Bílá paní: Proč postihl Rudolfa Hrušínského na place infarkt?
Satirická komedie Bílá paní z roku 1965 patří dodnes mezi progresivní díla, která pomocí zdánlivě neškodného tématu ostře reagovala na dobovou situaci. Jak probíhalo natáčení?
Režisér Zdeněk Podskalský, jak bylo jeho dobrým zvykem, během natáčení navodil pohodou atmosféru. Věděl, jak na to. Termín natáčení záměrně domluvil na prázdniny, kdy většina herců měla volno a nemusela se po každém dni hekticky trmácet zpátky do Prahy do divadel, kde je obvykle čekalo večerní představení.
Radostné natáčení
„Se Zdeňkem byla pro každého radost točit. Kolegové ho milovali. Přes den se pracovalo, večer, když se zrovna netočily noční scény, se sedělo a povídalo. Nikomu se nechtělo domů. Obvykle točil blízko své chalupy, aby tam mohl ostatní hostit. Byly to nezapomenutelné večery,“ prozradila režisérova životní partnerka, herečka Jiřina Jirásková.
Záběry z filmu Bílá paní Zdroj: archiv: Filmové studio Barrandov
Většina filmu se natáčela v Blatné v jižních Čechách, tedy opět kousek od jeho letního sídla. Představitelka Bílé paní Irena Kačírková sebou vzala dceru Kristinu, pro kterou to byl velký zážitek. „Měli jsme celé město pro sebe. Mám na to krásné vzpomínky. Přijela jsem na prázdniny do skvělé herecké party. Jednou nám pod okno hotelu, kde jsme spali, pan Podskalský dotáhl popelnici a do ní zabodl růže,“ vybavila si.
Hrušínského náročná chvilka
Příjemnou atmosféru však narušila smutná událost. Zhruba v polovině natáčení postihl Rudolfa Hrušínského, jenž představoval městského tajemníka výboru, infarkt. „Několik dní si stěžoval, že mu není dobře, my jsme to ale přičítali počasí. Byly tropy, dusno, teploty na padnutí. Pak náhle zkolaboval, odvezla ho sanitka a já s produkčním jsme to jeli oznamovat jeho ženě. Na to nikdy nezapomenu. Naštěstí to dobře dopadlo, dostal se z toho, ale měli jsme všichni nahnáno,“ prozradila Helena Růžičková.