28. dubna 2021 06:00

Byl jednou jeden král: Werich trval na obsazení Buriana. Proč měl kvůli němu černé svědomí?

Pohádka z poloviny 50. let pořád patří mezi naše nejoblíbenější díla, k nimž se celé generace diváků neustále vracejí. Zásadní postavou v procesu byl přitom Jan Werich.

V sobotu od 16:05 na Primě uvidíte jednu z nejslavnějších českých pohádek se skvělým hereckým obsazením a nesmrtelnými hláškami, která patří mezi klenoty tuzemské kinematografie. Režisér Bořivoj Zeman stejně jako v případě Pyšné princezny vsadil na jistotu a inspiroval se předlohou od úspěšné spisovatelky Boženy Němcové. A výsledek stál za to – po uvedení do kin vidělo pohádku více než šest milionů diváků!

Komplikovaný vztah

Původně měl režisér v hlavě, že postavu krále Já I. obsadí Františkem Smolíkem. Když ale uviděl excelujícího Jana Wericha ve dvojroli ve snímku Císařův pekař – Pekařův císař (1951), rozhodl se pro něho. Sešel se s ním, a vedle role krále mu nabídl, aby se podílel na scénáři i obsazování dalších postav. Werich byl v sedmém nebi a začal konat okamžitě.

První, na koho myslel, byl slavný komik Vlasta Burian: Neměl totiž vůči němu čisté svědomí. Když byl Burian v roce 1945 nařčen z kolaboranství, Werich s Jiřím Voskovcem ho v Hlasu Ameriky tvrdě odsoudili, a dokonce o jeho zradě nazpívali posměšnou písničku, kterou nazvali Kolaborant Burian. „Měli jsme špatné informace. Byla válka,“ svěřil se po letech ve svých vzpomínkách Werich.

Když bylo Burianovo jméno očištěno, byl to právě Werich, kdo se postaral o to, aby se slavný komik mohl znovu vrátit k herectví. Postava rádce Atakdále pro něj byla jako stvořená. V některých scénách spolu improvizovali, z čehož vznikly nezapomenutelné scény. Režisér Zeman jim dal naprostou volnost a do jejich dialogů téměř nezasahoval.

Ctnostní princové a princezny

Také obsazení chrabrého prince Lubomírem Lipským, chytrého prince Milošem Kopeckým a krásného prince Miroslavem Horníčkem byla Werichova práce. „Když jsem dostal nabídku ztvárnit krásného prince, odmítl jsem, neboť jsem se jako krásný necítil. Poté, co mi ale oznámil, že chytrého prince bude hrát Miloš Kopecký, souhlasil jsem se slovy: ‚Když může Kopecký hrát chytrého, proč já bych nemohl hrát krásného‘,“ zavzpomínal v jednom z rozhovorů s úsměvem Horníček. Mimochodem to bylo poprvé a naposledy, co postavu prince ztvárnil.

Dlouho však zůstávala neobsazená ta nejdůležitější postava ze všech – princezna Maruška. Tu nakonec Werich objevil zcela náhodou v Prostějově na zájezdovém představení mezi divačkami. „Bylo mi patnáct, s herectvím jsem neměla žádnou zkušenost, ale ráda jsem chodila do divadla. Jednou k nám přijel pan Werich a já si po představení k němu do šatny přišla pro podpis. Kouřil doutník, chvíli se na mě díval a pak řekl, že se mu líbí moje oči a jestli bych si nechtěla zahrát ve filmu. Odpověděla jsem, že samozřejmě ano. Napsal si moje jméno i adresu a rozloučili jsme se,“ prozradila Milena Dvorská, která nakonec roli získala.

Ztracená princezna

Tak jednoduché to ovšem nebylo. Další tři měsíce se totiž nic nedělo a ona už přestávala doufat. Až pár dní před Vánoci u nich doma zazvonil cizí pán, který kdysi studoval s Werichem. „Dostal od něj úkol, aby se v Prostějově poptal po rodině, která má nějakou dceru Dvorskou. On totiž tu moji adresu ztratil a jediné, co si pamatoval, bylo moje příjmení. Donesl mi číslo na produkci pohádky Byl jednou jeden král, já tam hned zavolala a oni mě rovnou pozvali do Prahy na kamerové zkoušky. Tam už mě oblékli do princeznovského kostýmu, který v pohádce Pyšná princezna na sobě nosila Alena Vránová. Přímo na Štědrý den přišel telegram, že jsem tu roli dostala. Byly to nejkrásnější Vánoce v mém životě,“ popsala herečka, v té době studentka zdravotní školy.

Byl to pro ni křest ohněm. Občas si připadala jako Alenka v říši divů. Scéna, kdy se měla líbat s rybářem, kterého ztvárnil Vladimír Ráž, se kvůli její nezkušenosti musela točit desetkrát, neboť nevěděla, jak se to dělá a strašně se styděla. „On už z toho byl chudák nešťastný, ale měl se mnou trpělivost, stejně jako celý štáb. Během natáčení, které trvalo asi půl roku, jsem bydlela u pana Wericha, který se mě starostlivě, až otcovsky ujal. Cítil za mě odpovědnost. Vděčím mu za všechno, díky jemu jsem se stala herečkou,“ prohlašovala během života Dvorská.

Pohádku Byl jednou jeden král uvidíte v sobotu od 16:05 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Zábavný / Publicistický