8 nejlepších filmů o velkých státnících. Kontroverzní postavy historie na stříbrném plátně
Václav Havel, Winston Churchill, Jan Masaryk či Margaret Thatcher. Co mají tyto zásadní historické postavy společného? O každém z nich vznikl výrazný film, který stojí za připomenutí.
Přinášíme osmičku nejzajímavějších státnických portrétů, které jste v posledních letech mohli vidět. Politické handrkování je totiž také zdrojem skvělých osobních příběhů, ať už se týkají osobního hrdinství, či mrzkých poklesků. Podívejte se na to, jakými všemi způsoby lze rozhárané životy politicky aktivních lidí zachytit.
Masaryk
Nikoli prezident Tomáš Garrigue, nýbrž jeho syn Jan je ústřední postavou rozverného historického dramatu sledujícího hned několik rozličných období. Jan Masaryk s tváří Karla Rodena rozhodně není usedlým státníkem a protokol vždy ctícím ministrem zahraničí – naopak se jedná o rebela, který se vymezuje nejen vůči všudypřítomnému stínu svého otce, ale i vůči nepřehledné a ke katastrofě směřující celoevropské politice 30. let...
Havel
Filmová novinka roku 2020 rozhodně zanechala výrazný dojem. Režisér Slávek Horák se zabýval disidentskými roky Václava Havla a sledoval jeho cestu až k sametové revoluci. Tento obraz sestává především z nepřikrášlených osobních poklesků a nerozhodnosti, s níž se musel mladý Havel učit pracovat. Snímek vykresluje přerod nesmělého dramatika ve státníka filmařsky zábavně a nabízí řadu podnětů k přemýšlení, ať už je divákův vztah k prvnímu porevolučnímu prezidentovi jakýkoli.
Králova řeč
Elegantní Colin Firth si v roce 2010 střihl svou nejoceňovanější roli, která mu vynesla i Oscara. A nejen jemu, oceněn byl i režisér Tom Hooper, scenárista David Seidler a také producenti za celý film. Životopisné drama totiž dokázalo postavu koktavého anglického krále Jiřího VI. vykreslit civilně i citlivě zároveň.
Grace, kněžna monacká
Krásná Nicole Kidman si zahrála jednu z tragických postav umění i politiky 20. století. Koprodukční životopisné drama sleduje osud Grace Kelly, hollywoodské hvězdy, která na vrcholu slávy vyměnila světla ramp za lásku. Provdala se totiž za monackého knížete Rainiera III. a z filmové divy se tak stala státnice. Její fascinující životní příběh však byl ukončen až příliš brzy...
Hovory s TGM
Druhý Masaryk v našem výběru už je skutečně ikonický „tatíček“ a jeden ze zakladatelů samostatného Československa. V ambiciózním režijním debutu vykresluje Jakub Červenka intelektuální střet dvou mužů, kteří utvářeli to, jak si dnes pamatujeme období první republiky. Státnický i civiní, osobní i nadčasový – právě takový je dialog prezidenta Masaryka (Martin Huba) s o generaci mladším literátem Karlem Čapkem (Jan Budař).
Nejtemnější hodina
Zatímco Králova řeč vyprávěla o údělu britského krále během druhé světové války, Nejtemnější hodina v tomtéž období sleduje osobnost, kterou z hodin dějepisu známe přece jen důkladněji. Precizně namaskovaný Gary Oldman za své vystižení podstaty Winstona Churchilla rovněž získal Oscara a představil zajímavý obrázek ministerského předsedy, jehož historická důležitost je i navzdory mnoha jeho osobnostním nedostatkům nezpochybnitelná.
Jackie
Natalie Portman strávila mnoho času sledováním mluvy, pohybů i chování Jackie Kennedy, což skvěle využila v rekonstrukci nejtěžších životních chvil bývalé první dámy Spojených států. Tíživé drama sleduje oblíbenou Jackie krátce poté, co byl spáchán atentát na jejího manžela, prezidenta Johna F. Kennedyho. Zdrcená žena musí řešit spoustu státnických povinností, zbyde však vůbec čas na nutné truchlení?
Železná lady
Existuje snad slavnější herečka než Meryl Streep? V další ze svých mnoha báječných rolí se převtělila do neochvějné ikony britského konzervativismu. Margaret Thatcher, nekompromisní Železná lady, si vydobyla respekt v soukromém i politickém životě, a to v době, kdy se jednalo o skutečnou výjimku.
A na které historické figury se díváte nejraději? Podívejte se i na další povedené exkurzy do našich i zahraničních dějin.