27. prosince 2013 16:30

Sedm nejvíc kultovních UFOnů!

Ať už fandíte naším Kvadromatům, Rosolínům nebo Mikrofonům, nemůžeme v rámci vánoční invaze zapomínat ani na jejich hvězdné bratry.

Vesmír hostí více než tisíc exoplanet – teď jsme vzácně seriózní – a proto je jenom logické, že doslova kypí životem!

Krom našich vlastních ufounků je proto třeba vzpomenout i na jedny z nej nej mimozemšťanů tradiční fikce.

Připomeňte si je s námi, trailery na jejich bestovní výskyty jsou součástí...

6) Ti nezbytní: Vetřelci

Kdo má dvojnásobnou čelist a namísto krve kyselinu? Jenom jediný fešák, náš oblíbený xenomorf! Kultovní výtvor výtvarníka H.R. Gigera se rychle stal miláčkem diváků po celém světě a to právem, ztělesňuje totiž čirý horor – nejspíše i proto, že se při jeho designu Giger inspiroval sexuálními údy (viz Vetřelcova hlava).

Poprvé se „Alien“ vyskytl v roce 1979 a za tu dobu jsme ho mohli sledovat v šesti filmech (ne vždy po celou stopáž) a několika hrách, kde jsme mohli převzít i jeho samotné otěže.

5) Ti tajemní: Predátor

Když se řekne xenomorf, nutno říct i Predátor! Ale pozor, zatímco o Vetřelcích z filmů víme kde co včetně rasy jejich autorů, Predátory zná většina diváků o řád méně. Pomineme-li xenofobní lidskou terminologii, tihle krasavci se v originále jmenujou Yautja a navzdory své snad-až-příliš-fanatické zálibě v lovu bytostí se jedná o překvapivě vyspělou rasu.

Yautjové se přitom ve filmu objevili zcela nahodile – až na konci druhého, ne-zcela-dobře přijatého filmu se totiž mezi jejich trofejemi objevila i lebka Vetřelce a tím bylo nakročeno ke crossoveru s xenomorfy...Od té doby se Predátoři vyskytli ve dvou filmech s Vetřelci i božanské poctě (kterou si leckdo plete s vykrádáním) původnímu snímku jménem Predátoři. To není špatné skóre na ufouna, jenž je mimozemským myslivcem!

4) Ti zapomenutí: Amphibiosané

Možná je vám jméno rasy Amphibiosanů zcela neznámé, stačí však říct, že jejich nejpopulárnějším členem je důstojník Zappa Brannigana jménem Kiff, a hned se každému rozsvítí!

Kiffova rasa je v kontextu popkultury zcela bezvýznamná, ač v neznámosti soutěží s rasou doktora Zoidberga (jejíž jméno jsme zapomněli). Právě pro svého nejznámějšího zástupce si však vysloužila čestnou zmínku, jejich obojživelná nátura je však výjimečnou abilitou mezi našimi dalšími ufounky.

Jejich zvláštním znamením je například absence kostí, nahrazené plynovými měchýři, což je zřejmě jediný důvod, proč ho nikdy neskolilo veškeré šikanování Zappovou rukou...

3) Ti bizarní: E.T.

E.T.ho rasa se ve skutečnosti jmenuje Brodo Asogian a má své domoviště v galaxii Hvězdných válek – ano, oba filmové světy ve skutečnosti sdílení jednu realitu.

Potenciálně jsou členové Brodo Asogianů citliví vůči Síle, což vysvětluje E.T.ho schopnost lédání, ale také znamená, že v jisté fázi historie hvězdné Republiky musel existovat zástupce rasy E.T.ho jako rytíř Jedi. Což je děsivé…

Mohlo by se zdát, že E.T.ho lidé platí za jedny z nejvíce dětských ufounů jedné předaleké galaxie. To však lehce hatí skutečnost, že jejich rasa je dle oficiální encyklopedie jednou z mála ras, která zavrhla oblečení...

2) Ti videoherní: Asarijky

V rámci výměnného pobytu s postavami videoher jsme nuceni zmínit i jednu z ras herního prostředí. Ačkoliv daná oblast nabízí bohatou množinu ufounů, nakonec jsme zvolili rasu "modrých lesbických ufounek" jménem Asarijky.

Důvod? Stačí říct, že Asarijky jsou rasa s jediným pohlavím, která se rozmnožuje skrze genetické spojení s jinou rasou (a libovolným pohlavím), což z Asarijek činí miláčka všech fanoušků. To však této "rase žen" vůbec nebrání mít vlastní političky či vojandy v obávaných komandech...Zdaleka nejlepší políček sexuchtivým fanouškům však přišel skrze náhodný dialog druhého dílu Mass Effect, kde je odhaleno, že každá vesmírná rasa vidí Asarijky jinak. A to, prosím pěkně, je chytré využití klišé.

1) Ti kultovní: Vulkánci

Vulkánci nám odjakživa byli sympatičtí. A ne, není to tím, že musejí souložit jenom jednou za sedm let! Naopak, díky Vulkáncům jsou ve Star Treku lidé, protože právě tihle ušatci si je našli. Vulkánci měli rovněž vliv na založené kultovní Federace, pochází z nich Spock a tak i většina kultovních hlášek původního seriálu. A ani nezačínejme se Spockem, cool předchůdcem Sherlocka Holmese (ve smyslu jeho dnešního revivalu).

Kvalitních skeptiků je zkrátka v dnešní době zoufale pomálu a právě proto lajkujeme Vulkánce přímo na prvním místě. Která jiná rasa má ostatně tak veskrze fajnový pozdrav: Žijte dlouho, a blaze!

Bonusový ufoun: Věc

V ranku bonusového ufouna se umístila rasa nerasa z kultovního hororového filmu Věc (která je tak kvalitní, že podobně jako Vetřelci a Predátoři sama pojmenovala svůj vlastní trhák).

Věc je pekelná z toho důvodu, že umí napodobovat všechny jiné rasy – od lidí po teoreticky cokoliv jiného. Zároveň však původní rasy infikuje a bakteriologickou infekcí mění na své vlastní druhy. Právě jejich metoda šíření je tak zapeklitá (zombies vedle Věci blednou závistí), že z nich činí čestné, overkill ufounky na našem seznamu – může se totiž změnit v kteroukoliv předešlou rasu ze seznamu. A to je konec, přátelé. Ať už jste kterékoliv rasy, doufáme, že jste ocenili naši připomínku všemožných biočichů... Tak vzůru do nového roku a buďte připraveni na vše! :)

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný