorku v den, kdy se poslední M*A*S*H vysílal. Spotřeba do tří minut od závěrečných titulů filmu stoupla o miliony litrů. Diváci si zkrátka počkali, jak to dopadne a pak zamířili do koupelen a na záchod.

Víte, že…

  1. Seriál M*A*S*H se začal natáčet v roce 1972 a vysílal se 11 let. Na začátku to ale vůbec nevypadalo, že se série na televizních obrazovkách udrží. Časopis Time ho dokonce v roce 73 označil za zklamání sezony. Hm, v Time se trochu sekli.
  2. Zkratka M*A*S*H znamená v originále Mobile Army Surgical Hospital, v překladu Mobilní armádní chirurgická nemocnice.
  3. Ve skutečnosti se jako poslední točil nikoli závěrečný díl Nashledanou, sbohem a amen, ale předešlý díl, který nesl název „Jak jde čas“.
  4. Producenti se svého zlatého prasátka nechtěli jen tak vzdát, a tak už rok po posledním díle iniciovali jednání s hlavními představiteli o tom, zda by nechtěli v natáčení pokračovat. Hlavní esa seriálu, tedy Alan Alda (Hawkeye) Mike Farell (B. J. Hunnicut), Loretta Swift (Margaret) anebo David Ogden Stiers alias Charles Winchester, odmítli.
  5. Seriál MASH – Co bylo potom tak vznikl na trojici bývalých hrdinů seržanta Klingera, plukovníka Pottera a otce Francise Mulcahyho. Seriál sledoval tyto a pár dalších postav, kteří se sešli v nemocnici pro válečné veterány v Missouri. Bylo zde nemocniční prostředí, tyto tři známé tváře a humor, ale úspěchu původního MASHe tento After MASH nikdy ani z části nedosáhl. Celý projekt skončil 29 epizodou, kdy byl zastaven.
  6. Skutečné polní nemocnice M*A*S*H se stěhovaly za války až třicetkrát. Mívaly 10 lékařů, 12 sester a 200 lůžek. Televizní M*A*S*H se za celou dobu seriálu stěhoval jen dvakrát a bylo v něm o poznání méně personálu.
  7. Taky se vám vždycky v hlavě rozezní nezaměnitelná znělka seriálu M*A*S*H? Jedná se o píseň Sebevražda nebolí (Suicide is painless z roku 1970), kterou složil Mike Altman, syn režiséra Roberta Altmana.
  8. Pro roli „Hawkeyeho“ Pierce si producentni vybrali Alana Aldu. Ten do poslední chvíle váhal, jestli roli přijmout, měl rozjetou divadelní kariéru v New Yorku a nechtěl ztrácet tolik času natáčením seriálu. Díky M*A*S*H se z něj stala postupně obrovská hvězda. V poslední sezoně seriálu se každý díl točil za 600 tisíc dolarů. Třetina z toho putovala právě k Aldovi jako honorář.
  9. TV film Nashledanou, sbohem a amen Alda dokonce režíroval, scénář psalo dohromady hned osm lidí, kteří na seriálových scénářích během let spolupracovali. Alan Alda byl mezi nimi.
  10. Alda si hned zpočátku dal do smlouvy podmínku, že v každém díle se objeví minimálně jedna scéna z operačního sálu, aby se stále připomínalo, jak strašlivá válka to byla.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný