Tohle je 10 největších herních pecek z devadesátek! Vyhrává u vás legendární Duke, Tomb Raider nebo SimCity?
Vzpomínáme na nejlepší hry devadesátých let - doby, která pro hraní v ČR znamená masový začátek!
Nostalgie je podceňovaný element jakéhokoliv vzpomínání. Pokud si sami nepřipustíte, že hodnocení čehokoliv z minulosti podléhá pocitu z vašich vzpomínek – které v době mládí či dětství byly spíše bezstarostnější, v porovnání s životem v dospělosti – mohou z vás padat nebezpečné fráze typu: „Hry byly dřív lepší!“
Nechceme však zkoumat, jestli tomu tak doopravdy bylo, zajímá nás spíše výběr toho nejlepšího, co se v našich končinách hrálo a co formovalo pohled na svět videoher dnes již dospělých lidí. Nemá navíc smysl vypisovat hry podle jejich oblíbenosti tak, jak to vidí svět – situace v tehdejším Československu a následně České republice byla značně jiná, ne všichni měli v té době aktuální konzole a hrálo se převážně na počítačích.
Navíc neexistuje pouze 10 her, protože když se řekne Duke Nukem, musí se ihned v zápětí dodat Doom, Quake a Unreal, když se řekne Baldur’s Gate, musí se říct Fallout a Planescape Torment… Zkrátka a dobře, tady je deset her, na které byste neměli zapomenout, a samozřejmě chybí dalších sto, na které… byste také neměli zapomenout. Jdeme na to!
10) Warcraft: Orcs & Humans
Pokud existuje strategie, na kterou s láskou vzpomínají snad všichni - a to i proto, že už dlouho nevyšel další díl - pak je to jednoznačně Warcraft. Vývojáři z Blizzardu otevřeli obrovský svět plný možností, ze kterého čerpá i nejúspěšnější MMO v historii videoher World of Warcraft. Tak kde je ten čtvrtý díl?
9) Tomb Raider
Může existovat žebříček her z doby, kdy vyšel první Tomb Raider, a tuhle hru v něm nenajít? Asi sotva! A ne proto, že Lara Croft je kočka, ale jednoduše proto, že šlo o perfektní hru, ktera dala základ nejen skvělé sérii, ale také celému žánru. Indiana Jones je proti Laře břídil!
8) Resident Evil
Možná jste čekali duchovního otce zombie hororů výše, ale Resident Evil zůstal po mnoho let českým hráčům odepřen. Alespoň tedy většině, podobně jako celá řada titulů. Pranic to ale nevadí, protože tahle hra nestárne a kdo si alespoň jednou neprošel domem plným hrůz s Jill nebo Chrisem, jako by nebyl!
7) Final Fantasy VII
Ačkoliv v ČR nebylo hráčů s PlayStationem tolik, kolik tu bylo PCčkářů, pořád se najde mnoho z nich, kdo se bude bít v prsa s tvrzením, že Final Fantasy VII je nejlepší hrou v historii lidstva. Nechme je při tom, bez problémů, za nás určitě v Top 10, ale v tak obří konkurenci hranějších titulů to stačí jen na sedmé místo. Uvidíme, jak dopadne plánovaný remake!
6) Diablo
Vývojřái z Blizzardu ještě jednou, tentokrát díky Diablu, které je rovněž základním stavebním prvkem většiny moderních hack & slash záležitostí. Navíc jeho odkaz žije dál a mohutně se spekuluje nad čtvrtým dílem. Ten první, potažmo druhý, však nic nepřekoná. Že ne?!
5) Fallout 2
Podobná situace jako se střílečkami panovala i na poli izometrických RPG. Můžeme s klidme mluvit o Baldur's Gate nebo Planescape Tormentu a nešlápli bychom vedle, ale Fallout 2 je synonymem pro tuhle skvělou dobu ve smyslu 100 a vícehodinových zážitků, které jsme si mohli dávat pořád dokola.
4) Sim City 2000
Od ryze akčních her ale zpět ke strategiím. Jistě, dalo by se mluvit o Theme Hospital, mnohem populárnější ale ve své době bylo Sim City 2000, které navazovalo na první hru a rozšířilo ji do takové míry, že se o tom virtuálním stavitelům ani nezdálo. Doteď příjemně hratelná a funkční záležitost, která dala základ všem moderním hrám, nejen ze stejnojmenné série.
3) Duke Nukem 3D
Jak už bylo řečeno v úvodu, když se zmíní Duke, měly by padnout i jména dalších dvou důležitých stříleček - Quake a Unreal. Na začátku měly všechny tři podobné výchozí podmínky, v ČR ale dominoval Duke Nukem, který se hrál kdekoliv to bylo možné. Pozdější hry sice byly propracovanější a možná i lepší, ale nostalgie... Ach ta nostalgie!
2) Metal Gear Solid
I v případě Metal Gearu šlo o start něčeho naprosto unikátního. Japonská tvorba se k nám importovala poměrně spolehlivě, ale příběh charismatického hrdiny, perfektní grafické zpracování a pokrokové herními mechanismy byly něčím těžce uvěřitelným. Skrze MGS se do myslí místních hráčů dostalo i jméno designéra Hidea Kojimy, který stále aktivně pracuje v herní branži.
1) Half-Life
Těžko říct, jestli je Half-Life tou opravdu nejlepší hrou z devadesátých let, ale soudě podle toho, kolik zaručených zpráv o třetím díle se rok co rok navykládá, hádáme, že měla přinejmenším obrovský dopad. Perfektní příběh Gordona Freemana eskaloval ve druhém díle, ale bez jedničky by ani dvojka nevznikla. Špičková grafika a nesmrtelné momenty... Takže, dobré ráno a vítejte v Black Mesa!