Lance Armstrong – Lež světové legendy
Představte si, že jste desetiletý kluk, fandíte cyklistice a vaše oči se upírají ke geniálnímu závodníkovi Lanci Armstrongovi. Protože tento muž překonal rakovinu a sedmkrát vyhrál nejnáročnější závod světa Tour de France. Jenže jednoho dne bublina splaskla a svět se dozvěděl, že Lance je podvodník… Středa ve 22.30.
V roce 2009 dostal oceňovaný dokumentarista Alex Gibney novou práci. Měl natočit film o sportovním comebacku jednoho z nejvýraznějších sportovců světa. Legendární cyklista Lance Armstrong se vracel po čtyřech letech k závodění a Gibney měl s kamerou být u toho. Ale žádný fenomenální návrat tehdy osmatřicetiletého amerického závodníka se nekonal.
Film nebylo možné rychle dokončit, protože během natáčení se začala postupně rozplétat obrovská aféra.
Lance Armstrong byl v roce 2012 obviněn americkou antidopingovou agenturou z léta trvajícího dopingu. A ačkoliv se pokusil bránit i soudně, Mezinárodní cyklistická unie odebrala cyklistovi všech sedm trofejí z vyhraných Tour de France, stejně jako další ocenění získaná pod vlivem povzbuzujícíh látek. A vydala pro Armstronga doživotní zákaz závodění.
Šokující filmové přiznání k celoživotnímu dopingu uvidíte v dokumentu Armstrongova lež ve středu ve 22.30 na Prima MAX!
Záběry z dokumentárního filmu Armstrongova lež Zdroj: Sony Pictures Classics
Ve filmovém dokumentu Armstrongova lež (2012) jsou zachycená unikátní svědectví a výpovědi klíčových lidí, kteří s Armstrongem na jeho úspěchu spolupracovali. Ať to byl bývalý týmový spolujezdec Frankie Andreu či lékař Michele Ferrari, který byl pravděpodobně hlavním architektem dopingových koktejlů pro Armstronga.
Záběry z dokumentárního filmu Armstrongova lež Zdroj: Sony Pictures Classics
Ve dvouhodinovém snímku hovoří také dva novináři Reed Albergotti a David Walsh, stejně jako závodníci George Hincapie anebo Johan Bruyneel, kteří jezdili ve stejném období jako Armstrong.
Asi nejsilnější a eticky nejproblematičtější fakt, jenž film natvrdo rozkryl, je informace, že v cyklistice dopovali úplně všichni a všichni to brali jako nedílnou součást tohoto sportu. Šlo jen o to, kdo má nejlepšího doktora, největší moc, nejbohatšího sponzora a nepřijde se na něj. Sám Armstrong, který předtím snad stokrát prohlásil: „Nikdy jsem neměl pozitivní testy,“ ve filmu nakonec přiznává: „Samozřejmě jsem byl naprosto přesvědčený, že mě nikdy nechytí.“
Záběry z dokumentárního filmu Armstrongova lež Zdroj: Sony Pictures Classics
Víte o filmu Lance Armstrong, že…
- Za obrovskými sportovními úspěchy Lance Armstronga stojí mimo jiné jeho nadprůměrná dechová kapacita, kterou odhalili při měřeních v Dallasu. Větší vitální kapacitu plic prý dosud nenaměřili nikomu. Velmi odolné tělo tohoto cyklisty má prý ještě jedno plus – produkuje údajně méně kyseliny mléčné, která se při fyzické námaze kumuluje ve svalech a je příčinou únavy.
- Vyhraný boj s rakovinou přinesl cyklistovi navíc také obrovskou psychickou odolnost.
- Když se Armstrongův dopingový skandál definitivně provalil, fandové po celém světě byli doslova v šoku. Jejich král silné vůle byl ve skutečnosti lhář, který roky užíval podpůrné látky, aby vyhrával? Sám Armstrong na to suše odvětil: „Přežil jsem rakovinu, překonal jsem nemoc, vrátil jsem se zpátky k závodění a vyhrávám – Ano, lidi ten příběh milujou.“
- Armstronga po odhalení všech lživých prohlášení a přísah pozvala do televize na rozhovor moderátorka Oprah Winfreyová. Závodník dokonce přiznal, že pomluvil a zničil několik lidí z týmu. Třeba i proto, že nebyli loayální. Lance si to ve své době mohl dovolit. Byl opravdová superstar. Ani nyní není žebrákem. I po odebraných titulech vítěze sedmi Tour de France mu prý zbývá majetek 150 milionů dolarů.