Jak utopit dr. Mráčka: Víte, jak se Kopecký nasoukal do umyvadla? My ano
Na nesmrtelnou vodnickou komedii se můžete těšit ve čtvrtek. Teď s námi mrkněte do zákulisí natáčení.
Příběh povedené vodnické rodinky Wassermanů, které velí Miloš Kopecký se svou ženou Mílou Myslíkovou, nás nepřestává bavit ani 40 let od svého vzniku!
Jejich dceru Polly hrála Eva Trejtnarová, která od sňatku s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem užívá jeho jméno a stala se uznávanou spisovatelkou. Další členy vodnické rodinky ztvárnili Vladimír Menšík, František Filipovský a Zdeněk Řehoř. Ten převzal roli Aloise po Janu Libíčkovi, jenž podlehl 24. května 1974 přímo na place na začátku natáčení dvojnásobnému infarktu. Bylo mu teprve 43 let…
Hanzlík byl zamilovaný do krásné Libušky Zdroj: Archiv Blanky Kovaříkové
Komedie měla hvězdné obsazení. Vodnickou holku Janu si zahrála Libuše Šafránková, která pouhý rok předtím získala ohromnou popularitu díky Vorlíčkově pohádce Tři oříšky pro Popelku. Jejím partnerem, bytovým referentem Jindřichem Mráčkem, se v komedii stal Jaromír Hanzlík.
V televizních Úsměvech na sebe prozradil, že byl v té době do Libušky platonicky zamilovaný. „Pod nejrůznějšími záminkami jsem ji lákal ke schůzkám, mlel jsem nesmysly, jen abych zastavil čas, a pak jsem ji doprovázel do jejího suterénního smíchovského bytečku. Ten suterén byl neustále provoněn česnekem. Libuška ho dávala snad i do buchet… Miloval jsem její smích. V době, kdy jsme točili doktora Mráčka, mi při každém setkání srdce bušilo až v krku. V té roli jsem opravdu nemusel nic hrát.“
Kde se natáčelo?
Vlhký vodnický domek filmaři našli U Sovových mlýnů 134/1; dnes má krásnou žlutou fasádu a nachází se v něm rybí restaurace. V 17. století tenhle domek sloužil převozníkovi a není pochyb, že se s vltavskými vodníky určitě kamarádil…
Jana s kamarádkami se opalovala na plovárně ve Žlutých lázních, dr. Mráček vyhlížel hrníčky v obchodě v Mostecké ulici, Polly se sešla se svým milencem Albertem Bachem v kavárně v Železné ulici a většina dalších událostí se odehrávala na různých zákoutích Kampy a na pražských nábřežích.
Komedie měla hvězdné obsazení. Zdroj: Archiv Blanky Kovaříkové
Jak vznikly podvodní triky?
- V současné éře počítačových kouzel jde ve filmu zařídit snad úplně všechno, ale v době, kdy se točila komedie o vodnících, musel si šikovný kameraman – v tomto případě Vladimír Novotný zvaný Mulínek – poradit jen s mechanickými pomůckami.
- Pro vodní a podvodní scény sloužil na Barrandově v trikovém ateliéru velký bazén ohřívané vody, aby se herci při natáčení nenastydli. Jistě si vybavíte scénu, v níž schází vrchní vodník Wassermann v doprovodu doktora Mráčka po schodech do svého podvodního skladiště hrníčků s dušičkami, aby mu ukázal, jak moc je zámožný.
- Wassermann sestupuje i vystupuje z vody naprosto suchý, kdežto Mráček je celý promáčený a ještě má chudák co dělat, aby se neutopil. Pro tyto případy měl bazén na svém konci volný prostor s přepadem vody a architekt postavil dekoraci sklepení tak, aby Hanzlík šel do vody a Kopecký do sucha. Kamera vše snímala v rovině hladiny, čímž se ztratil při správném nasvícení rozdíl mezi suchou a mokrou polovinou schodiště.
Jak se Kopecký nasoukal do umyvadla?
Působivá scéna s umyvadlem, do nějž se souká Miloš Kopecký a po něm i jeho kufry, je samozřejmě také dílem Mulínka. V přímé dekoraci byl použit pouze vrchní rám umyvadla a pod ním stála skluzavka, po níž se herec svezl mimo záběr poté, co vlezl do rámu. Na úrovni rámu stálo zrcadlo, které bylo před kamerou umístěno pod úhlem 45 stupňů. To odráželo spodek pomocné dekorace – opravdové umyvadlo se sifonem, který byl ovšem z gumy a mohl se nafouknout do značných rozměrů. Spojením zrcadlového odrazu měl divák dojem, že Kopecký leze do skutečného umyvadla.
Nesmrtelnou klasiku pro vás máme připravenou ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!