Taneční legendy Daft Punk hlásí rozchod. Navždy změnily dějiny hudby
Francouzská dvojice producentů skrytá za robotími maskami dokázala diktovat trendy taneční hudby, bořit hitparády i udivovat experimenty.
Parížské duo Daft Punk ohlásilo konec kariéry, během které dokázalo přepsat pravidla taneční i populární hudby. Svá občanská jména Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo potlačili ve prospěch anonymní robotí identity, kterou poprvé uvedli na přelomové desce Discovery (2001), z níž pochazí i jeden z jejich největších hitů One More Time.
Většina posluchačů rádií je zná hlavně na základě posledního oceňovaného alba Random Access Memories (2013), na kterém chtěli vzdát hold svým vzorům. Pozvali proto hudební legendy minulosti, spojili je se současnými hvězdami a vytvořili hity jako Get Lucky nebo Lose Yourself to Dance.
V polovině devadesátých let poprvé představili vlastní futuristickou verzi diska, ve které spojovali vlivy a samply hudby 70. a 80. let s minimalistickým technem, funky electrem a taky smyslem pro ironické vnímání spotřební kultury. Jejich zvuk dal vzniknout celé vlně producentů taneční hudby s jasně rozpoznatelnou francouzskou příchutí.
Daft Punk jako popkulturní ikony
Objevili se ve sci-fi filmu Tron: Legacy, k němuž skládali hudbu. Poctu jim kromě mnoha hudebníků vzdal třeba seriál Simpsonovi, Family Guy nebo francouzský prezident Macron – orchestrální směs jejich pecek zazněla při oslavách státního svátku dobytí Bastily. Čeští fanoušci jejich logo v roce 2013 promítali laserem na Pražský hrad.
Legendární status si získali taky živými vystoupeními, speciálně světovou tour Alive 2006/2007, během které vystupovali uprostřed obří svítící pyramidy. Jejich hudba zněla v anime kosmickém muzikálu Interstella 5555 a natočili taky vlastní experimentální film Electroma (2006), ze kterého pochází následující scéna, kterou oznámili po 28 letech rozchod.
Budou vám chybět?