Blbec k večeři aneb Brilantní konverzačka starého střihu
Ve Francii velmi úspěšný snímek rozhodně nezapře svůj divadelní původ: opírá se totiž o situační komiku minimálního počtu herců a zejména o chytře napsané dialogy. Vsadíme se, že takhle dobrou francouzskou komedii jste už dlouho neviděli.
Skupinka dobře situovaných přátel pořádá každou středu večeře, při kterých soutěží, kdo z nich s sebou přivede většího blbce. Vydavatel Pierre Brochant cítí, že tentokrát by mohl snadno zvítězit.
Známý mu totiž dohodil výjimečný exemplář, účetního z ministerstva financí Pignona, jehož koníčkem jsou komplikované stavby ze sirek. Jenže pýcha předchází pád a pozdě litujícímu Pierrovi se toto rčení do písmenka potvrdí. Jeho setkání s dobromyslným leč katastrofálně nešikovným a popleteným Pignonem totiž otřese jeho životem v základech. Není divu, že v kolotoči malérů, omylů a pitomostí, který se před našimi zraky roztočí, není nakonec naprosto jednoznačné, kdo je tu vlastně tím blbcem.
Kochejte se v pondělí ve 20.00 Prima MAX.
Blbec k večeři 3
Možná jste o filmu Blbec k večeři nevěděli, že...
Představitel Pignona, Jacques Villeret, hrál svou roli zhruba devětsetkrát na divadelních prknech.
Blbec k večeři 1
O režisérovi
Režisér a scénárista této komedie, Francis Veber, není žádným filmovým nováčkem a až vám prozradíme jména některých titulů z úctyhodného seznamu jeho filmografie, dáte nám jistě za pravdu. Podepsal se například pod scénáře ke komediím Velký blondýn s černou botou s Pierrem Richardem, Muž z Acapulka s Jeanem-Paulem Belmondem či Návrat velkého blondýna. Jeho režijním debutem se stala kritiky velebaná Hračka opět s Richardem, po které následovala trojice Kopyto, Otec a otec a Uprchlíci, ve které vytvořil ústřední dvojici pro změnu Pierre Richard s Gérardem Depardieu. Největší mezinárodní úspěch slavil ale bezpochyby právě snímek Blbec k věčeři (1998), který Veber natočil na motivy své vlastní divadelní hry a získal za něj šest nominací na Césara. Tři z nich - za scénář, za herce v hlavní a ve vedlejší roli – nakonec snímek v bronzové sošky proměnil.