5 nejlepších filmů Antonia Banderase: Je lepší Desperado, Shrek nebo Bolest a sláva?
Rodák ze španělské Málagy sice měl několik kariérních propadů, ale stále zůstává miláčkem fanoušků – a hlavně fanynek. Který jeho film je nejpamátnější?
Slavný španělský krasavec slaví 60. narozeniny, a tak stojí za připomenutí několik jeho nejvýraznějších snímků. Jeho kariéra však rozhodně nijak neuvadá, vždyť počátkem roku 2020 byl dokonce poprvé nominován na Oscara. Za který film to bylo? A znáte i jeho další velké role? Zavzpomínejte v následujícím výběru.
Shrek
Čeští diváci tuhle Banderasovu roli možná ani neznají, přesto se jedná o hercovu nejslavnější franšízu. Ve druhém díle oblíbené animované série Shrek se totiž Banderas představil jako dabér Kocoura v botách, a svůj svůdný hlasový projev propůjčil této postavě i v několika dalších pokračováních. Dabingové práce bývají většinou považovány jen za nenáročný způsob, jak zaplatit složenky, ovšem v tomto případě je hercův poctivý vklad nezpochybnitelný.
Zorro: Tajemná tvář
Vedle několika bondovek (Zlaté oko, Casino Royale) si novozélandský režisér Martin Campbell střihl i dva filmy o Zorrovi. Zatímco ten druhý z roku 2005, nazvaný Legenda o Zorrovi, pouze dojil úspěšný první film, jeho předchůdce z roku 1998 s podtitulem Tajemná tvář dokázal skloubit tehdejší trend přepálenosti hollywoodských velkoprodukcí se vzdáváním pocty starým šermířským snímkům. Banderas se pro roli tajemného hrdiny náramně hodil a Catherine Zeta-Jones s Anthony Hopkinsem mu zdatně sekundovali. Akční dobrodružná pecka má své kouzlo i dnes.
Nájemní vrazi
Richard Donner je znám především díky sérii Smrtonosná zbraň, ale natočil i několik povedených menších filmů. U akčního thrilleru Nájemní vrazi se na scénáři podíleli i bratři (nyní už sestry) Wachowští (Matrix, Atlas mraků) a Brian Helgeland (L. A. – Přísně tajné, Tajemná řeka), takže talent za kamerou nesporně byl. Role soupeřících nájemných zabijáků si střihli Banderas a Sylvester Stallone, jemuž navíc pomáhala Julianne Moore. Svižný akčňák nezapře poctivé devadesátkové kořeny a zachycuje mladého Banderase ve vrcholné formě.
Bolest a sláva
Právě za tento snímek si Banderas vysloužil oscarovou nominaci. Zavzpomínal tak na dřívější spolupráce s režisérským nezmarem Pedrem Almodóvarem a v roli stárnoucího režiséra s drogami prosyceným osobním životem částečně obsáhl i samotného Almodóvara. Režisérovi fanoušci ocenili jeho citlivější, nostalgičtější polohu, zatímco příznivci prošedivělého Banderase zase museli uznale pokývat nad umírněnějším, dospělejším projevem.
Desperado
Jestli jsme v předchozích filmech vyzdvihovali výraznou stylizaci 90. let, tak Desperado s ní pracuje ještě lépe. Tehdy mladý a nadějný Robert Rodriguez posbíral několik kamarádů a vyrazil natáčet do Mexika. Tam se nechal inspirovat westernovým prostředím a neskonalou hravostí svého štábu střídal komediální i akční scény s neskutečnou kadencí. Dodnes je z tohoto snímku patrné, v jak rozpustilých podmínkách vznikal, což se úžasnou měrou přenáší i na diváka.