Mariňák přináší tak trochu jiný pohled na válku
Mariňák je brilantní film o válce v Zálivu, tedy válce bez války, při kterém vás však mrazí občas víc, než kdyby se tam dvě hodiny střílelo. Je to sonda do života amerických vojáků v Iráku, kteří se připravovali na boj o život a ten se nakonec vlastně nekonal. Prima MAX sledujte v úterý ve 22.30
Anthony Swofford (stále lepší Jake Gyllenhaal) šel do války v Iráku hlavně kvůli rodinné vojenské tradici. Cítil povinnost bojovat za svoji zemi. A tak se nechal naverbovat a stal se mariňákem. Celý film nás provází jeho sarkastický vnitřní monolog, který uvádí na pravou míru jeho pocity, myšlenky. Swofford projde tvrdým výcvikem a stane se ostřelovačem.
Dostane pušku a je přidělen k jednotce. Spolu s dalšími tisíci americkými vojáky odletí do pouště v Saúdské Arábii. A pak už jen všichni čekají, až začne válka. Jsou doslova nadržení, až půjdou do boje. Zároveň se v poušti strašlivě nudí. Hrají ragby v plynových maskách, cvičí se na přežití v obrovském vedru a zároveň se bojí, aby jim někdo nepřebral přítelkyně a ženy, které zanechali doma.
Nakonec válka konečně začne. Dostanou se však vojáci do skutečné akce? Vystřelí si vynikající ostřelovač Swofford ze své pušky? Zabije někoho? Co bude jeho nejotřesnějším zážitkem? A jaké to bude, až se nakonec vrátí domů? Počká na něj jeho přítelkyně, na kterou po celou tu dobu myslel? Dokáže on sám ještě někdy normálně žít? Bez myšlenek na válku?
Záběry z filmu Mariňák
Co se dělo v zákulisí natáčení filmu Mariňák?
- Film se natáčel v jižní Kalifornii, kde je podobné podnebí jako v Iráku. Ovšem na pozadí pouště jsou hory. Ty museli filmaři z výsledného materiálu odstranit pomocí počítače. Některé pouštní scény se pak dotáčely v Mexiku.
- Počítačově byly naopak vytvořeny záběry s hořícími ropnými poli, které Iráčané během války zapalovali před blížící se americkou armádou.
- Než šli herci na plac, dostali „do těla“ v opravdovém vojenském táboře. Jake Gyllenhaal prý výcvikem dokonce nabyl několik kilo svalů.
- Herec Peter Sarsgaard, který ve filmu hraje druhého ostřelovače, začal po natáčení Mariňáka randit se sestrou Jakea Gyllenhaala herečkou Maggie Gyllehaal. V roce 2006 se jim narodila dcera.
- Řada vtipů, které si vojáci ve filmu vyprávějí, jsou anekdoty, které kolují mezi skutečnými mariňáky. Také scéna, v níž přijde jednomu z vojáků videokazeta od manželky, on ji pustí přede všemi, načež je tam natočena manželka v choulostivé situaci s jiným mužem, se skutečně jednomu mariňákovi stala.
Záběry z filmu Mariňák Zdroj: Universal Pictures US
Kdo je režisér Sam Mendes?
- Anglický režisér. Jeho filmový debut Americká krása (1999) se stal doslova hitem a vydělal úctyhodných 130 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že se točil s rozpočtem 15 milionů, to byl kasovní úspěch. Drama z prostředí běžné americké rodiny s Kevinem Spaceym a Annette Benning navíc dostalo několik Oskarů.
- Dalším Mendesovým filmem byl Road to Perdition (2002), snímek z mafiánského prostředí zasazený do 30. let v hlavní roli s Tomem Hanksem. Výtvarně skvěle zpracované drama pojednávalo na pozadí gangsterky především o vztahu otce a syna. Opět padlo několik nominací na Oskary, cenu nakonec dostal film pouze za kameru.
- Mariňák (2005), je jeho třetím filmem. Je zase úplně jiný, než filmy předchozí a opět velmi povedený. Ovšem v Americe byl kritiky i diváky přijat velmi vlažně.
- Bývalý životní partner herečky Kate Winslet (Titanik).
Válečný film s psychologickými prvky Mariňák si pusťte v úterý ve 22.30 na Prima MAX.
Režie: Sam Mendes Předloha: Anthony Swofford (kniha) Scénář: William Broyles Jr. Kamera: Roger Deakins Hudba: Thomas Newman Hrají: Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard, Chris Cooper, Dennis Haysbert, Kevin Foster, Lucas Black, Laz Alonso, Honorine Bell, James Morrison, John Krasinski Rok uvedení: 2005