8. ledna 2019 10:00
redakce Prima Living

Lance Armstrong – Lež světové legendy

Představte si, že jste desetiletý kluk, fandíte cyklistice a vaše oči se upírají ke geniálnímu závodníkovi Lanci Armstrongovi. Protože tento muž překonal rakovinu a sedmkrát vyhrál nejnáročnější závod světa Tour de France. Jenže jednoho dne bublina splaskla a svět se dozvěděl, že Lance je podvodník… Středa ve 22.30.

V roce 2009 dostal oceňovaný dokumentarista Alex Gibney novou práci. Měl natočit film o sportovním comebacku jednoho z nejvýraznějších sportovců světa. Legendární cyklista Lance Armstrong se vracel po čtyřech letech k závodění a Gibney měl s kamerou být u toho. Ale žádný fenomenální návrat tehdy osmatřicetiletého amerického závodníka se nekonal.

Film nebylo možné rychle dokončit, protože během natáčení se začala postupně rozplétat obrovská aféra.

Lance Armstrong byl v roce 2012 obviněn americkou antidopingovou agenturou z léta trvajícího dopingu. A ačkoliv se pokusil bránit i soudně, Mezinárodní cyklistická unie odebrala cyklistovi všech sedm trofejí z vyhraných Tour de France, stejně jako další ocenění získaná pod vlivem povzbuzujícíh látek. A vydala pro Armstronga doživotní zákaz závodění.

Šokující filmové přiznání k celoživotnímu dopingu uvidíte v dokumentu Armstrongova lež ve středu ve 22.30 na Prima MAX!

Ve filmovém dokumentu Armstrongova lež (2012) jsou zachycená unikátní svědectví a výpovědi klíčových lidí, kteří s Armstrongem na jeho úspěchu spolupracovali. Ať to byl bývalý týmový spolujezdec Frankie Andreu či lékař Michele Ferrari, který byl pravděpodobně hlavním architektem dopingových koktejlů pro Armstronga.

Ve dvouhodinovém snímku hovoří také dva novináři Reed Albergotti a David Walsh, stejně jako závodníci George Hincapie anebo Johan Bruyneel, kteří jezdili ve stejném období jako Armstrong.

Asi nejsilnější a eticky nejproblematičtější fakt, jenž film natvrdo rozkryl, je informace, že v cyklistice dopovali úplně všichni a všichni to brali jako nedílnou součást tohoto sportu. Šlo jen o to, kdo má nejlepšího doktora, největší moc, nejbohatšího sponzora a nepřijde se na něj. Sám Armstrong, který předtím snad stokrát prohlásil: „Nikdy jsem neměl pozitivní testy,“ ve filmu nakonec přiznává: „Samozřejmě jsem byl naprosto přesvědčený, že mě nikdy nechytí.“

Víte o filmu Lance Armstrong, že…

  • Za obrovskými sportovními úspěchy Lance Armstronga stojí mimo jiné jeho nadprůměrná dechová kapacita, kterou odhalili při měřeních v Dallasu. Větší vitální kapacitu plic prý dosud nenaměřili nikomu. Velmi odolné tělo tohoto cyklisty má prý ještě jedno plus – produkuje údajně méně kyseliny mléčné, která se při fyzické námaze kumuluje ve svalech a je příčinou únavy.
  • Vyhraný boj s rakovinou přinesl cyklistovi navíc také obrovskou psychickou odolnost.
  • Když se Armstrongův dopingový skandál definitivně provalil, fandové po celém světě byli doslova v šoku. Jejich král silné vůle byl ve skutečnosti lhář, který roky užíval podpůrné látky, aby vyhrával? Sám Armstrong na to suše odvětil: „Přežil jsem rakovinu, překonal jsem nemoc, vrátil jsem se zpátky k závodění a vyhrávám – Ano, lidi ten příběh milujou.“
  • Armstronga po odhalení všech lživých prohlášení a přísah pozvala do televize na rozhovor moderátorka Oprah Winfreyová. Závodník dokonce přiznal, že pomluvil a zničil několik lidí z týmu. Třeba i proto, že nebyli loayální. Lance si to ve své době mohl dovolit. Byl opravdová superstar. Ani nyní není žebrákem. I po odebraných titulech vítěze sedmi Tour de France mu prý zbývá majetek 150 milionů dolarů.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný