21. října 2019 10:00
redakce Prima Living

Diagnózu smrti určí neomylný Rudolf Hrušínský

V kriminálních příbězích se neděje nic náhodně. Takže když najde starý houbař v lese smrtelně zraněnou ženu a o chvíli později havaruje nedaleko nákladní auto, musí divák zpozornět a začít hledat souvislosti, rozplétat nitky důkazů. Totéž udělá i detektiv Kalaš. Jeho úkol je: najít vraha!

Film Diagnóza smrti z roku 1979 uzavírá filmovou kriminální tetralogii režiséra Petra Shulhoffa v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským coby detektivem majorem Kalašem. První film Strach byl natočen v roce 1963, za tři roky se objevil druhý film – Vrah skrývá tvář. A v roce 1969 Po stopách krve. Celých deset let si musel režisér Schulhoff počkat na Rudolfa Hrušínského, který měl do té doby zákaz natáčení, aby mohl svoji sérii dokončit. Hrušínský byl i po té době nepřekonatelný, ovšem o filmu Diagnóza smrti kritici tvrdí, že byl nejslabší z celé čtveřice. Na druhé straně stojí diváci, kteří říkají, že jde o skvělou detektivku s velmi překvapivým koncem.

Mladá žena Kateřina Marková (Alexandra Gasnárková), kterou objevil náhodný houbař, podlehla v nemocnici svým těžkým zraněním hlavy. Bylo jasné, že ji někdo zabil. Ale její ledvina může zachránit život řidiči náklaďáku Linhartovi (Jiří Wohanka), jenž havaroval nedaleko místa, kde ona byla zavražděna. Příběh muže a ženy se nadále propojuje, ukazuje se, že se znali a navíc důvěrně. Linhart byl ale ženatý a jeho žena (Drahomíra Hofmanová) se intenzivně zajímá o možnost transplantace pro svého zraněného muže.

Vyšetřovatel Kalaš nachází dopis, vyplývá z něj, že zabitá Kateřina Marková neměla poměr jen Linhartem, ale ještě s dalším mužem Ivanem Vajnerem. Na místě, kde zemřela, se právě s Vajnerem (Vítězslav Jandák) často scházela a on se den předtím vrátil ze zahraniční montáže. Kdo z nich je vrah – Vajner, nebo Linhart? Nebo ještě někdo další?

Těště se na:

  • geniální herecký koncert. Rudolf Hrušínský – Drahomíra Hofmanová – Vilém Besser – Zdeněk Ornest – Vítězslav Jandák – Petr Čepek – Alexandra Gasnárková – Jiří Wohanka
  • psychologizující podtext filmu, ve kterém se otevírá také problematika mezilidských vztahů a morálky
  • výborná potemnělá atmosféra komorního dramatu odehrávajícího se převážně v nemocnici a na služebně

Co byste (možná) o filmu Diagnóza smrti chtěli vědět:

1. Velká část filmu se točila v Mostě, část v Praze. Drahomíra Hofmanová prý na natáčení létala Brno–Praha a do Mostu jezdila autem

2. Rudolf Hrušínský točil Diagnózu smrti po prodělaném infarktu. Místo toho, aby se šetřil, nepřestal ani kouřit ani pít. Naopak když přemýšlel o roli, pořád kouřil.

3. Stejně jako ve všech filmech, ani tady Rudolf Hrušínský neřídí auto. Jako detektiv Kalaš má šoféra. Hrušínský sice řidičák měl, ale z řízení měl hrůzu.

4. Scény z nemocnice, kde se transplantují ledviny, se natáčely v pražské Krči. Jedině tady v té době byla dialyzační jednotka. Štáb tam měl uvolněné na pár hodin denně lůžko, aby mohl natáčet.

5. Režisér Petr Schulhoff trval na tom, aby herci měli jednotlivé scény precizně nazkoušeny. Nepoužíval tolik střihů a na štáb i herce byl velmi náročný. Scénáře ke svým detektivkám si psal sám.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický