Abstinent: První velká role Josefa Trojana ukazuje, jak snadno lze podlehnout alkoholu
Dramata o závislosti na alkoholu se většinou zaměřují na starší muže, kteří v důsledku životních proher sáhnou po (nejedné) lahvi. Jak to ale vypadá, když lihovinám propadne člověk ve velmi mladém věku?
Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte jeden zásadní filmový debut. Přestože se Josef Trojan už předtím objevil v několika menších rolích, teprve Abstinent uvedený v kinech na podzim roku 2019 jasně dokázal, že se zrodila nová herecká hvězda. Nebylo to koneckonců velkým překvapením, vždyť už dědeček Ladislav, otec Ivan či matka Klára se v herecké branži proslavili – při natáčení Abstinenta však byl Josef teprve na hranici plnoletosti, takže obavy ohledně toho, zdali dokáže utáhnout hlavní roli v celovečerním filmu, byly jistě na místě. Mladý talent je však jednoznačně rozprášil.
Trojan ve filmu ztvárnil Adama, mladíka na pomyslném prahu dospělosti. Pár měsíců před složením maturity a přechodem na vysokou školu se mu však jeho zdánlivě neškodný koníček vymkne z rukou. Lihem provoněné večírky s kamarády jsou jednou z mnoha příležitostí ke zpestření všedních životních situací, film navíc trpělivě ukazuje snad největší riziko závislosti na alkoholu – totiž neexistenci objektivní hranice, kdy by měl člověk už opravdu přestat pít. Jak poznat, že se z dobrého sluhy stává zlý pán? Protialkoholní léčebny jsou plné těch, kteří tuto mez rozpoznat nedokázali.
A to je případ i mladého Adama, jemuž démon alkoholu rozmetá veškeré plány na budoucnost. Ani nehostinné prostředí léčebny však není řešením všech potíží a nenabízí jednoznačné odpovědi, které by mladík potřeboval. Musí si tedy především přiznat, že má problém, a najít v sobě dostatek vůli ho řešit – tento první krok přitom bývá nejtěžší.
Abstinent Zdroj: CinemArt
Na scénáři spolupracoval i psychoterapeut a odborník na závislosti Jan Jílek a zřejmě i díky němu je bohnická terapeutická komunita vykreslena poměrně trefně – včetně kladení důrazu na pravidla a zdánlivé přísnosti, s čímž má mladý hrdina pochopitelně problém.
„Šokovalo mě oddělení, kam se dostávají pacienti v tom nejhorším stádiu, deliriu. Měl jsem o něm jisté představy, ale realita byla mnohem horší. Přivezli tam pacienta, který tzv. viděl myšky. Tedy už nebyl schopen rozlišovat, co je realita a co je blouznění. Měl halucinace, svalové křeče... A doktor mi řekl, že za dva, tři dny s největší pravděpodobností zemře. Viděl jsem mladého člověka, který už nemůže bojovat. To mě zasáhlo asi nejvíc,“ vzpomínal na své zkušenosti s tématem režisér David Vigner, pro něhož se jedná o celovečerní hraný debut.
Filmový Abstinent tedy pokračuje v tradici tuzemských dramat, ukazující na příbězích z léčebny důsledky zahrávání si se silami, které nemáme pod kontrolou. Zatímco snímky jako Dobří holubi se vracejí či Úsměvy smutných mužů stály především na panoptiku alkoholiků, zosobňujících různé životní chyby dláždící jednotlivci cestu do léčebny. Režisér Vigner se však zaměřil spíše na důslednější, procedurální vykreslení jednoho případu, přičemž i zde se nacházejí záměrně bílá místa: Do konce totiž není zcela jasné, proč začal Adam pít, čímž je zdůrazněna obecná povaha tohoto problému. Do tenat alkoholismu může spadnout kdokoli z nás, aniž bychom si mohli uvědomit jeden kritický moment, od něhož nabraly znepokojivé události spád.
Drama Abstinent uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.