7. prosince 2015 08:05

5 nejzajímavějších nástupců Harryho Pottera: Komu to vyšlo a komu ne?

Čaroděj s jizvou ovlivnil film na dekádu dopředu. Výlet do říše magie nabídne Prima MAX v 16:15

Dorazí první díl série Percy Jackson, nesoucí podtitul Zloděj blesku. Dobrodružný snímek o Poseidonově synkovi, který putuje Amerikou obývanou bytostmi ze starých řeckých mýtů a pověstí, nezakryje svou podobnost se světem Harryho Pottera - a to jak svými magickými detaily, tak i jménem režiséra. Za filmem totiž stojí Chris Columbus, tedy pán, který natočil první dvě Harryho filmové adaptace. Fenomenální úspěch britského čaroděje však fascinuje filmaře už víc jak dekádu. Některým tvůrcům snahy o napodobení jeho triumfu vyšly, jiným se dařilo o poznání méně...

Percy Jackson

I když byla filmová série Percy Jackson tak trochu pozdním návštěvníkem párty následovníků Harryho Pottera, rozhodně jí nelze upřít snahu. I ona následuje knižní ságu o svém titulním polobohovi, a ani jí nechybí moderní vykreslení světa čas a kouzel - v tomto případě však využívajících kulisy z kultury Spojených států namísto staré dobré Anglie. A Percy rozhodně patří mezi úspěšnější příklady snahy navázat na Harryho úspěch. Doposud vznikly v sérii dva filmy série a oba na sebe vydělaly, třetí snímek je tak stále ve hře.

Zlatý kompas

To Zlatý kompas měl mnohem pohnutější výsledek. Původní knižní série v sobě kombinuje nejrůznější filozofické ideje, fantasy tématiku i steampunk, u diváků však filmové provedení spíše propadlo. Byť snímek utržil víc jak dvojnásobek svého rozpočtu, pro studio New Line Cinema, které z tu dobu zmáhaly finanční problémy, to bylo stále příliš málo. Tvorba pokračování proto byla v roce 2008 zastavena. Autor knihy navíc filmovou verzí otevřeně pohrdal kvůli zjednodušení jeho látky. Poslední dobou se však šušká, že by se kniha měla dočkat nové, tentokrát seriálové adaptace. Ta by její formě slušela daleko více.

Letopisy Narnie

Taktéž filmová inkarnace Letopisů Narnie patří mezi úspěšnější zástupce. Na účet si připsala tři filmy, přičemž zvláště ten poslední díky “pirátské” tématice patří mezi příjemnou podívanou. Rozdělaný je dlouhodobě i film čtvrtý, ačkoliv je situace kolem práv poněkud komplikovaná a výsledek tak vůbec není jistý. Dlužno podotknout, že stejně jako světem Harryho se filmaři v tomto případě inspirovali i u Pána prstenů - Narnie se proto mnohem více tlačí na pole filmových velkobitev a vůbec skrz naskrz klasické fantasy. Kořeny v dobách “staré” Anglie a zacílení na dětského diváka však nechybí ani tentokrát.

Město Ember

I o polovičním úspěchu Zlatého kompasu si však může nechat zdát Město Ember, dnes již naprosto zapomenutý film z roku 2008, který byl adaptací stejnojmenné první knihy pozdější trilogie. Snímek vydělal směšných 17 milionů dolarů (!) a veškerá snaha o nakopnutí vlastní značky proto doslova lehla popelem. A to je vcelku škoda, i přes mnohé nedokonalosti bylo totiž Město Ember zajímavé minimálně tím, že se jednalo o postapokalyptický svět, nikoliv další říši magie.

Hunger Games

Podobně jako v případě Narnie, i Hunger Games vděčí svému vzniku minimálně napůl jak Harrymu Potterovi, tak i upíří romanťárně Stmívání. Ta totiž producentům ukázala, že fantaskní látky lze zacílit ve velkém i na ženské divačky. Snaha vybudovat svéprávný fikční svět, byť v tomto případě postavený zcela mimo magické kulisy, je však v případě Hunger Games mnohem silnější než u světa zářivých upírů. Podobně jako Harry Potter inspiroval svou generaci, taktéž Hunger Games se uchytily u náctiletých diváků (a čtenářů) v mnoha zemích. Nikoliv další fantasy, nýbrž post-apokalypsa tak byla klíčem k zažehnutí nové, zajímavé značky. Důkazem toho je ostatně skutečnost, že právě Hunger Games daly život vlastní sérii následovníků a kopií jako je Divergence, Labyrint a další...

Percy Jackson: Zloděj blesku začíná v 16:15 na Prima MAX

%2

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný